Trasa: Muzeum Przyrodnicze – Synagoga Tempel (ul.Miodowa) – Synagoga Remuh – Synagoga Poppera – Lody i Muzeum Historyczne – Synagoga Izaaka – Przystanek 16.
Nikt nie przywłaszcza sobie wiedzy tak szybko, jak kilkuletnie dzieci. Dlatego powinniśmy im jak najwcześniej przybliżać naszą historię i kulturę. Najlepiej u źródeł. Jeśli nawet spacer po krakowskim Kazimierzu nie wydaje się być atrakcyjny dla dzieci, to warto wybrać się tam chociaż raz. Maluchy na pewno coś zapamiętają, a poza tym spacer z rodzicami – nawet śladami historii – będzie dla nich bezcennym przeżyciem.
Muzeum Przyrodnicze
Żeby już na wstępie nie zniechęcić dzieci do zwiedzania, zacznijmy nasz spacer od zajrzenia do bardzo interesującego muzeum Przyrodniczego na ulicy Św.Sebastiana. To muzeum zachwyci każde dziecko – kto bowiem nie lubi świata przyrody? W muzeum znajduje się m.in. ekspozycje ornitologiczną, geologiczną, paleontologiczną. Wielką popularnością cieszy się naturalnej wielkości rekonstrukcja nosorożca oraz największe w Polsce oceanarium.
Muzeum Przyrodnicze
ul. św. Sebastiana 9
(0-12) 422 89 37; 422 59 59; 431 27 20
http://www.isez.pan.krakow.pl/museum/museum.htm
Synagoga Tempel (ul.Miodowa)
Kazimierz ma bardzo ciekawą historię: sąsiadujące ze sobą kościoły i synagogi, młodzież chrześcijańska i żydowska bawiąca się razem przy dźwiękach klezmerskiej muzyki, poeci recytujące swoje wiersze w synagodze Tempel – to wszystko tworzy dzisiejszy Kazimierz, który w ostatnim czasie stał się bardzo modny i atrakcyjny.
Ulicą Starowiślańską udamy się aż do Miodowej. Miodowa wprowadza w główny obszar Kazimierza. Na niej znajduje się przepiękna Synagoga Tempel. Powstała w 1862 r w mieszanym stylu renesansowo-mauretańskim. Budynek zachwyca zarówno wyglądem zewnętrznym, jak i wystrojem wnętrza.
Dziś w Synagodze Tempel nabożeństwa odprawiane są sporadycznie, za to często można trafić na różne koncerty.
Synagoga Remuh
Aby zobaczyć prawdziwe oblicze Kazimierza, aby poczuć dawne czasy, trzeba zajrzeć w każdy kąt, wejść w każde podwórze i bramę. Tam bowiem wszystko żyje innym życiem – jakby czas się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu. Cały czas się zdarza, iż obok drogiego hotelu, stanie wiejski wóz z koniem.
Z ulicy Miodowej przejdziemy spokojnym krokiem do Szerokiej, która jest bardzo bogata w ważne zabytki. Niemal każda kamienica zasługuje na uwagę, często są to pozornie proste budynki, ale po bliższym zapoznaniu się, bardzo klimatyczne. Co więcej – prawdopodobnie jest to najszersza ulica w Krakowie. Ta ulica zawsze tętni życiem. Znajduje sie tu m.in Synagoga Remus, bardzo skromna i często niezauważana.
Synagoga Poppera
Rozglądając się na boki, szybko znajdziemy kolejną synagogę – tym razem noszącą nazwę Poppera, a potocznie zwana Małą. Obecnie synagoga nie pełni żadnej religijnej roli, mieści się tam Dom Kultury, w którym dzieci i młodzież regularnie spędzają czas na rozwoju zainteresowań i hobby.
Lody i Muzeum Historyczne
Będąc nadal na ulicy Szerokiej, czas zrobić sobie małą przerwę na przykład... na lody! To świetny moment dla dzieci i dorosłych na złapanie drugiego oddechu i wczucie się w atmosferę Kazimierza. Jeśli wystarczy sił, możemy wejść do kolejnego muzeum, tym razem historycznego. To podwójna korzyść, gdyż zwiedzimy jeszcze jedną synagogę – tzw. Starą. W muzeum znajdziecie mnóstwo zabytków kultury Żydowskiej, a zwykłe narzędzia codziennego życia Kazimierzan.
Synagoga Izaaka i ul. Józefa
Nadchodzi czas na raj dla miłośników staroci. Na ulicy Józefa mieści się kilka antykwariatów. Polecamy odwiedzenie ich nie tylko ze względu na książki, ale w celu pokazania dzieciom starych żelazek, wiekowych świeczników czy innych narzędzi.
Nasz spacer w żydowskim klimacie poprowadzimy jeszcze do synagogi Izaaka. Z ulicy Józefa to „rzut beretem”, tak więc dzieci się nie zmęczą. Od dawna już nabożeństwa się w niej nie odbywają. Sala zaś przeznaczona została do użytku władz miasta Kraków. Synagogę tę można zwiedzać, ale najczęściej wyświetla się tam filmy o tematyce żydowskiej. Z ulicy Izaaka przejdziemy do ulicy Józefa, i tam zakończymy nasz spacer. Uliczka ta – to raj dla miłośników staroci. Mieści się tam kilka antykwariatów ze starociami. Polecamy odwiedzenie ich w celu pokazania dzieciom starych żelazek, wiekowych świeczników czy innych narzędzi.