Weleda
Weleda Baby

Mira - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Mirka
Znaczenie : od mir - pokój, autorytet, sława
Planeta : Mars
Znane : Mira Kubasińska, Mira Zimińska-Sygietyńska
Imieniny : 3 kwietnia

Historia imienia

Imię Mira może być wykładane na dwa sposoby: po pierwsze, jest to skrót od słowiańskiej Mirosławy lub Sławomiry, ale (po drugie) może pochodzić od włoskiego imienia Mirabella. Po łacinie zaś mira znaczy: zdumiewająca, cudowna, osobliwa, mirare znaczy „dziwić się”, zaś miraculum – „cud”. W gwiazdozbiorze Wieloryba jest zmienna gwiazda Mira Ceti, nazwana „zdumiewającą” dlatego, że okresowo słabnie i znika dla oka, a po jakimś czasie rozbłyskuje na nowo. Zgodnie z magią tych słów kobiety używające imienia Mira nigdy nie są kimś przeciętnym i bezbarwnym – wręcz przeciwnie.

Znaczenie imienia Mira

Mira znaczy: zdumiewająca, cudowna, osobliwa.

Numerologia imienia Mira

Często przy tym postępują w życiu za wskazaniami swojej liczby – ÓSEMKI: nie boją się odpowiedzialności, często imają się roli szefa; często też, jako pierwsze, próbują mody i obyczajów, których wcześniej nikt nie znał w ich okolicy.

Jaka jest Mira?

Bywają emancypantkami, feministkami – i wdzięcznym tematem plotek dla zawistnych koleżanek. Interpretując zaś to imię po słowiańsku: wywodzi się ono od starego słowa mir, które oznaczało pokój, wspólnotę rządzącą się wspólnym prawem, ale także autorytet, którzy mieli w swym plemieniu mędrcy znający prawo. Coś z tych znaczeń pozostało Mirom do dziś: słysząc to imię, spodziewamy się osoby obdarzonej autorytetem, znającej dobre zasady – i takiej, że na jej opinii można polegać.

Znak zodiaku imienia Mira

 Imię Mira jest najbardziej wskazane dla znaku Barana (nie przypadkiem jej imieniny są w tym wiosennym znaku), także dla Skorpiona i Wodnika.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Mira:

  Olga Borys i Wojciech Majchrzak

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

319 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent