Trasa: Pałac Biedermanna – Stawy i grota romantyczna – Plac zabaw – Teren rekreacyjny – Park Szarych Szeregów – Pomnik Pękniętego Serca.
Wyobraźmy sobie XIX wiek i powstający wtedy park. Urządzany z rozmachem i przepychem. Wyobraźmy sobie tarasy kwiatowe, stawy, wodotryski, muszlę koncertową, wieżę widokową i zwierzyniec niedźwiedziami i małpami. Park Helenów był wtedy modnym miejscem spotkań zamożnych ludzi. Chociaż dziś czasy świetności ma za sobą, dzieci na pewno nie będa się w nim nudzić.
Pałac Biedermanna
Park znajduje się między ulicami Północną, Źródłową a Smugową, dojazd samochodem istnieje z każdej strony. Jeśli korzystamy z usług komunikacji miejskiej, dojeżdżamy do przystanku w pobliżu dworca Północnego.
Spacer zaczynamy przy ulicy Północnej. Zanim wejdziemy do parku warto zwrócić uwagę na okazały budynek na rogu ulic Franciszkańskiej i Północnej. Jest to pałac Alfreda Biedermanna wzniesiony w 1912 roku. Obecnie budynek zajmuje Katedra Historii Sztuki oraz Instytut Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego.
Wchodząc do parku od strony ulicy Północnej natrafiamy od razu na zabytkowy dom rodziny Andstatów - założycieli Parku - który lata świetności ma już za sobą, ale warto mu się przyjrzeć. Dziś znajduje się tu siłownia.
Stawy i grota romantyczna
Kierując się w głąb parku natrafiamy na dwa stawy po których pływają, wyglądające na lekko przejedzone, kaczki oraz tajemniczą, szarą ale przepiękną grotę zbudowaną z lawy wulkanicznej Wezuwiusza. Można tu przysiąść, schronić się przed upałem, gdyż nawet w największe gorączki panuje tu przemiły chłód.
Plac zabaw
Gdyby nie śmiech i wesołe okrzyki dzieci ten plac zabaw można by ominąć nie zauważony. Osłonięty żywopłotem, w samym kąciku parku oferuje wiele atrakcji dla naszych pociech. Drewniane domki, drabinki i koniki świetnie wkomponowały się w otoczenie zieleni. Na zmęczonych spacerem rodziców czekają ławki.
Teren rekreacyjny
Część parku od strony ulicy Smugowej jest świetnie przygotowana dla amatorów sportów. Czeka tu na nas boisko do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki (niestety bez siatki) a także stoły do ping ponga i szachów. Oczywiście wszędzie pełno jest ławeczek, więc mama może obserwować fizyczne zmagania swojej pociechy siedząc w cieniu drzew.
Park Szarych Szeregów
Skoro już jesteśmy w tych okolicach, zajrzyjmy choć na chwilę do jeszcze jednego parku. Żeby się tam dostać musimy wyjść z Parku Helenów od ulicy Smugowej i udać się ulicą Widok do skrzyżowania z ulicą Wojska Poslkiego, a potem ulicą Obrońców Westerplatte.
Park Szarych Szeregów, zwany niegdyś Parkiem „Promienistych” (od nazwy Młodzieżowego Oddziału Gwardii Ludowej „Promieniści”) to ulubione miejsce spacerów mieszkańców pobliskiego osiedla mieszkaniowego. Park ten powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku, w latach 2004 – 2005 został zmodernizowany, pojawiły się nowe drzewa, przebudowano alejki. Miejsce to ma szczególne znaczenie historyczne i może być świetną lekcją historii dla starszych dzieci.
Najmłodszych prawdopodobnie bardziej zainteresuje tutejszy plac zabaw. Dla każdego na pewno znajdzie się miejsce w dużej, murowanej piaskownicy (czystości piasku nie sprawdzaliśmy!).
Nieco dalej znajduje się stół ping-pongowy i boisko do gry w piłke nożną. Dzieci z okolicznych bloków przychodzą tu chętnie, gdyż można pograć wygodnie w cieniu rozłożystych drzew.
Warto spokojnie przejść się po parku delektując się czystymi ścieżkami, równymi trawniczkami, zadbaną zielenią, czy klombami z kolorowymi kwiatami. W parku znajdują się rzadkie gatunki drzew takie jak prześliczny wiąz płaczący, rosnący w północnej części parku.
Możemy wybrać też miejsce odpoczynku – pobliże pomnika jest pełne słońca, a gdy chcemy spocząć na ławeczce w cieniu drzew wybierzmy południowe krańce parku.
Pomnik Pękniętego Serca
Głównym i najważniejszym obiektem parku jest Pomnik Martyrologii Dzieci postawiony w roku 1971 z inicjatywy wychowanków Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Przemyślu.
Warto zatrzymać się tu z na chwilę, bo właśnie tutaj znajdował się obóz koncentracyjny dla dzieci, który formalnie był miejscem przetrzymywania małoletnich przestępców i sierot do 16 roku życia, rzeczywistość niestety była inna. Dzieci pracowały ponad swoje siły, głodowały i umierały w obozie podobnym do tych dla dorosłych. Dziś pod pomnikiem odbywają się ważne uroczystości, jak te w dzień dziecka, z udziałem jeszcze żyjących jeńców obozu. Co roku wręczany jest też medal „Serce-dziecku” dla dziesięciorga dorosłych szczególnie zasłużonych w pracy z dziećmi i dla dzieci. Pomnik odgrodzony jest od pobliskich blokowisk cementowym murem przypominającym ogrodzenie obozu koncentracyjnego. Wyryte na nim nazwy miejscowości przypominają o innych miejscach zagłady w czasie II wojny światowej. Na tablicy znajdującej się obok pomnika umieszczono napis „Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć".