Trasa: Kładka na Warcie – Kompleks termalno-basenowy – Park – Biała Dama – Zamek – Rynek miejski.
Mimo, że Uniejów położony jest prawie 50 km od Łodzi, warto wybrać się tam na rodzinną wycieczkę. Spacer po tym niewielkim miasteczku dostarczy wielu ciekawych wrażeń, pozwoli poznać lepiej polską historię i jej legendy. Uniejów jest jednym z najstarszych miast w Polsce (prawa miejskie posiada od 1290 roku), ale znajdziemy w nim także nowoczesne obiekty. W lipcu 2008 otwarto pierwszą część kompleksu termalno-basenowego. Cenne źródła wód geotermalnych pochodzą z trzech odwiertów o głębokości ponad 2000 tysięcy metrów, a ich temperatura sięga 68 stopniu C.
Jeśli wybierzemy się na spacer do Uniejowa w któryś z letnich weekendów, mamy szansę trafić na dodatkowe atrakcje ponieważ odbywają się tutaj m.in. Ogólnopolskie Dni Wody, Ogólnopolski Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian oraz rekonstrukcje średniowiecznych turniejów i bitew.
Kładka na Warcie
Do Uniejowa dojedziemy drogą nr 72 kierując się na Poznań lub autostradą A2 (zjazd w miejscowości Dąbie, 12 km od miasta). Z Łodzi kursują też autobusy PKS lub prywatne busy (z ulicy Bazarowej, obok skrzyżowania Zachodnia-Lutomierska).
Mapa może nie jest dokladna, ale w Uniejowie trudno się zgubić.
Wjeżdżając do Uniejowa skierujmy najpierw kroki na spacerowy most na Warcie. Rzeka płynie tutaj dość swobodnie, obserwując ją odnosimy wrażenie prawdziwej jedności z przyrodą. Z mostku widać gotycką wieżę uniejowskiego zamku.
Dzieci powinny zainteresować umieszczone na prawym brzegu Warty … działa artyleryjskie, z wylotów których wytryskuje gorąca woda. Za mostem po lewej stronie został wydzielony niewielki fragment plaży, na której w upalne dni jest dość tłoczno.
Kompleks termalno-basenowy
Przechodząc przez mostek, mijamy po lewej stronie bardzo współczesną budowlę. To otwarty niedawno kompleks basenowy z gorącymi solankami leczniczymi i jeden z dwóch tego typu obiektów w Polsce. Przedsięwzięcie finansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa. W skład kompleksu wchodzą:
- basen wypełnionej słoną wodą, której temperatura będzie wynosić 33 stopni Celsjusza w okresie letnim i 36 stopni w okresie zimowym
- 25-metrowy basen pływacki z wodą o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza
- basen dla dzieci z wodą o temperaturze 30 stopni (zimą będzie zamknięty)
- zjeżdżalnia
- sauny
- Kasztel Rycerski
Obok kompleksu umieszczono jedno ze źródeł wód termalnych. Dzieci z radością sprawdzają temperaturę wody i jej charakterystyczny zapach.
Park
Park w Uniejowie powstał w XIX wieku i zajmuje ponad 34 ha. To idealne miejsce na rodzinny spacer! Czysty i zadbany, pełen urokliwych zakątków, drewnianych mostków i różnorodnej roślinności. Takiej ciszy nie ma w żadnym łódzkim parku.
Można podziwiać w nim dwa pomniki przyrody (buk oraz dąb szypułkowy). Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu rude wiewiórki, świetnie czujące się na łonie przyrody. Kierując się do zachodniej części parku, natrafimy na dumnie prezentującą się aleję grabową. Najciekawsze okazy roślinne można poznać wędrując oznakowaną ścieżką edukacyjno-turystyczną.
Biała Dama
Spacerując po Parku natrafimy na pewno na charakterystyczny postument – Białą Damę. To symbol legendy o Uniejowie. Według niej dawno temu piękna dama o imieniu Uniejka uratowała przed grabieżą przechowywane tu skarby. Podstępem wywabiła z miasta złoczyńców chcących ukraść kosztowności i przypłaciła to własnym życiem. Podobno w trawie pod zamkiem pobłyskują jeszcze złote monety z jej wizerunkiem. Legendę wyryto pod posągiem Uniejki.
Zamek
Od Białej Damy już tylko krok dzieli nas od uniejowskiego Zamku.
Powstał w XIV wieku i jest jednym z nielicznych polskich zamków użytkowanych cały czas od początku swego istnienia. Może dlatego przetrwał w tak dobrym stanie. Pełnił role warowne i rekreacyjne, spełniał też funkcję skarbca. Dziś w jego wnętrzach odbywają się szkolenia i konferencje. Funkcjonuje tu restauracja i kawiarnia.
Na dzieciach Zamek robi ogromne wrażenie. Być może dzięki swojej dostępności lub tego, że otaczający go, stary park tworzy niepowtarzalny klimat, najmłodsi uruchamiają tu wodze wyobraźni. Sama jako dziecko dumnie spacerowałam po zamkowych schodach udając mieszkającą w nim księżniczkę:)
Rynek miejski
W drodze powrotnej proponujemy wejść na miejski Rynek. Znajdujące się na nim fontanny (w tym jedna z wodą termalną) na pewno zainteresują najmłodszych uczestników spaceru, co pozwoli starszym odpocząć na skwerkowych ławkach.
W Rynku można obejrzeć kolejną zabytkową budowlę – otoczoną starym, kamiennym murem, czternastowieczną kolegiatę Najświętszej Marii Panny. Brała w niej ślub Maria Konopnicka. Na jej teren wchodzimy pod odrestaurowaną 25-metrową wieżą bramną. Jak głosi legenda pomiędzy kolegiatą, a uniejowskim zamkiem, głęboko pod korytem rzeki przebiega tunel, w którym ukryte są kosztowności. Nikt jednak nie znalazł dotąd wejścia do tunelu.