Trasa: Garść informacji – Muzeum Botaniczne – Szklarnia Victoria – Czarne dęby i rośliny górskie – Kwiaty, kwiaty, kwiaty… – Dąb Jagielloński – Szklarnia Jubileuszowa – Odpoczynek wśród zieleni.
Spacer po Ogrodzie Botanicznym jest spacerem uniwersalnym. To miejsca czyste, zadbane, pełne zieleni i urokliwych alejek. Ogród powinniśmy odwiedzać przynajmniej trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Zawsze będzie to spacer w pięknym otoczeniu, a każdy z uczestników zakończy go odprężony i dotleniony.
Dodatkową zaletą ogrodów jest fakt, że są to tereny odgrodzone od hałasu ulic, a więc nie istnieje też zagrożenie, że maluchy wybiegną na jezdnię i można dać im nieco więcej swobody niż na zwykłym spacerze w parku.
Ogród botaniczny to nie tylko królestwo roślin. Można tu spotkać różne ptaki zamieszkujące korony drzew i przyzwyczajone do ciągłej obecności człowieka oraz kolorowe motyle, na które warto „zapolować” z aparatem fotograficznym.
Opisy każdego przystanku zaznaczonego na mapie znajdują się poniżej.
Garść informacji
ul. Kopernika 27
tel.: (012) 663 36 35, (012) 421-26-20
http://www.ogrod.uj.edu.pl/
W pobliżu Ogrodu Botanicznego UJ nie ma specjalnych parkingów. Samochód można zostawić przy ul. Kopernika lub przy Operetce na ul. Lubicz i ul. Topolowej.
Ogród nie jest niestety przystosowany dla rodzin z dziećmi w wózkach. Największy problem stanowią schody. Istnieje też zakaz wprowadzania wózków do szklarni.
Ogród jest otwarty dla zwiedzających od połowy kwietnia do połowy października. Od kwietnia do września można go odwiedzać w godzinach 9:00-19:00, a we wrześniu i październiku w godzinach 9:00-17:00.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskich istnieje od 1783 roku i wpisany został do rejestru zabytków. Mimo, że nie należy do największych w kraju (jego powierzchnia wynosi nieco ponad 9 hektarów), to na odwiedzenie wszystkich jego zakamarków, musimy zarezerwować ponad 2 godziny.
Bilety w 2008 roku:
- normalny 5 zł
- ulgowy 2 PLN (seniorzy powyżej 60 lat, młodzież, studenci)
- seniorzy powyżej 70 lat, dzieci do lat 4 - bezpłatnie
- rodzinny 10 PLN (tylko w weekendy)
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskich istnieje od 1783 roku i wpisany został do rejestru zabytków. Mimo, że nie należy do największych w kraju (jego powierzchnia wynosi nieco ponad 9 hektarów), to na odwiedzenie wszystkich jego zakamarków, musimy zarezerwować ponad 2 godziny.
Muzeum Botaniczne
Niedaleko od wejścia znajduje się budynek Muzeum Botanicznego. Ten najstarszy polski zbiór botaniczny o charakterze muzealnym uzupełnia kolekcję żywych roślin znajdującą się na zewnątrz. Można tu obejrzeć fragmenty pni, próbki drewna drzew i krzewów, owoce i nasiona, rośliny zakonserwowane w całości oraz około 1500 sztuk preparatów mikroskopowych, a także stare ryciny, rękopisy botaniczne oraz historyczne fotografie. A to wszystko w stylowej aranżacji wnętrz XVII-wiecznego Collegium Śniadeckiego.
Muzeum jest czynne w sezonie otwarcia ogrodu w środy i piątki w godzinach 10:00-14:00 oraz w soboty od 11:00 do 15:00. Do wejścia uprawnia ogólna opłata za zwiedzanie Ogrodu.
Szklarnia Wiktoria
Zanim wejdziemy na kwiatowe i zadrzewione alejki, zajrzyjmy jeszcze do szklarni znajdującej się w pobliżu Muzeum. Nie wyglądająca zachęcająco z zewnątrz, w środku zachwyca ogromną ilością roślin i barw.
W szklarni znajduje się podgrzewany basen, w którym uważne oko, wśród różnorodnych roślin wodnych, dostrzeże przemykające kolorowe rybki.
