Ogród Botaniczny w Łodzi należy do tych naprawdę wyjątkowych. To aż 64 hektary powierzchni i ponad 5 tysięcy gatunków roślin! Zapraszamy na spacer po malowniczym i kolorowym, największym w kraju Łódzkim Ogrodzie Botanicznym!
Garść informacji
Ogród znajduje się obok Parku na Zdrowiu i Ogrodu Zoologicznego. Dojedziemy do niego ulicą Krzemieniecką. Pod bramą znajduje się dość duży parking, na którym w słoneczne weekendy jest dość ciasno.
Można go odwiedzać od 1 kwietnia do 31 października w godzinach:
- w kwietniu i wrześniu w godz. od 9.00 do 19.00 (kasy biletowe czynne do godz. 18.00)
- w październiku w godz. od 9.00 do 17.00 (kasy biletowe czynne do godz. 16.00)
- w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu w godz. od 9.00 do 20.00 (kasy biletowe czynne do godz. 19.00)
Ceny biletów (2015 r.):
normalny - 6,00 zł
ulgowy - 3,00 zł
dzieci do lat 5 - bezpłatnie
bilet zintegrowany, ważny przez 2 kolejne dni kalendarzowe, uprawniający do jednorazowego wstępu do Ogrodu Botanicznego, Palmiarni i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w okresie od 1 kwietnia do 31 października, a w okresie od 1 listopada do 31 marca do Palmiarni i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego:
- normalny 12,00 zł
- ulgowy 6,00 zł
Oficjalna strona Ogrodu: http://www.botaniczny.lodz.pl/
Ogród japoński
Po wejściu na teren Ogrodu skręćmy w lewo. Idąc równolegle do ulicy Krzemienieckiej, trafimy do Ogrodu japońskiego. Na obszarze dwóch hektarów zorganizowano tu oczka wodne porośnięte pięknymi liliami z przecinającymi i otaczającymi je ścieżkami. Nad całością góruje ogromna wierzba. Warto przyjrzeć się jej ogromnemu pniu kontrastującemu z delikatnymi, dotykającymi ziemi gałązkami. Porozmieszczane gdzieniegdzie głazy i trzy niewielkie wzniesienia uzupełniają malowniczy krajobraz, który zachwyci nie tylko dorosłych.
Alpinarium
Z pierwszego punktu spaceru widać wzgórza należące do kolejnej części Ogrodu - alpinarium. To dział roślin górskich wśród skał i kamieni czyli w otoczeniu przypominającym ich naturalne środowisko. Znajdziemy tu więc cztery wzgórza obudowane granitowymi, wapiennymi i piaskowcowymi blokami skalnymi pochodzącymi z kamieniołomów z całej Polski. Żadne dziecko nie przepuści okazji by po specjalnej dróżce wdrapać się na wzniesienia i zerknąć z góry na Ogród i rodziców!
U podnóży wzniesień oraz na ich stokach rosną drzewa i krzewy, a na całym obszarze alpinarium wyznaczono ścieżkę dydaktyczną - tabliczki z opisem drzew i skał.
Ławki (także z deszczochronami) oraz cieki wodne dodają jeszcze temu miejscu malowniczości. Nic więc dziwnego, że jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji w Ogrodzie.
Altanka i ławeczki
Po zdobywaniu niemal górskich szczytów zaproponujmy dziecku odpoczynek wśród kwiatów. Do działu roślin ozdobnych dotrzemy przechodząc przez bardziej zadrzewiony teren. Może dlatego otwarta przestrzeń pełna różnokolorowych kwiatów robi tak duże wrażenie.
Wielbiciele róż powinni byc zachwyceni ilością ich barw i odmian. Rosną tu róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pnące i miniaturowe. Kwietne rabaty urozmaicaja jeszcze roślin iglastych i wrzosowatych, często w formie "parasolowatej".
Warto zwrócić uwagę na rosnącą nieopodal sosnę, a konkretnie jej długie 25-ciocentymetrowe igły, które wyrastają potrójnie z krótkopędów.
Można tu posiedzieć na ławce lub w postawionej wśród roślin altanie albo pobawić się w chowanego wśród tzw. żywych altan pokrytych pnączami.
Plac zabaw
W czasie rodzinnego spaceru koniecznie trzeba zajrzeć na plac zabaw otoczony kolorowym płotkiem. Niewielki, ale czysty, bezpieczny jest chętnie odwiedzany przez wszystkie spacerujące po Ogrodzie maluchy.
Dzika przyroda
Dodatkową zaletą ogrodów botanicznych jest fakt, że są to tereny odgrodzone od hałasu ulic, a więc nie istnieje zagrożenie, że maluchy wybiegną na jezdnię i można dać im nieco więcej swobody niż na zwykłym spacerze w parku. Ogród botaniczny to nie tylko królestwo roślin. Można tu spotkać różne ptaki zamieszkujące korony drzew i przyzwyczajone do ciągłej obecności człowieka oraz kolorowe motyle, na które warto „zapolować” z aparatem fotograficznym.
Udając się w kierunku Retkinii dotrzemy do prawie dziesięciohektarowego działu flory polskiej, w którym poczujemy klimat polskiego parku. Oprócz spotykanych powszechnie drzew i krzewów, utworzono tu kolekcję roślin rzadkich oraz zagrożonych. W kilku zbiornikach wodnych i obniżeniach można zobaczyć - także charakterystyczne dla naszego kraju - rośliny szuwarowe.
Warto się tu udać jeszcze z jednego powodu - to obszar zacieniony i chłodny.
Aleja Lipowa
Od strony Retkini znajduje się także przepiękna część Ogrodu, jego typowo wypoczynkowy fragment - dział zieleni parkowej. Najważnym jego elementem jest aleja uznana w latach osiemdziesiątych za pomnik przyrody. Tworzą ją około 100-letnie lipy, które nadają temu miejscu niepowtarzalny chrakter. Można odpocząć tu na ławkach, albo obejrzeć sąsiadujący z aleją duży zbiornik wodny, ulubione miejsce licznych w Ogrodzie kaczek.
Zegary Słoneczne
W łódzkim Ogrodzie Botanicznym czeka na nas jeszcze jedna atrakcja, nietypowa dla tego typu miejsc. To sześć zegarów słonecznych wraz ze ścieżką dydaktyczna im poświęconą. Zobaczymy tu zegar równikowy, analematyczny, wielokrotny, interaktywny, kwiatowy i obelisk z analemą. Nazwy brzmią dość tajemniczo, ale tabliczki nie dośc, że wyjaśniaja sposób działania zegara, to jeszcze obrazują go rysunkami.
Pośród zegarów czuć oszałamiające zapachy. Pachną tak rośliny stosowane w ziołolecznictwie, zawierające w sobie np. olejki eteryczne. Pobyt w tym miejscu pomoże uświadomić dzieciom, że produkty, które stoją na półkach marketów w kolorowych opakowaniach, wzięły swój początek z roślin, a do tego da im możliwość sprawdzenia jak pachnie żywa szałwia, tymianek czy oregano.