Plac Miarki
Zaczniemy nasz spacer na Placu Karola Miarki. Jest to ładny skwer położony między ulicami Jana Kochanowskiego, Wita Stwosza, Tadeusza Kościuszki i Stefana Batorego. Na placu znajduje się pomnik Stanisława Moniuszki odsłonięty w 1930. Rośnie tu wiele ciekawych drzew, jak kasztanowiec żółty, robinie akacjowe, wiśnie piłkowane, wierzba płacząca, klony, lipy. Na placu znajduje się również składająca się z trzech elementów fontanna Karlik.
Katedra
Z placu Karola Miarki pójdziemy dalej ulicą Wita Stwosza. Po lewej stronie zobaczymy monumentalny gmach katowickiej katedry Chrystusa Króla. Jej długość wynosi 89 m a wysokość - 59 m. Rozpiętość kopuły we wnętrzu - 28 m. Na dachu pod zadaszeniem znajduje się pięć dzwonów, największy z nich waży 3,5 tony. Do katedry prowadzi troje potężnych drzwi zdobionych płaskorzeźbami. W katedrze znajdziemy tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. W kaplicy Najświętszego Sakramentu ułożona jest mozaika ufundowana przez kard. Josepha Ratzingera składająca się z blisko miliona kamyczków.
Muzeum Archidiecezjalne
Muzeum Archidiecezjalne znajduje się przyz ul. Jordana, wejście jednak jest od ul. Wita Stwosza. Warto tu zajrzeć. Jest to Muzeum Sztuki Religijnej o dużej wartości historycznej. Można tu zobaczyć kolekcję malarstwa tablicowego, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obejrzymy tu renesansowe ornaty, stuły, szaty liturgiczne, obrazy powstałe w poł. XVIII w. wykonane na jedwabiu malarstwem, haftem i aplikacją. Muzeum posiada również rzadki zbiór ikon greckich i rosyjskich. Jest tu także kolekcja o charakterze etnograficznym, zbiór przedmiotów służących ludowej pobożności - obrazki, dewocjonalia stanowiące wyposażenie chrześcijańskiej rodziny na Górnym Śląsku.
Park Kościuszki
Z muzeum archidiecezjalnego udamy się dalej ulicą Wita Stwosza w kierunku Alei Górnośląskiej. Przejdziemy na drugą stronę i alejkami po prawej stronie dojdziemy do ul. Ceglanej, a następnie Kościuszki. Znajdujemy się w Parku Kościuszki, który jest wymarzony na (czynny) odpoczynek z dzieckiem.
Park położony jest na 60 ha. Wyznaczone są tu ścieżki dla rowerzystów, można również pojeździć na rolkach.
Najbardziej charakterystycznym miejscem jest tutaj wieża spadochronowa. Jest to rekonstrukcja wieży przedwojennej, która służyła do trenowania skoków spadochronowych. W centrum parku stoi pomnik z płaskorzeźbą, na której znajduje się wizerunek Tadeusza Kościuszki.
Spacerując po parku musimy również odwiedzić drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła. Jest to najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic, zbudowana najprawdopodobniej w 1510 roku. Kościół służy celom muzealnym i religijnym. Obok niego stoi dzwonnica z połowy XIX wieku.