Trasa: Ul.św. Idziego – Kościół św. Bernarda – Arkady na ul. Krakowskiej – Klasztor Paulinów na Skałce – Muzeum Etnograficzne – Coś pysznego.
Bardzo często przechodzimy przez maleńką dzielnicę, zwaną Stradomiem, nie mając o tym zielonego pojęcia! Najczęściej obieramy sobie plan dotarcia do zabytkowego Kazimierza, nie zwracając uwagi na mijaną część miasta. A ona także ma swoją unikatową historię: dawno temu przez Stradom przebiegał szlak solny z Wieliczki. Ta ważna droga sprzyjała rozwojowi usług, przez co do dziś Stradom zamieszkują głównie rzemieślnicy.
Warto zaprowadzić tam dzieci i opowiedzieć o przeróżnych, często już zapomnianych zawodach rzemieślniczych, t.j. ślusarz czy kowal. Taki wspólny spacer może stać się niezwykłą przygodą i dla małych i dla dużych.
Ul.św. Idziego
Nasz interesujący spacer rozpoczniemy od ulicy św. Idziego Stradomska – duża, główna ulica, która już w nazwie sygnalizuje, że jesteśmy na miejscu. Już tutaj mozna zacząć opowiadać dzieciom o historii Stradomia lub o zawodach rzemieślniczych.
Kościół św. Bernarda (ul.Bernardyńska)
Jak w każdej dzielnicy Krakow, tak i w Stradomiu znajdują się piękne, zabytkowe kościoły. Na ulicy Bernardyńskiej mieści się Kościół św.Bernadra – kościół z cechami barokowymi, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego, zwieńczonego kopułą, która niestety nie dominuje na kompleksem, a niknie wśród dachów zabudowań kościelnych. Dobrze jest zajrzeć do środka, nawet na małą chwilę, by usłyszeć wspaniałą akustykę. Dzięki temu w kościele tym często odbywają się różne koncerty. Warto posłuchać!
Arkady na ul. Krakowskiej
Idąc dalej, w stronę Kazimierza, mijamy ul.Dietla i wchodzimy w Krakowską. Ulica Krakowska wyróżnia się wspaniałymi arkadami, które – wg niektórych przewodników – graniczą już z Kazimierzem. Idąc tą ulicą, możemy niemal w każdej chwili odbić w jakąś boczną uliczkę i znaleźć się w sercu Stradomskich zaułków.
Klasztor Paulinów na Skałce
Dalszy ciąg spaceru poprowadzimy przez ulicę Skałeczną, która jest stosunkowo wąska i bardzo klimatyczna. Prowadzi ona do bardzo znanego Klasztoru i Kościoła Paulinów na Skałce. Jest on bardzo piękny i znany w całej Europie, jak jeden z wybitniejszych polskich zabytków. Polecam wejście na teren i obejrzenie paulińskiego ogrodu. Dzieci będą zachwycone!
Muzeum Etnograficzne
(ul.Krakowska 46)
Ulica Krakowska jest bardzo długa, tak więc po zwiedzeniu Kościoła Paulinów na Skałce, musimy się cofnąć, by ponownie na nią wkroczyć i… udać się do niezwykłego Muzeum Etnograficznego. Można w nim znaleźć eksponaty z wielu kontynentów: m.in. z Afryki, Ameryki, Azji i Oceanii. Tego typu muzeum zawsze robi, na ciekawych świata dzieciach, duże wrażenie.
Coś pysznego
Po długim zwiedzaniu, najwyższa pora iść na... lody! Plac Wolnica jest najlepszym do tego miejscem. To dawny rynek Kazimierza. Na tym placu można spotkać najprawdziwszych kupców wraz ze swoimi straganami, a także trafić na koncert, gdyż muzyka brzmi tu rewelacyjnie. Jest świetna akustyka.