Katalog Miasta Dzieci • muzea

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Urok Muzeum wynika z naturalnego łączenia historii i przyszłości książki. Można tu zobaczyć książkę w mnogości form, dotknąć różnych materiałów w niej użytych, obserwować proces realizacji na różnych urządzeniach, zrozumieć istotę przemian jakich książka od wieków doświadcza. W muzeum powstają nowe książki, projekty wystaw, programy wykorzystujące technologie komputerowe dla celów edukacyjnych i promocyjnych. Równolegle zbierane i remontowane są zabytkowe urządzenia do realizacji książek. Powstaje też biblioteka książek artystów polskich i zagranicznych i „książek o książkach”.

MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ stało się ucieleśnieniem misji FUNDACJI CORRESPONDANCE DES ARTS : prowadzenia i wspierania wszelkiej działalności edytorskiej związanej z książką artystyczną oraz wszelkich inicjatyw związanych z ideą „korespondencji sztuk” . W statucie MKA zatwierdzonym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w lutym 1999 r. jako główne zadania wymienione są:

• gromadzenie dóbr kultury technicznej w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa,
  • tworzenie kolekcji książki artystycznej,
  • inwentaryzacja, katalogowanie, naukowe opracowanie zgromadzonych muzealiów,
  • przechowanie zgromadzonych muzealiów w warunkach zapewniających im pełne bezpieczeństwo i udostępnianie ich do celów naukowych,
  • konserwacja muzealiów,
  • organizacja wystaw, warsztatów, praktyk, wykładów, itp.,
  • publikowanie katalogów, informatorów, itp. z zakresu działania muzeum,
  • współpraca z podobnymi muzeami w kraju i za granicą.

Realizacja powyższych zadań w naturalny sposób związana jest z promocją sztuki książki w Polsce i za granicą. Misję tę fundatorzy Muzeum Książki Artystycznej podjęli od pierwszych dni, gdy w Polsce po 1980 roku umożliwiona została prywatna działalność wydawnicza i poligraficzna. Podejmując zadanie gromadzenia zabytkowych urządzeń drukarskich, muzeum pozwoliło zachować w kraju dobra kultury materialnej, masowo złomowane w ostaniej dekadzie XX wieku. Wywodząc się z artystycznej oficyny książkowej, muzeum nawiązuje do podobnych polskich oficyn emigracyjnych. Pozostając przybytkiem sztuki książki otwartej na różne dyscypliny i rozwój techniki – Muzeum Książki Artystycznej zachowuje zdolność do życia i twórczości książkowej w czasie przełomu komputerowego, porównywalnego z gutenbergowskim.

ul. Tymienieckiego 24

bookart@book.art.pl

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

sob
01.06.2013
Dzień Dziecka  w Muzeum Książki Artystycznej

Dzień Dziecka w Muzeum Książki Artystycznej

Świętujemy Dzień Dziecka na okrągło! Zapraszamy wszystkich fanów Pana Kuleczki, Katastrofy, Dzikoludka i Pypcia! I wszystkich, którzy chcą się przekonać, że spotkanie z książkami to niezła zabawa! Gościem specjalnym Muzeum będzie Elżbieta Wasiuczyńska. W samo południe  wernisaż ilustracji Dla wszystkich dzieci niespodzianki od autorki! Będzie też piknikowe czytanie w trawie, spotkanie z pięknymi książkami z „Poza Rozkładem”, sadzenie rzepki w ogrodzie na część Tuwima i dużo książkowych atrakcji!

sob
02.06.2012
Dzień Dziecka w książkowym klimacie
Warsztaty i zajęcia

Dzień Dziecka w książkowym klimacie

KSIĄŻniczka i KSIĘGOzbir zapraszają na obchody Dnia Dziecka w mocno książkowym klimacie.
Wierzymy, że książka dla dzieci kształtuje nie tylko przyszłych dorosłych – ich wrażliwość, gusta, umiejętność odczytania świata, ale i naszą przyszłość. Przyszłość naszej planety.
Wiarę przekładamy na działanie. Zapraszamy w podróż po niezwykłym świecie książek, które zadają pytania i prowokują do poszukiwania odpowiedzi. Brzmi poważnie, ale droga do prawdy jest także poprzez zabawę. Wstęp wolny!

nd
29.05.2011
Artstrefa w ŁSSE zaprasza!

Artstrefa w ŁSSE zaprasza!

Artstrefa w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz Muzeum Książki Artystycznej zapraszają dzieci i dorosłych na majówkę „Dzień Dziecka w Republice Książki” do Hydrofornii i Willi Henryka Grohmana w Łodzi. Warto zabrać: ulubioną książkę, kocyk, materiały piśmienne, zmysły do słuchania i czytania, chęci do zabawy z książką, siły do robót artystycznych, itp.

Zajęcia i miejsca

Wybierz miasto