Zespół Pieśni i Tańca PKZ-Gołowianie

Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie powstał w 1976 roku i jest kulturalną wizytówką Pałacu Kultury Zagłębia i naszego miasta. Chlubą zespołu są stroje z regionu całej Polski – zgodne z normami etnograficznymi.

W zespole tańczą i śpiewają dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu dla każdej grupy. Są to zajęcia z zakresu: rytmiki, tańca charakterystycznego i ludowego, zajęcia wokalne, erudycji, aktorstwa.

Zespół pracuje z kapelą ludowa w której grają profesjonalni muzycy w składzie: Klarnet , I. Skrzypce, II. Skrzypce, III. Skrzypce, Kontrabas. Kapela prowadzona jest przez byłą solistkę zespołu „Śląsk” – P. Mirosławę Zębalę-Dudek, która również prowadzi zajęcia wokalne z dziećmi. Wszystkie koncerty odbywają się przy akompaniamencie kapeli. Zespół wykonuje pieśni i tańce z regionów: krakowskiego, rzeszowskiego, zagłębiowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kaszubskiego, beskidu śląskiego, starej warszawy oraz tańce narodowe. Zespół współpracuje ze szkołą muzyczną w Dąbrowie Górniczej gdzie zorganizowana jest druga kapela składająca się z absolwentów i uczniów tej szkoły. Dzieci, które ukończyły Szkołę Muzyczną I stopnia, maja możliwość grania w kapeli ludowej dla Zespołu i jednocześnie rozwijania swoich umiejętności. Formuła artystyczna Zespołu została wypracowana i opiera się na wielu regionach folklorystycznych z uwzględnieniem lokalnego folkloru Zagłębia Dąbrowskiego.

Zespół Pieśni i Tańca PKZ-Gołowianie

Plac Wolności 1
41-300 Dąbrowa Górnicza
pokój 226 Pałacu Kultury Zagłębia.

32 733 88 00 wew. 823
sekretariat@palac.art.pl