Ogród Saski dostępny jest dla zwiedzających od XVIII wieku. Znajduje się w samym centrum stolicy tuż niedaleko Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu, widać z niego Pałac Kultury. Krakowskiego
Dojechać do niego można tramwajem (ul. Marszałkowska) autobusem (ul. Królewska, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego) lub autem.
W parku rosną piękne stare drzewa (najstarsze drzewa w parku mają 250 la), jest plac zabaw, fontanna i Grób Nieznanego Żołnierza.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Spacer rozpoczynamy pod Zachętą.. Warto wybrać się tu z dzieckiem na zajęcia - Zachęta Dzieciom albo na wystawy... Czasami odbywają się takie, że dzieciakom nie chce się wychodzić... Np. wystawa prac Józefa Wilkonia... Zachęta "roiła" się wtedy od niesamowitych zwierząt.
W galerii jest księgarnia. Możecie w niej kupić m.in. Książkę "Zachęta do sztuki". Pierwszą książkę dla dzieci o polskiej sztuce współczesnej!
Na przykładzie 25 dzieł polskich artystów współczesnych - Henryka Stażewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Edwarda Dwurnika, Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala i wielu innych - pokazujemy dzieciom, czym jest sztuka współczesna:
Zdjęcie przekrojonej kapusty?
Instalacja z wypchanych zwierząt?
Rzeźba, która nie mieści się w pracowni?
Dwa obrazy namalowane po dwóch stronach tego samego płótna?
Obraz stworzony za pomocą kostek do gry?
Zofia Dubowska-Grynberg z wielka prostotą opowiada dzieciom o sztuce, prowokuje do zabawy, a w słowniczku tłumaczy, co to jest abstrakcja, performans, szablon.
Opracowanie graficzne Natki Luniak umieszcza dzieła w ułatwiającym ich odbiór kontekście.
Plac zabaw w Ogrodzie Saskim
Plac zabaw w Parku jest ogrodzony, podłoże ma piaszczyste.
Schowany wśród drzew idealnie nadaje się do zabaw w upalne dni.
Nie jest najnowocześniejszy, ale urządzenia do zabaw są zadbane i jest tu czysto, opiekunowie mogą obserwować dzieci siedząc na ławeczkach.
Pomimo niedalekiej ruchliwej ulicy Królewskiej jest tu cicho i spokojnie. To zasługa pięknego drzewostanu. Jesienią warto wybrać się tu na kasztany i żołędzie.
Rzeźby
Po zabawie na placu zabaw idziemy do serca Ogrodu.
Jest tu sporo miejsca do jeżdżenia na rolkach, rowerku, czy po prostu biegania wśród licznych rzeźb stojących na postumentach.
Rzeźbami interesują się nie tylko ludzie...
Staw
Idąc z placu zabaw prosto przed siebie, mijając rzeźby dochodzimy do niewielkiego, ale malowniczego stawu z fontanną w środku.
Tu można zaprzyjaźnić się z kaczkami i gołębiami. Chętnie poczęstują się waszym drugim śniadaniem.
W Krakowie gołębie okupują Rynek w Warszawie wszelkie stawy i oczka wodne. W zasadzie idąc do jakiegokolwiek większego parku w stolicy warto mieć przy sobie bułkę lub kaszę.
Skrzydlate głodomory na pewno się znajdą.
Obok stawu na pagórku znajduje się klasyczna Świątynia Westy służąca dziś jako wieża ciśnień.
Fontanna i zegar słoneczny
Fontana w parku Saskim jest olbrzymi i majestatyczna - ulubione miejsce do robienia zdjęć. Tuż przed fontanną stoi marmurowy zegar słoneczny. Ciekawe, czy będziecie umieli odczytać z niego która jest godzina.
W fontannie mieszkają smoki.. a może to smoko-ryby.. te same stworzenia co zadomowiły się w parku Ujazdowskim...? Sprawdźcie w opisie spaceru po Ujazdowskim - Park Ujazdowski
Smoki są cztery - bardzo dbają o fontannę, żeby nie wyschła.
Grób Nieznanego Żołnierza
Na placu Piłsudskiego jeden z symboli Warszawy i miejsce wielu państwowych ceremonii i uroczystości - Pomnik - Grób Nieznanego Żołnierza.
Na warcie stoją żołnierze w ciszy i z honorem. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości może traficie na zmianę warty. Maszerujący krokiem defiladowym żołnierze robią wrażenie.Warta zmieniana jest co godzinę.
W 1924 roku pod arkadami pałacu ktoś położył tablicę z napisem: "Tu leży Żołnierz Nieznany" a Warszawiacy zaczęli składać kwiaty i tak powstało miejsce hołdu poległym. W grobie umieszczono prochy żołnierzy poległych podczas walk z Rosjanami w czasie I wojny światowej.
Krzyż Walecznych i Order Virtuti Militari oraz kratę z orłem wyrzeźbił Stanisław Ostrowski.
Ten pomnik to pozostałość dawnego Pałacu Saskiego. Podczas II wojny światowej Pałac Saski legł w gruzach, a wraz z nim i Grób Nieznanego Żołnierza. Po wojnie odbudowano grób w podobnej formie, a obok Krzyża Walecznych i Orderu Virtuti Militari umieszczono Krzyż Grunwaldu.
Przestrzenie przed pomnikiem świetnie nadają się do jazdy na rolkach, czy rzucania frisbee.
Śpiewająca fontanna
Niedaleko placu Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza - zasłaniają Teatr Wielki postawiono nowoczesny budynek Metropolitan
Na dziedzińcu przeszkolonej bryły ulokowano "żywą" fontannę. Mało które dziecko tak ruchliwe jak to wodne stworzenie.
Do tego woda tworząca tę fontannę opadając z większą lub mniejszą siłą, ilością wody w jednym wystrzyknięciu w górę i prędkością zmiany dysz - śpiewa, jak kiedyś powiedziały moje dzieci.
Ta fontanna nieodmiennie zachwyca nas rytmem i żywotnością. Można się jej przyglądać przez długi czas. A w gorące dni wchodzić wprost w jej strumienie.
Woda wstrzeliwuje tu wprost z płytek chodnikowych.
Wyrazy szacunku dla projektanta. Naprawdę wspaniała i przemyślana rzecz.
MetropolitanMetropolitan
MetropolitanMetropolitan: