Atrakcje dla dzieci
Do mola w Brzeźnie dojść możemy szerokim deptakiem. Już na samym początku deptaku trzeba liczyć się z postojem. Tutaj bowiem znajduje się mini kompleks z atrakcjami przygotowanymi specjalnie dla dzieci. Ujeżdżalnia koni ;) Ranczo zaprasza na przejażdżkę konikiem (kucykiem). W prawdziwie kowbojskim stylu i nastroju - można nawet wypożyczyć kapelusz kowbojski. Jest i karuzela. Ranczo jest atrakcją całoroczną, chociaż, kiedy na dworzu robi się zimniej czynne jest tylko w weekendy.
Deptak spacerowy w Brzeźnie
Do plaży w Gdańsku Brzeźnie prowadzi bardzo szeroki deptak. Bez obaw możemy wybrać się tam z wózkiem. Wzdłuż deptaku biegnie równie szeroka i gładka ścieżka rowerowa, z przemierzeniem której poradzi sobie nawet najbardziej początkujący rowerzysta lub rowerzystka. Podobnie w przypadku rolek. Pomyślano również o wygodnych zakątkach z ławkami. Około 1o do 15 minut spokojnym krokiem i naszym oczom ukazuje się piaszczysta i do tego strzeżona plaża i molo.
Molo w Brzeźnie
Zarówno przed pierwszą jak i przed drugą wojną światową Brzeźno stanowiło miejsce ulubione nie tylko przez letników, ale także przez mieszkańców Gdańska, którzy tłumnie spędzali tutaj czas na niedzielnych piknikach. Jeszcze przed IIgą wojną światową było Brzeźno doskonale urządzonym kąpieliskiem. Wielu znanych gdańszczan, m. in. Gunter Grass, wspomina to miejsce, jako cel dziecięcych wypraw i zabaw. Dzisiaj molo w Brzeźnie nie jest w najlepszym stanie, ale wkrótce ma być odremontowane i przedłużone. Obecnie ma 149m długości. Z molo oraz z pobliskiej plaży rozciąga sie wspaniały widok na Sopot, Westerplatte, Nowy Port. Widać stąd historyczna latarnię morską w Nowym Porcie. Kiedyś na latarni znajdowała się tzw. kula czasu - urządzenie stosowane w XIX do prawidłowego ustawienia urządzeń nawigacyjnych statków, które pozwalały określić właściwy kierunek podróży. Krótko przed godziną 12 podnoszono kule na szczyt wieży i dokładnie o godzinie 12.00, na telegraficzny sygnał z obserwatorium astronomicznego spadała w dół. Dzisiaj kula została odbudowana, jednak niezamontowana. Maszt i kulę czasu obejrzeć można właśnie przy historycznej latarni.
Plaża Brzeżno i ekologia
Przy wejściu na plażę znajduje się gablota z dosyć osobliwymi eksponatami, tj. śmieciami w postaci biletu autobusowego, papierka po batoniku, plastikowej butelce. Pod każdym przedmiocie informacja o tym, jaki jest jego czas rozkładu. Krótka lekcja dbałości o naszą planetę i przypomnienie o tym, że zostawiając śmieci na plaży szkodzimy samym sobie. Po plaży, jak wszyscy wiemy możemy pospacerować, pobiegać, pozbierać muszelki, może nawet uda nam się znaleźć skarb w postaci bursztynu. Można też, w letnie dni, wykąpać się w morzu, bo jak pisałam plaża w Brzeźnie jest plażą strzeżoną. Kiedyś przed laty, wydzielony fragment plaży był dostępny tylko za opłatą. Przy wejściu na molo znajdziemy niewielkie knajpki z tarasami, w których zjemy rybki i nie tylko. Do deptaku wrócimy jedną z licznych alejek biegnących w tej okolicy. Można też dojść lub dojechać rowerem do plaży w Sopocie, lub idąc stronę Gdańska, do Parku Haffnera.
Jedzie pociąg z daleka...
Ostatnią, ale też najbardziej wyczekiwaną przez dzieci atrakcją jest przejażdżka mini pociągiem. Pociąg prowadzi przesympatyczna pani, która zaprasza podróżnych do wagoników, sprzedaje bilety (3PLN), po wejściu wszystkich pasażerów zakłada czapkę konduktorską, sprawdza czy wszyscy podróżni mają ważne bilety i odgwizduje odjazd. Pociąg dowiezie nas do miejsca, w którym rozpoczęliśmy nasz spacer, albo też wysadzi w dowolnym punkcie deptaku. Jeśli jeszcze mamy siłę, możemy zajrzeć na największy trójmiejski plac zabaw Kraina Zabawy.