Ratusz
Zaczniemy nasz spacer na rynku starego miasta od odrestaurowanego ratusza, przed którym znajduje się fontanna przedstawiajca Neptuna na delfinie, stojąca na cokole wewnątrz kwadratowego basenu.
Willa Caro
Idziemy od rynku ulicą Zwycięstwa i skręcamy w lewo na ulicę Dolnych Wałów. Przy tej ulicy zlokalizowana jest Willa Caro - główna siedziba Muzeum w Gliwicach. Przed Willą Caro stoi rzeźba - lew czuwający w Gliwicach. Rzeźba przedstawia leżącego lwa z uniesioną głową. Wykonana jest z żeliwa i została odlana w 1824 w Hucie Gliwice.
Stąd ulicą Średnią dojdziemy do ulicy Kościelnej i skierujemy się w prawo.
Kościół Wszystkich Świętych
Z rynku dochodzimy do ul. Krótkiej i dalej w lewo ul. Plebańską dochodzimy do ul. Kościelnej. Na Placu Kościelnym znajduje się kościół pw Wszystkich Świętych. Ten gotycki kościół dostępny jest dla zwiedzających, a z jego malowniczej, kamiennej wieży, na którą prowadzi 214 schodów, rozciąga się doskonała panorama Gliwic.
Plac Rzeźniczy
Z kościoła wchodzimy na Plac Rzeźniczy. Znajdują się tu alejki, ławeczki. Możemy chwilę odpocząć i obejrzeć pozostałości murów miejskich.
Park Mickiewicza
Z Placu Rzeźniczego idziemy około 150 m ulicą Dolnych Wałów. Przechodzimy na drugą stronę wchodząc do pięknego, zielonego Parku Mickiewicza. Możemy tutaj zatrzymać się chwilę przy pomniku Mickiewicza, pospacerować wśród parkowych alejek, przysiąść na ławeczce i odpocząć.
Stąd idziemy około 500 metrów ulicą Górnych Wałów i dochodzimy do wylotu ulicy Ziemowita.
Muzeum Zamkowe
U wylotu ul. Ziemowita znajduje się mały placyk tuż przy murach starego piastowskiego zamku i muzeum zamkowym. Jest to bardzo przyjemny placyk z ławeczkami, alejkami, zielenią.
Zamek został wzniesiony wraz z murami obronnymi w połowie XIV wieku, a przebudowany został na przełomie XIV i XV wieku. W 1561 roku zamek został rozbudowany i w tym stanie, łącząc w sobie pierwotny styl gotycki i późniejszy renesansowy, budowla przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1959 roku został gruntownie odrestaurowany i stał się częścią Muzeum w Gliwicach.
Powrót na rynek
Spod muzeum ulicą Pod Murami dojdziemy do małego targowiska przy ul. Basztowej, a następnie ulicami Basztową, Tkacką, Matejki wrócimy na rynek starego miasta. Przy wejściu na rynek od ul. Matejki znajdują się podcienia. Znajdziemy tu restauracje, antykwariat, małe sklepiki. Tu na rynku zakończymy nasz spacer.