Interesująco prezentują się epifity czyli rośliny rosnące na pniach i konarach drzew, bez kontaktu z ziemią, występują głównie na obszarach tropikalnych. W szklarni opanowały parapety wokół basenu i suche gałęzie nad basenem.
Na nas oprócz różnorodnych paproci i krzewów charakterystycznych dla klimatu tropikalnego, wrażenie zrobił zbiór ogromnych kaktusów. Kilkadziesiąt razy większych od tych oglądanych na co dzień, w doniczkach.
Ciekawość najmłodszych uczestników spaceru wzbudzi niewątpliwie cytrusy obwieszone dojrzewającymi mandarynkami czy pomarańczami.
Jedna z ryb była całkiem spora i długo nas oglądała. Ciekawe kto tu kogo obserwował...?
Czarne dęby i rośliny górskie
Jeśli udamy się w kierunku rabat porośniętych różnokolorowymi różami, natrafimy na ogromne, stare pnie tzw. czarnych dębów. Aż trudno uwierzyć, że zostały one powalone przez zmieniająca swój bieg Wisłę w trzecim wieku naszej ery!
Uwaga! W pobliżu znajduje się też stacji meteorologicznej. Bądźmy przygotowani na pytanie „do czego służą te białe skrzyneczki, czy mieszkają w nich ptaki?”
Wśród tematycznych części Ogrodu wyróżnia się m.in. Alpinarium. To dział roślin górskich wśród skał i kamieni czyli w otoczeniu przypominającym ich naturalne środowisko. Niezwykle malowniczy i dekoracyjny jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji w Ogrodzie.
Kwiaty, kwiaty, kwiaty...
Wchodząc na porośnięte kwiatami alejki, trudno oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy w jakimś nierealnym, bajkowym świecie. Rabaty aż „uginają się” od ilości kolorów i kształtów. Chwilami przypomina to wielobarwny, miękki dywan. Aż chciałoby się zerwać kilka kwiatków, albo chociaż płatków… Należy jednak pamiętać, że zrywanie roślin jest tu kategorycznie zabronione!
W Ogrodzie znajduje się też wymarzone miejsce dla wielbicieli storczyków. W szklarni o nazwie „Holenderka” można obejrzeć najstarszą (zapoczątkowaną już w XIX wieku) i najbogatszą (licząca 500 gatunków i odmian) kolekcję orchidei wśród polskich ogrodów botanicznych.
Dąb Jagielloński
Ogród pełen jest zakątków wzbudzających zachwyt dzieci i dorosłych. Altany obrośnięte pnącą roślinnością, figurki i pomniki kryjące się w cieniu gałęzi, tajemnicze mostki czy żywopłoty tworzące na ziemi prawdziwe mozaiki to tylko niektóre z nich. Dzieci z radością odkrywają kolejne niezwykłe miejsca: kamienne wzniesienia z ławkami, stawy zamieszkane przez rybki.
To wszystko znajduje się w otoczeniu drzew i krzewów z ponad tysiąca odmian i gatunków. Wśród nich króluje majestatyczny, ponad 200-letni Dąb Jagielloński. Obwód jego pnia wynosi 6 metrów! Nas zachwyciły również drzewa w całości porośnięte bluszczem.
Szklarnia Jubileuszowa
W oddalonej od głównego wejścia części Ogrodu wzniesiono kolejną szklarnię. Budynek powstał z okazji jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego i dzieli się na kilka komór.
Na szczególna uwagę zasługuje tutaj palmiarnia (kolekcja palm liczy w niej ponad 60 gatunków) oraz rośliny mięsożerne posiadające zdolność chwytania różnych, drobnych organizmów.Dzieci na pewno w nie jednej bajce widziałyagresywną i podstępną rosiczkę. Turośnie za szybą nie ma się czego bać!
W dziale roślin tropikalnych-użytkowych będziemy mieli okazje zobaczyć jak wyglądają rośliny znane nam na co dzień z … kuchni: pieprz, kawa czy ananasy. Pomoże to uświadomić dzieciom, że produkty, które stoją na półkach marketów w kolorowych opakowaniach, wzięły swój początek z roślin.