Trasa: Stawy w parku – Plac zabaw – Lunapark – Ogród dendrologiczny – Ogród Zoologiczny.
Każdy, kto kiedykolwiek był w parku na Zdrowiu zgodzi się z opinią, że trudno tu zaplanować nie jedną spacerową trasę. Nic dziwnego, skoro ten największy w Łodzi i jeden z największych w Europie kompleks zieleni zajmuje ponad 172 ha. Park jest położony w dzielnicy Polesie na terenie dawnych lasów miejskich i zachowały się w nim pozostałości leśnej flory. Będąc w nim, można odnieść wrażenie, że spacerujemy leśnymi dróżkami. Warto odetchnąć w tak miłym otoczeniu!
Do Parku im. Józefa Piłsudskiego ( tak brzmi jego oficjalna nazwa) można dojechać ulicami: Konstantynowską, Srebrzyńską, Krakowską, Krzemieniecką, Aleją Unii Lubelskiej. Największy parking znajduje się od strony ulicy Konstantynowskiej.
Opisy każdego przystanku zaznaczonego na mapie znajdziecie poniżej.
Pomnik i Parkowe stawy
Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Parku jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego widoczny z racji swojej wysokości (38 metrów!) na dużym obszarze. To tutaj rozpoczniemy nasz rodzinny spacer. Monument składa się ze 144 elementów betonowych wyrastających z granitowej platformy, na której umieszczono fragment wiersza Władysława Broniewskiego „Pięćdziesięciu".
Zadrzewionymi alejkami udajemy się w kierunku północy, gdzie znajduje się układ wodny złożony z kilku stawów. Powstały one w latach 1993-1994, a w celu ich zasilania wybudowano dwie studnie głębinowe. To miejsce, które daje szansę na prawdziwy relaks . Dorośli mogą odpocząć na zacienionych ławeczkach lub obserwować wodę z kilku urokliwych mostów i kładek. Dzieci natomiast będą z zapałem śledzić dzikie kaczki i łabędzie zamieszkujące specjalnie dla nich urządzoną wyspę ptactwa wodnego.
Plac zabaw
Podążając dalej na północ, nie sposób nie zauważyć Ogródka Jordanowskiego. Jest to duży plac zabaw, na którym każdy maluch znajdzie coś dla siebie. Na jego ogrodzonym terenie znajduje się atrakcje dla dzieci w różnym wieku: drewniane mosty, kładki i domki, zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele... Urządzono tam także piaskownice, dlatego wybierając się na spacer, warto zabrać ze sobą wiadereczka, szpadelki i inne, niezbędne w piasku przybory.
Lunapark
Mimo, że zabawa była znakomita i dzieci pewnie niechętnie opuszczą Ogródek Jordanowski, jest coś, co powinno je do tego przekonać. Skierujmy się w stronę jednego z najbardziej rozrywkowych i charakterystycznych elementów krajobrazu Parku im. J. Piłsudskiego.
Nie ma chyba dziecka, które trzeba zachęcać do odwiedzenia lunaparku. Ten łódzki powstał co prawda w latach siedemdziesiątych i urządzenia nie są najnowocześniejsze (chociaż w 2006 roku pojawiła się tu „stojąca karuzela" i „Voyager - Enterprise"), to i tak odwiedziny w nim sprawiają dzieciom ogromną radość.
Także dorośli wśród ponad dwudziestu atrakcji znajdą coś dla siebie: najszybsza w Polsce, wysoka na 16 metrów kolejka górska „Jet Star" czy zamek duchów podniosą poziom adrenaliny i uatrakcyjnią rodzinny spacer.
Lunapark jest czynny codziennie w sezonie wiosenno-jesiennym od 10:00 do 20:00. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, a ceny poszczególnych atrakcji wahają się między 2 zł, a 8 zł.
Ogród dendrologiczny
Po takiej dawce atrakcji, nadchodzi czas, aby się trochę wyciszyć.
Wychodzimy z Lunaparku i udajemy się aleją w kierunku południowym, przechodzimy na drugą stronę ulicy Konstantynowskiej i na wysokości Ogrodu Zoologicznego odbijamy w lewo. Znajduje się tam niepozorny, ale bardzo ciekawy fragment Parku - Ogród Dendrologiczny. Na jego terenie znajdziemy bogaty zbiór drzew i krzewów iglastych m.in. cis pospolity, świerk pospolity (odmiana wężowa), świerk srebrzysty, żywotnik zachodni. Nieco dalej znajdziemy tu też nietypowe drzewa liściaste jak choćby tulipanowiec, posiadający kwiaty w kształcie tulipanów czy gruszę wierzbolistną, która udowadnia, że powszechnie znane z powiedzenia „gruszki na wierzbie" istnieją w rzeczywistości.
Ogród Zoologiczny
To ostatni punkt naszej wycieczki. Trzeba jednak pamiętać, że na zwiedzenie ZOO powinniśmy przeznaczyć przynajmniej dwie godziny, dlatego mniej wytrawnym piechurom proponujemy zakończenie spaceru przed bramą ZOO. Można się tu zaopatrzyć w - może niezbyt zdrowe, ale pyszne - łakocie: watę cukrową, prażoną kukurydzę czy lody.
Ogrodu Zoologicznego reklamować czy opisywać nie będziemy. To po prostu trzeba zobaczyć!
Łódzkie ZOO można zwiedzać codziennie:
Wiosna (01.04. - 30.04.) - 9,00 - 18,00
Lato (01.05. - 31.08.) - 9,00 - 19,00
Jesień (01.09. - 30.09.) - 9,00 - 18,00
Zima (01.10 - 31.03.) - 9,00 - 15,30
Kasa biletowa jest czynna od 9,00, godzinę krócej niż zoo.
Dzieci do lat 5 wchodzą bezpłatnie.
Prawdopodobnie nawet całodzienny spacer nie wystarczyłby na poznanie wszystkich zakątków i tajemnic Parku na Zdrowiu. Na terenie tego leśno-rekreacyjnego kompleksu znajduje się także największy w Polsce Ogród Botaniczny, rezerwat przyrody „Polesie Konstantynowskie", Amfiteatr czy tereny sportowe. W parku rośnie kilkanaście drzew - pomników przyrody. Ale to już „opowieść" na kolejny spacer...