Po prostu bal karnawałowy

Zabawy karnawałowe dla dzieci. Scenariusz balu.

Propozycję scenariusza balu karnawałowego, który nie tylko sprawi, że dzieci milo spędzą czas przy tym świetnie się bawiąc, ale również będzie można kształtować ich interakcje społeczne z innymi.

Bal karnawałowy

Cele:
– integracja grupy
– kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy
– przełamanie barier społecznych
– przełamanie onieśmielenia
– kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
– budowanie bezpieczeństwa i zaufania do innych

Metody:
– wyzwalanie aktywności

Formy pracy:
– praca z grupa
– praca indywidualna

Pomoce:
– chustki do tańca, czapeczki, baloniki, farby, szablony z owocami.

Miejsce:
– sala

Przebieg balu karnawałowego:

Czyj to głos
– Na początek na rozluźnienie atmosfery zachęcamy grupę dzieci do wzięcia udziału z zabawie Czyj to głos. Jedno dziecko staje tyłem do dzieci i zamyka oczy. W tym czasie inne dziecko wskazane przez opiekuna mówi głośno WITAJCIE. Zadaniem dziecka jest odgadniecie imienia kolegi, który sie odezwał.

Karnawałowe ubranka
– Kolejna zabawa karnawałowa to Karnawałowe ubranka” Potrzebne są w tej zabawie dodatki do ubrań np. kapelusze, chustki i inne. Jedno dziecko pełni role modela i staje przez dziećmi na krzesełku. Dzieci uważnie obserwują modela strój, po czym on na moment znika w osobne miejsce i zmienia element swego ubrania np. zdejmuje but, zakłada inna czapeczkę, dodaje chustkę itp. Na dany znak model ponownie wchodzi a dzieci odgadują zmianę stroju. Kto zgadnie jako pierwszy przejmuje role modela.

Wielki bal
– Inna zabawa to Wielki bal” Opiekun mówi ze na balu trzeba tańczyć dlatego zaprasza wszystkie dzieci do tańca. Każde dziecko wybiera sobie kolorowa chustę i ustawia sie w dowolnym miejscu sali. Włączamy z muzykę opiekun zaczyna tańczyć a dzieci naśladują jego ruchy. Przy następnym utworze każde dziecko kolejno porusza swoja chustka a pozostałe wraz z opiekunem go naśladują. Potem dzieci tańczą z chustami w dowolny sposób.

Ludzie do ludzi
– Kolejna propozycja to zabawa „Ludzie do ludzi”. Wszyscy uczestnicy stoją w parach. Osoba prowadząca wydaje polecenie „ręce do rak”, kolana do kolan”. Na polecenie „ludzie do ludzi” należy znaleźć sobie nowego partnera.

Sałatka owocowa
– Inna zabawa jest „Sałatka owocowa”. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Opiekun rozdaje im obrazki z owocami. Mówi tez żeby każdy z nich zapoznał sie ze swoim owocem. Na hasło „zamieniają się miejscami dzieci które są np. bananami” wszystkie dzieci z danej grupy zamieniają sie miejscami. Na hasło: „Sałatka owocowa” wszystkie dzieci zamieniają sie miejscami. Po tej zabawie mówimy grupie ze mamy dla nich niespodziankę w postaci np. deserów owocowych lub sałatki.

Dekorowanie balonów
– Na koniec dekorowanie balonów. Dzieci ozdabiają za pomocą swoich palców wzorki na balonach a po ich wyschnięciu dekorują jeszcze sale swoimi balonami lub bawią sie nimi na balu.

Zabawy dowolne

 

Justyna Pawlisiak z Poznania. Autorka otrzymuje upominek. 

Zobacz też:

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:Karnawał