Trasa: Pod dinozaurem – Piaskownica w modrzewiach – Plac zabaw – Zabawa na sportowa – Strefa sprawnościowa – Wokół Pomnika Lotników – Plac z fontanną – Ogród Doświadczeń im. S. Lema.
Park Lotników jako miejsce rodzinnych spacerów polecało wielu naszych czytelników. Nic w tym dziwnego. 60 hektarów powierzchni to chyba wystarczająco dużo, żeby dzieci mogły do woli się wyszaleć, a rodzice znaleźli jakiś cichy zakątek i zrelaksowali się słuchając szumu drzew. Ten zaniedbywany przez lata Park, dziś zaczyna przypominać czasy swojej świetności. Najważniejsze, że w planując jego modernizację nie zapomniano o dzieciach. Kto nie wierzy, niech sam sprawdzi! Zapraszamy na spacer po Parku Lotników!
Pod dinozaurem
Do Parku Lotników dojedziemy kierując się na Nową Hutę. Z kilku możliwości zaparkowania, wybraliśmy parking przy Centrum Handlowe M1 (al. Pokoju 67). Między innymi dlatego, że idąc w stronę parku można przejść pod… dinozaurem czyli rzeźbą szkieletu ogromnego prehistorycznego gada umiejętnie wkomponowaną we fragmenty skał. Może nie jest to sztuka najwyższych lotów, ale dzieciom się podoba.
Naprzeciwko M1 jest też przystanek tramwajowy.
Po wejściu do parku, kierujemy się w lewo obchodząc Ogród Doświadczeń i dalej na północ. Znajdujemy się w części parku położonej na obniżonym terenie. Jest to terasa zalewowa czyli część doliny rzecznej położona najbliżej rzecznego koryta. Tereny takie bywają zazwyczaj podmokłe, ale w parku Lotników obszar terasy został obsuszony. Ta część spaceru przebiega wśród rozległych terenów porośniętych trawą, ale zdarzają się także piękne drzewa. Nas zachwyciła przełamana przez wichurę, ale nadal dumnie górująca nad parkiem wierzba.
Piaskownica w modrzewiach
Po wejściu na trawiaste wzniesienie będące częścią dawnego fortu, naszym oczom ukazuje się piaskownica otoczona ze wszystkich stron modrzewiami. Polecić niestety nie możemy, gdyż nie sprawdzaliśmy czystości piasku, ale wspaniale byłoby móc pozwolić dziecku na chwilę zabawy w tym malowniczym i spokojnym miejscu. Rodzice w tym czasie mogliby się odprężyć w cieniu majestatycznych modrzewiów.
Plac zabaw
Od piaskownicy, która była tylko wstępem do prawdziwej zabawy, udajemy się na północny zachód i po kilkuset metrach trafimy na rozległy teren rekreacyjno-sportowy o powierzchni 4000 metrów kwadratowych. Zlokalizowany na polanie, w sąsiedztwie istniejącej wcześniej piaskownicy, podzielony został na kilka stref. Są tu więc się zabawowe zestawy wielofunkcyjne dla starszych dzieci ("zamki", "małpie gaje", zjeżdżalnie itp.) i pojedyncze urządzenia dla najmłodszych, takie jak huśtawki - ważki, huśtawki na sprężynach, klasyczne huśtawki, karuzela, drewniany pociąg.
Duży nacisk położono na bezpieczeństwo dzieci - podłoże pod urządzeniami zabawowymi wyłożone jest miękkim materiałem mającym amortyzować ewentualne upadki.
Zabawa na sportowo
Na terenie nie zapomniano również o amatorów sportów. W strefie sportowej znajduje się otoczone wysokim ogrodzeniem boisko wielofunkcyjne. Zamontowane są kosze do koszykówki, bramki do piłki ręcznej i nożnej oraz słupki do gry w siatkówkę.
Na specjalnych stołach można tu także zagrać w ping ponga. W niewielkim oddaleniu powstało boisko do piłki nożnej.
