Plac Litewski to miejsce, ktore wiele osób wskazuje jako swój ulubiony punkt spacerów z dzieckiem po Lublinie. Przyjemnie jest zasiąść w cieniu drzew i podziwiać zabytki, kątem oka sledząc malucha biegającego wokół fontanny czy szalejacego na placu zabaw…
Historia Placu znana jest wszystkim. Starsze i młodsze dzieci może zainteresować informacja, że tereny na których znajduje się Plac Litewski należały do posagu królowej Barbary Radziwiłówny, znanej dzieciakom chociażby z baśni o czarowniku Twardowskim.
To dobre miejsce na spacer dla rodziców zmęczonych po pracy lub zakupach – w ostateczności można nawet przysiąść w strategicznym miejscu i po prostu "zlecić" starszemu dziecku samodzielne znalezienie ciekawostek na Placu i w okolicach.
Na spacer warto zabrać trochę kaszy dla gołębi – wprawdzie dokarmianie nie jest im potrzebne ale dla dziecka to przyjemna zabawa.
Plac jest dobrym miejscem do pierwszych rozmów o historii i…polityce – rozmowę zilustrować mozna za pomocą pomników.
Grand Hotel
Spacer rozpoczynamy pod Grandem .
Budynek zbudowano w latach 1899-1900 wg. projektu Gustawa Landau. Kiedyś mieściła się tu Kasa Przemysłowców Lubelskich, obecnie to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Lublinie.
Budynek jest przepiękny i bogaty w dekoracyjne detale.
Zmęczone Mamy hotel przyciagą kuszącą ofertą Shirin Spa (z prawdziwą łaźnią turecką i masażami...) , które odchudza także... portfel.
Poczta
Budynek Poczty Głównej pochodzi z 1861 roku, ulegał na przestrzeni lat licznym modernizacjom i zmianom.
Zainteresowanym historią budynku polecam książkę "Budynek Poczty Głównej w Lublinie. Przeszłość i teraźniejszość" pod redakcją Zbigniewa Nestorowicza
Piłsudski na Kasztance
Marszałek Piłsudski na Kasztance stoi na Placu Litewskim od 10 XI 2001.To jeden z najbardziej udanych pomników Marszałka, jaki widziałam.
Cenia go sobie także ... gołębie, które traktują Kasztankę, a czasem i samego Marszałka, jak grzędę.
Konstytucja 3 Maja
Lubelscy mieszczanie z zadowoloniem przyjęli wieść o proklamowaniu Konstytucji 3 Maja. Pierwszym konstytucyjnym prezydentem miasta został Teodor Gruell-Gretz. Pan Gretz był doktorem medycyny i aptekarzem, a ponadto wiele lat pełnił obowiązki rajcy miejskiego. Interesował się botaniką i fizyką, prowadził też aptekę zakonną. Nic dziwnego, że tak zainteresowanego światem człowieka wybrano na prezydenta miasta dwukrotnie!
Pomnik upamiętniający 180 rocznicę ogłoszenia Konstytucji wystawiono w 1971 roku.
Drzewo
Wielka topola rosnąca na Placu Litewskim to żywy pomnik uchwalenia Uni Lubelskiej.Podobno posadzono ją w 1569 roku na pamiątkę tego wydarzenia....
Pałac Czartoryskich
Czas na zabawę w chowanego - schowajmy się za Pałacem Czartoryskich wśród prześlicznych kwiatów...
Z ciekawą historią Pałacu zapoznacie się np. TUTAJ