Trasa: Garść informacji – Złudzenia optyczne – Dźwięki – Coś dla maluchów i nie tylko – Machanika – Dział cieczy.
Ogród Doświadczeń znajduje się w Parku Lotników Polskich. Początkowo planowaliśmy połączyć te dwa fascynujące miejsca w jeden spacer, ale doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie brakłoby dnia, aby w pełni nacieszyć się parkową zielenią oraz wypróbować wszystkie urządzenia w Ogrodzie. Dlatego celem tego spaceru jest sam Ogród Doświadczeń.
Osobom, które jeszcze w nim nie były spieszymy wyjaśnić, że wędrówka po Ogrodzie ma wszelkie cechy spaceru po parku, gdyż w projekcie zachowano pierwotne parkowe zadrzewienie, umiejętnie wkomponowując w nie przyrządy przybliżające prawa fizyki.
To niezwykłe miejsce. Bez względu na wiek, każdy może tu stać się odkrywcą. Zapraszamy do Ogrodu Doświadczeń!
Garść informacji
Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie mieści się na terenie Parku Lotników Polskich, obok hali widowiskowo - sportowej Kraków Arena, naprzeciw Centrum Handlowego M1, przy Alei Pokoju 68.
Jedyne wejście do Ogrodu Doświadczeń znajduje się od strony Alei Pokoju.
Adres:
Aleja Pokoju 68 (w GPS lepiej wpisać al. Pokoju 67 - adres CH M1)
Kraków 31-580
Dokładne współrzędne geograficzne :
WGS84: Lat: 50.068866, Lng: 19.996882
DMS: N: 50° 04′ 06″ , E: 19° 59′ 48″
GPS: N: 50° 4.110720′ , E: 19° 59.811300′
Dojazd samochodem:
Docierającym samochodami sugerujemy zaparkować na gościnnym parkingu Centrum Handlowego M1 i przejść pieszo przez ulicę.
Ważna informacja dla zmotoryzowanych
W dni imprez w Kraków Arenie parking przy CH M1 jest płatny. Dzięki uprzejmości Dyrekcji CH M1 goście Ogrodu Doświadczeń mogą wtedy parkować bezpłatnie, pod warunkiem okazania paragonu z Ogrodu Doświadczeń przy wyjeździe.
Dojazd komunikacją miejską:
Liniami tramwajowymi nr 1, 14, 22, do przystanku M1 Aleja Pokoju następnie przejść przez ulicę w stronę parku lotników i kierować się w prawo ok 30 m.
Cennik i godziny otwarcia tutaj
Strona Ogrodu: http://www.ogroddoswiadczen.pl
W razie pytań czy wątpliwości przy obsłudze sprzętu pomocą służą instruktorzy ubrani w charakterystyczne, pomarańczowe koszulki.
Złudzenia optyczne
Ogród doświadczeń zajmuje obszar około 6 hektarów. To 6 hektarów zabawy, relaksu i nauki dla całej rodziny. Wszystkie dzieci – małe i duże bawią się tu znakomicie. Przyrządy podzielono na działy, które – i tu ciekawostka – z lotu ptaka wyglądają jak liście na drzewie. Najbliżej wejścia znajduje się dział optyki i złudzeń optycznych.
Nawet najmłodsze dzieci, nie mające jeszcze żadnego pojęcia o fizyce i jej prawach, będą się tu doskonale bawić. Dlaczego? Za sprawą figur i kolorów, które falują, znikają, przeplatają się ze sobą. Za pomocą pryzmatu i siatki dyfrakcyjnej można natomiast zobaczyć na ziemi prawdziwą… tęczę lub zrobić „zajączka”. Można spojrzeć przez peryskop niczym załoga okrętu podwodnego, albo obejrzeć szczupłą lub potężną wersję siebie w tajemniczych lustrach. I jeszcze można wszystkiego dotykać i… kręcić korbką!:)
Dźwięki
Idąc dalej napotykamy przyrządy związane z akustyką. Tutaj także każdy znajdzie coś dla siebie. Niektórzy rozmawiają przez oddalone od siebie telegrafy akustyczne albo przez czasze wyglądające jak anteny satelitarne. Inni przysłuchuję się różnicy dźwięków metalowych trójkątów w zależności od ich wielkości, uderzają w gong tam-tam lub grają na cymbałach z …kamienia. Jeszcze inni ćwiczą zmysł równowagi chodząc po linie… A wszyscy – od najmniejszych do największych wyśmienicie się przy tym bawią.
Coś dla maluchów i nie tylko
Idąc dalej dochodzimy do ulubionej mam i dzieci części ogrodu. Są w nim batuty (trampoliny), na których najmłodsi wykonują prawdziwe akrobacje, a mamy odpoczywają w cieniu parasola. Niektóre rodziny przeznaczają na to miejsce większość czasu spędzonego w Ogrodzie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy trzeba wracać do domu. Trampoliny widziały już wiele dziecięcych łez…
Mechanika
Dział z definicji kojarzy się z przyrządami dla nieco starszych dzieci, ale i maluchy doskonale się tu czują. Szczególnie, że można wszystkiego dotknąć, a dział ten to nie tylko magiczna szpula, która oddala się i wraca, albo drgające harmonicznie wahadła, ale także platformy obrotowe do ćwiczeń równowagi i niezwykła ścieżka wykonana z różnych piasków i kamieni. Chodząc po niej na bosaka sprawdzamy wrażenia dotykowe, jakie wywołuje każda z powierzchni.
Idąc w kierunku bramy wejściowej natrafimy na niezwykłe, sprzężone huśtawki. Skonstruowana w taki sposób, że jedna osoba może rozbujać siebie i swojego towarzysza. Przyrząd jest wymarzony dla rodzin z dwojgiem dzieci, bo wystarczy huśtać jedno dziecko, aby huśtało się i drugie. Miejmy nadzieję, że wkrótce trafi na place zabaw:)
Dział cieczy
W części Ogrodu poświęconym cieczom można samemu stworzyć kolorowy wir wodny o ciekawych kształtach, zważyć się na wodnej wadze i zbadać oddziaływanie siły nacisku i wyporu. Mali fizycy na pewno z zapałem przeprowadzą kolejne eksperymenty.
W pobliżu znajdują się nie zauważane czasem miniatury wszystkich planet układu słonecznego przedstawione w odpowiednich proporcjach.
Naszą uwagą zwróciły też nietypowe ławki i kosze śmieci o konstrukcjach wypełnionych… kamieniami.
Ponieważ bilet wstępu nie wyznacza ram czasowych, możemy zabrać na spacer kanapki, coś do picia i zakończyć niezwykły spacer rodzinnym piknikiem na czystym i zielonym terenie Ogrodu.