Wybierz miasto

Przyjazne dziecku

Teatr Studyjny przy PWSFTiT im. Schillera

Teatr Studyjny jest unikatową sceną na teatralnej mapie Łodzi. To przestrzeń studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi – tu realizują swoje spektakle dyplomowe oraz własne projekty artystyczne. Tutaj także zdają aktorskie egzaminy, w tym ten najważniejszy – po czterech latach edukacji stają przed teatralną publicznością, wyczekując swoich pierwszych zawodowych recenzji.

Premier Teatru Studyjnego widzowie mogą spodziewać się w październiku każdego roku. Wówczas do repertuaru wchodzą spektakle dyplomowe aktualnego IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Repertuar ten aktualny jest jedynie przez kilka miesięcy. W maju, po zaliczeniu wszystkich egzaminów, aktorzy rozjeżdżają się po świecie poszukując własnych zawodowych dróg. Wówczas Teatr pozostaje pusty, aż do czasu gdy na konfrontację z publicznością gotowy będzie kolejny aktorski rok i kolejne dyplomowe spektakle. Teatr Studyjny jest więc sceną bardzo specyficzną – tu nie ma szansy ani na powrót żadnego z tytułów, ani na zobaczenie w kolejnym sezonie tych samych aktorskich twarzy. Zawsze jest za to szansa na energetyczne spotkanie z ludźmi u początku swojej zawodowej przygody.

Teatr Studyjny posiada dwie sceny – dużą (120 osób) i małą (60 osób). Oprócz prezentacji spektakli dyplomowych dla publiczności Teatr służy również jako przestrzeń dydaktyczna a także miejsce, w którym realizowane są liczne projekty badawcze, artystyczne oraz wydarzenia kulturalne. Najważniejszym z nich jest Festiwal Szkół Teatralnych organizowany corocznie przez PWSFTviT w Łodzi. Podczas festiwalu prezentowane są spektakle dyplomowe studentów wydziałów aktorskich Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Filia we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest to unikatowe w skali kraju wydarzenie pozwalające na konfrontację młodych aktorów z teatralnym rynkiem zawodowym – reżyserami, dramaturgami, krytykami teatralnymi, dyrektorami placówek artystycznych, a przede wszystkim – wymagającą festiwalową publicznością.

studyjny@filmschool.lodz.pl