Plac Piastów
Znajdujemy się w "centrum" komunikacyjnym Gliwic. Z tego placu można z licznych przystanków dojechać autobusem do praktycznie wszystkich dzielnic Gliwic, a także do okolicznych miejscowości. Znajdziemy tu szereg sklepów, restaurację. Stąd pójdziemy ulicą Dworcową, miniemy ulicę Fredry i Barlickiego i wejdziemy w piękną zacienioną drzewami aleję spacerową.
Deptak
Idziemy ulicą Dworcową około 400 metrów, po prawej stronie mijamy centrum handlowe. Idziemy prawa stroną ulicy, przecinamy ulicę Dubois. Ciekawostką jest, że na tej ulicy przed budynkiem dyrekcji zakładu energetycznego część drzew przez cały rok jest rozświetlona zamontowanymi na nich lampkami. Po przejściu kilkudziesięciu metrów skręcamy w prawo w szeroką aleję spacerową. Idąc tą aleją do ulicy Zwycięstwa zobaczymy spalony tuż po wojnie i będący w remoncie budynek Teatru Miejskiego.
Ulica Zwycięstwa
Do ulicy Zwycięstwa podchodzimy po schodkach wychodząc z "tunelu" zacienionej alei. Przechodzimy przez ulicę w okolicach restauracji McDonald′s. Idziemy dalej jasną aleją parkową aż do ulicy gen. Berbeckiego.
Park Chopina
Park Chopina to miejsce, które trzeba w Gliwicach odwiedzić. To zielona oaza w centrum miasta z jedyną w regionie miejską palmiarnią liczącą już ponad 120 lat i sekretnym Domkiem Ogrodnika. Jest tu naprawdę dużo miejsca do spacerów, ładny i bezpieczny plac zabaw oraz atrakcja dla urwisów - kwadratowa fontanna przypominająca basenik. Inną atrakcją są także rzeźby lwów. Wcześniej stały one na końcu ulicy Barlickiego, a od 1998 roku - strzegą wejścia do palmiarni. W parku odbywają się sezonowo koncerty plenerowe.
Palmiarnia
Jeśli macie jeszcze siły i czas, zaglądnijcie tutaj - jest to jedna z największych atrakcji Gliwic. Jesli jednak czujecie się zmęczeni, nie zapomnijcie odwiedzić tego miejsca przy innej okazji - naprawdę warto! Palmiarnia miejska w Gliwicach to prawie 120 letni obiekt, szczycący się zbiorem ponad 6000 okazów egzotycznych roślin. Podzielony jest na pawilony: tropikalny (storczyki, bananowce, bambusy), historyczny (najstarsze okazy roślin), sukulenty i kaktusy, rośliny użytkowe (drzewa i krzewy z jadalnymi owocami - cytryny, figi, mandarynki, przyprawy). W palmiarni znajdują się również akwaria, alpinarium, jest to również miejsce, gdzie organizowane są różne wystawy tematyczne.