Strefa sprawnościowa
Nieopodal umieszczono ścianki sprawnościowe i wspinaczkowe oraz urządzenie do zjazdów linowych. Jak to wygląda? Wchodzimy na miniwieżę, z której można zjechać na specjalnym siodełku przesuwającym się po rozpiętej linie. A w dole czekają kolejne wspaniałości – miniścianka do wspinaczki, na której dzieci próbują swoich alpinistycznych zdolności. Wysokość jest niewielka i rodzice mogą asekurować małych wspinaczy.
Tutejszy ogródek jordanowski to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Krakowie. Został zbudowany z inicjatywy Rady Dzielnicy XIV Czyżyny i oddany do użytku we wrześniu 2007 r.
Wokół Pomnika Lotników
Kiedy uda się namówić dzieci na opuszczenie placu zabaw (a nie będzie łatwo!), skierujmy kroki na północ. Naszym celem jest Pomnik Lotników. Żeby do niego dotrzeć, musimy udać się na przejście dla pisze szych przy Alei Jana Pawła II.
Pomnik lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej, powstał w 1989 roku. Zbudowano go z brązu i stali, a jego wysokość to 27 metrów! Na samej górze pomnika znajduje się orzeł z rozpostartymi skrzydłami trzymający w dziobie wieniec.
Warto rozejrzeć się po tej części parku. Teren jest tu pofałdowany, urozmaicony pagórkami. Uważny obserwator dostrzeże tu fragmenty murów i fortyfikacji. To pozostałość po Forcie XV „Pszorna” czyli budowli służącej do celów obronnych. Na otoczonym murem obszarze znajdowały się baterie dział i pełne wyposażenie bojowe, dodatkowo oddzielone od muru fosą.
Między drzewami znajduje się… skrzydło samolotu wystające z ziemi. Jego zadaniem prawdopodobnie jest przypominanie spacerującym, że znajdują się w Parku Lotników i w pobliżu Muzeum Lotnictwa:)
Plac z fontanną
Wracając tym samym przejściem możemy się na chwilę zatrzymać na niewielkim skwerze. To niewielki betonowy plac, a centrum którego znajdują się rabaty z różami oraz – nieczynna niestety - fontanna. Miejsce to je jest bardzo lubiane przez małych wrotkarzy i rowerzystów, bo można na nim bez przeszkód ćwiczyć sportowe umiejętności.
Ogród Doświadczeń im. S. Lema
To ostatni punkt naszego spaceru. Trzeba jednak pamiętać, że na zwiedzenie Ogrodu powinniśmy przeznaczyć przynajmniej dwie godziny, dlatego mniej wytrawnym piechurom proponujemy zakończenie spaceru przed jego bramą i wybranie się tutaj jeszcze raz – tym razem już tylko do Ogrodu.
Jeśli jednak nie czujemy się zmęczeni i „przypadkowo” mamy w plecaku coś do jedzenia, koniecznie odwiedźmy Ogród Doświadczeń!
Pośród drzew, krzewów i alejek parkowych rozmieszczonych jest w nim kilkadziesiąt stanowisk eksperymentalnych. Dzieci wraz z rodzicami wspólnie bawią się i za pomocą własnych zmysłów poznają prawa przyrody. To miejsce, gdzie zabawa splata się z nauką, a rodzice mogą znaleźć chwilę wytchnienia, gdy mali odkrywcy z zapałem przeprowadzają kolejny eksperyment . Odkrywają harmonię w ruchu wahadła, zachwycają się pięknem barw, wsłuchują się w wibrację dźwięków... My Ogrodowi Doświadczeń poświęciliśmy osobny spacer. Jego opis znajduje się TUTAJ. Kilkunastohektarowy park Źródliska znajduje się w obrębie ulic Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Alei Piłsudskiego. Przepiękny, ogrodzony (zamykany na noc) i czysty – stanowi wymarzone miejsce na spacer z dziećmi.
Nawet niezmotoryzowane rodziny, nie będą mieć problemu z dojazdem do celu. Sąsiedztwo Alei Piłsudskiego sprawia, że łatwo się tu dostać komunikacją miejską.