UD

Baśniowy Bal – Scenariusz zabawy

Bal karnawałowy z postaciami z bajek. Scenariusz
Na Balu Baśniowym pojawiają się postacie z różnych bajek. Scenariusz takiego balu może zawierać wiele różnych zabaw nawiązujących do poszczególnych baśni. Przed każdą zabawą rozmawiamy z dziećmi, w jakich baśniach występowała dana postać, czy była dobra czy zła, o czym była dana bajka i czy znają jakieś inne bajki z tą postacią.

Kopciuszek

Do dużej miski wsypujemy kilka różnych produktów np. groch, ryż, kaszę gryczaną. Dzieci w grupkach po 2-3 osoby muszę wybrać poszczególne rzeczy. Komu pierwszemu uda się zapełnić np. całą szklankę – ta drużyna wygrywa.

Rycerz i Królewna

Dzieci stają w kole. Tworzą mur mocno ściskając się trzymając pod ręce. W wieży (w środku koła) jest uwięziona królewna. Jedna osoba zostaje poza kołem – to rycerz – musi uwolnić księżniczkę przerywając mur. Może łaskotać, przepychać się, próbować przeskoczyć lub przejść na czworakach. Nie wolno mu jednak nikogo uderzyć. Dzieci w kole starają się go nie wpuścić. A może śmiałek okaże się Uprzejmym rycerzem i zamiast na siłę poprzerywać mur wykaże się sprytem i wpadnie na pomysł, żeby poprosić o wpuszczenie? Albo wypowie jakieś magiczne zaklęcie, chociażby Sezamie otwórz się?

Krasnoludki

Zabawa w kółeczku – dzieci pląsają przy piosence „My jesteśmy Karsnoludki”

Rycerz

Na ścianie lub drzwiach wieszamy kartkę z namalowaną tarczą strzelecką. Rycerzowi zawiązujemy oczy i podajemy włócznię – jest nią flamaster przyczepiony do długiego kijka. Ma za zadanie wcelować w środek tarczy. Pozostałe dzieci oczywiście naprowadzają go do celu.

Król

Dzieci siadają w kółku po turecku. Wybierają Króla. Król rozkazuje. Pokazuje jakąś czynność i wszystkie dzieci muszą go naśladować, np. klaszcze, stuka nogami, dotyka uszu, nosa, wydaje jakieś okrzyki. Co chwila zmienia czynność, co 5 czynności wyznacza swojego następcę.

Śpiąca królewna

Jedno z dzieci jest śpiącą królewną. Zamyka oczy. Inne dzieci stają dookoła niej. Jedno z nich musi obudzić królewnę (pocałunkiem, dotykiem). Królewna musi zgadnąć kto ją obudził.

Wróżka

Dzieci biegają po całym pomieszczeniu. Jedna z nich jest wróżką. Jeśli dotknie kogoś różdżką, osoba ta staje nieruchomo. Inne dzieci mogą ją odczarować, jeśli przeczołgają się pod jej nogami. Jeśli dzieci jest kilkanaście, a pomieszczenie duże, wróżek może być więcej.

Ali Baba

Jest to stara zabawa w talara. Dzieci stają w kółku, wyciągają ręce przed siebie. Jedną dłoń każdy kładzie na dłoni sąsiada z prawej strony, drugą pod dłonią sąsiada z lewej. W stałym rytmie, wszyscy naraz, przekładają swoją prawą dłoń na dłoń sąsiada – w ten sposób, jakby coś przekładali. Jedna osoba – Ali Baba – wychodzi. Jedna osoba z koła dostaje do ręki pieniążek. Pieniążek trzeba jak najszybciej oddać sąsiadowi, ale tak, żeby Ali Baba się nie zorientował, gdzie on się akurat znajduje. Wszyscy śpiewają: Talar tu, talar tam, talar chodzi tu i tam. Jak to miło i wesoło, kiedy talar chodzi w koło..

Baba Jaga
Zabawa w Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy. Baba Jaga staje w jednej części pokoju, odwraca się plecami do dzieci i mówi „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”. Dzieci w tym czasie muszą jak najszybciej do niej dobiec. Gdy Baba Jaga się odwróci, dzieci zastygają w bezruchu. Jeśli któreś się poruszy, wraca na koniec sali. Kto pierwszy dobiegnie, ten staje się Babą Jagą.

Czerwony Kapturek

Z szalików, wstążek lub pasków papieru układamy krętą ścieżkę przez całe mieszkanie (dwa paski w odstępie ok. 30 cm). Wokół ścieżki i na niej układamy dużo różnych przedmiotów wyciętych z papieru: grzybki, kwiatki, motyle, ślimaczki, biedronki. Na ścieżce układamy kilka pluszowych zabawek – to będą wilki. Osobie która jest Czerwony Kapturkiem zawiązujemy oczy i ustawiamy na początku ścieżki. Musi przejść całą trasą zbierając jak najwięcej przedmiotów, ale omijając wilki. Reszta dzieci podpowiada Kapturkowi gdzie ma iść – w prawo, lewo, gdzie się schylić, a gdzie dać wielki krok omijając wilki. Po przejściu całej trasy podliczamy ile rzeczy zebrało dziecko – za każdy przedmiot 1 punkt. Można ustalić, że dodatkowe punkty przyznajemy, jeśli dziecko nie wyszło poza linie ścieżki. Za dotknięcie wilka – punkty ujemne.

Królewna

Na melodię „Różyczki” śpiewamy: Stoi Królewna w złotej koronie, zaraz usiądzie z kimś z nas na tronie. Ty królewno dobrze wiesz, dobrze wiesz, dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz, tego bierz.”

Gosia Tadla. 

 

 

 

 

229 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent