Trasa: Fontanna – Głaz – Muzeum Przyrodnicze – Plac zabaw – Pomniki przyrody – Pasaż Schillera.
Na trasie tego spaceru każdy z rodziny znajdzie coś dla siebie. Może dlatego, że to park w centrum miasta. „Przy okazji” można załatwić sprawę w centrum, zrobić zakupy, albo zjeść coś pysznego w ulubionej restauracji.
Zaczynamy jednak od dotlenienia organizmu czyli… idziemy do parku!
Park im. H. Sienkiewicza mieści się pomiędzy ulicami Jana Kilińskiego i Henryka Sienkiewicza. Nie zawsze nosił imię pisarza. Dawniej nazywany oficjalnie Mikołajewskim Ogrodem Miejskim, a potocznie – Parkiem Świętokrzyskim. Po śmierci autora „Trylogii”, park zyskał nazwę, która przetrwała do dziś.
Dojazd do parku nie powinien stanowić problemu. Dojechać można tam tramwajami jadącymi ulicą Kilińskiego (wysiadamy w pobliżu ulicy Tuwima), a zaparkować samochód możemy np. na tyłach Urzędu Miasta (róg ulic Sienkiewicza i Tuwima).
Fontanna
Działająca fontanna w łódzkim parku to niestety rzadki widok. Od 2003 r. wdrażany jest co prawda program „Fontanny dla Łodzi” według którego założeń w Łodzi ma powstać kilkanaście fontann, ale prace w tym kierunku posuwają się dość wolno.
Tym bardziej cieszy fontanna w Parku Sienkiewicza. Fontanna ta zasługuje już na miano babci - ma już ponad 80 lat. W latach 50-tych XX wieku figurkę łabędzia zastąpiono betonowym posągiem chłopca z żaglówką. Miało to nawiązywać do wiersza Tuwima o chłopcu, który bawił się stateczkiem. Ciągle uszkadzanego przez parkowych wandali chłopca w 2003 roku znów zastąpiła replika pierwszej rzeźby czyli łabędzia. Z jego wyciągniętego do góry dzioba płynie woda, a umieszczone poniżej amorki symbolizują cztery pory roku. To wszystko w otoczeniu kwiatów… To doskonałe miejsce na krótki postój.
Głaz
Idąc w kierunku wschodnim zobaczymy ogromny głaz narzutowy. Znajduje się na nim tabliczka poświęcona pamięci Edwarda Potęgi. Profesor był znanym łódzkim społecznikiem i przyrodnikiem, założycielem Towarzystwa Przyrodniczego im. Stanisława Staszica i pierwszym dyrektorem Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego. Głaz uznany został pomnikiem przyrody.
Spacerując w kierunku głazu, mijaliśmy budynek Ośrodka Propagandy Sztuki. Kiedyś była w tym miejscu kawiarnia, dziś odbywają się wykłady, wystawy, warsztaty i projekcje filmowe. Budynek Ośrodka został w 2005 roku wyremontowany. Ponieważ został także poszerzony, w jednej ze ścian utworzono specjalne wgłębienie szklanej elewacji, aby chronić rosnące tam drzewo.
Muzeum Przyrodnicze
Ośrodek to nie jedyny zachowany na terenie Parku historyczny budynek, który na przestrzeni lat, a nawet wieków zmieniał swoje przeznaczenie. Nieopodal znajduje się Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego. To właśnie jego pierwszym dyrektorem był profesor Potęga. W tym budynku mieściła się dawniej jadłodajnia, a obecnie można tutaj zobaczyć m.in. kolekcję ptaków krajowych, owadów i zbiór szkieletów. Wystawa stała w Muzeum nosi tytuł "Sieć życia - zróżnicowanie form w królestwie zwierząt". To doskonała lekcja biologii i dla małych, i dla dorosłych uczestników spacerów.
Muzeum można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00-14.00 (tel. 42 674 97 90).
Plac zabaw
Kierując się na północ od Muzeum trafimy na plac zabaw. Pierwsze miejsce dziecięcych harców pojawiło się w Parku już w latach trzydziestych XX wieku. Niewykluczone , że bawiły się tu na huśtawkach nasze babcie, a może nawet prababcie…
Obecny plac jest młodszy, ale starano się zachować jego pierwotną lokalizację. Zbudowany na planie koła i kolorowy z pewnością zapewni dzieciom chwilę zabawy, a dorosłym – chwilę odpoczynku n pobliskich ławkach.
Pomniki przyrody
Spacerując warto zwrócić uwagę najmłodszych na drzewa, dzięki którym Park w całości został uznany za zabytkowy. Na jego pięciohektarowym terenie znajduje się aż 19 drzew – pomników przyrody. Rosną tu cenne kasztanowce, lipy, klony, topole i wiąz szypułkowy. Jedno z takich wspaniałych drzew zobaczymy idąc w kierunku wyjścia przy ulicy Sienkiewicza. Jego opuszczone gałęzie przykrywają, niczym płaszczem, ziemię i nachylają się tajemniczo nad parkową aleją.
Pasaż Schillera
Po przejściu przez ulicę Sienkiewicza, znajdziemy się na tyłach Pasażu Schillera. Powstał on po II wojnie światowej, w miejscu, gdzie kiedyś stała kamienica i parterowy dom. W latach 80-tych stanął tu pomnik patrona pasażu – reżysera, krytyka teatralnego, kompozytora, autora scenariuszy – Leona Schillera, a całkiem niedawno w chodniku pojawiła się tablica z nazwiskami laureatów festiwalu Camerimage.
Dla najmłodszych spacerowiczów największą atrakcję w Pasażu stanowić będzie fontanna w kształcie wielkich kul i półkul. Często można tu spotkać tancerzy breakdance i sprzedawców pamiątek.
A z Pasażu już tylko krok dzieli nas od kolorowej, wesołej, tętniącej życiem Piotrkowskiej. Spacer można zakończyć lodami lub wspólnym myszkowaniem po ulubionych sklepach.