Zajmie ok. 3 godzin, zainteresuje zarówno przedszkolaki jak i dzieci z pierwszych klas. Jeśli będzie padać, można pominąć miejsca pod chmurką, na wolnym powietrzu i zamiast tego pobyć tylko w Muzeum Architektury i skoczyć do pobliskiego Muzeum Narodowego.
Park Słowckiego
Park Słowackiego - Panorama Racławicka (ul. Purkyniego 11) - Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5) - Bar „Jacek i Agatka" (pl. Nowy Targ 27) - ogródek zabaw dla dzieci między ul. Kotlarską a Jodłową - Lody lub gofry w kiosku przy ul. Wita Stwosza
Zaczynamy w parku Słowackiego. Od niedawna odbywają się tu niedzielne zajęcia jogi, śmiechoterapii, warsztaty zabawy z ciałem i głosem, tańca i śpiewu. Można więc przynieść ze sobą koc i spędzić troche czasu wraz z dzieckiem na swietnej i pożytecznej zabawie (www.cjg.gazeta.pl/cjg_wroclaw).
A jeśli nie, to park jest fajnym miejscem na piknik na kocu dla całej rodziny, albo po prostu spacer.
Panorama Racławicka
Z parku przechodzimy do Panoramy Racławickiej (www.panoramaraclawicka.pl), która zbudowana została na skraju parku.
To jeden z największych zabytków Dolnego Śląska, oczywiście nie sam budynek, ale to, co w sobie kryje - czyli wielki olejny obraz bitwy pod Racławicami, namalowany ręką Jana Styki i Wojciecha Kossaka, o rozmiarach - ho ho! - 15 na 114 metrów. W oknach holu wejściowego powieszone są kserokopie wpisów do księgi pamiątkowej z wizyt w Panoramie różnych sławnych ludzi - można tu znaleźć autografy np. Królowej Belgii, Królowej Holandii, Wiliama Whartona, Ireny Szwińskiej czy Jana Miodka.
Muzeum Architektury
Z Panoramy przechodzimy do pobliskiego Muzeum Architektury (http://www.ma.wroc.pl/).
Sporo tu ciekawych rzeczy - jak np. makieta wielkiej katedry w Ulm, robiona przez kilka lat w wolnym czasie ze sklejki przez cierpliwego polskiego górnika.
Na piętrze można pojeździć na rowerze i jednocześnie czytać książkę, albo przyjrzeć się pięknym witrażom, czy wreszcie pobiegac po szklanej podłodze, pod którą wszystko widać!
W okresie wakacji w Muzeum odbywają się bezpłatne warsztaty plastyczne, jak np. „Od wiezy do Wieżowca", na których można dowiedzieć się np. Dlaczego krzywa wieża w Pizie jest krzywa, czy „Baśniowa architektura", na których można wykonać własne projekty baśniowych budynków.
Jacek i Agatka
Na zgłodniałe brzuchy czeka bar „Jacek i Agatka", dobrze znany wrocławianom dużym i małym odwiedzającym tę część miasta.
Jest tu duży wybór smacznych, domowych dań, sporo stoliczków zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, w ogródku. Szybka, miła obsługa. Dobre miejsce na dłuższy popas.
Plac zabaw
Z baru przechodzimy przez cały plac Nowy Targ. Pomiędzy ul. Kotlarską i Jodłową ulokował się nieduży, zaciszny plac zabaw. Jest tu zjeżdżalnia, huśtawka, piaskownica, ławeczki.
Dużo ptaków dookoła.
Deser na Wita Stwosza
Stąd już niedaleko do budki z pysznymi goframi na deser na ul. Wita Stwosza przy ul. Łaciarskiej.
Być może trafimy na przedstawienie „Bajkobusu", który ma swój przystanek tuż obok, na placu obok Katedry św. Marii i Magdaleny, a jeśli nie trafimy, to jest tu fajna fontanna.
Zawsze możemy przy okazji wejść na wieżę widokową Katedry i spojrzeć na całą trase naszej wycieczki z lotu ptaka.