UD

Maksymilian - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Maks, Maksi, Maksio
Znaczenie : wielkość
Planeta : Słońce i Mars
Znane : Maksymilian Maria Kolbe, Maksymilian Braun, Maksymilian Gierymski, Maksymilian I Habsburg, Maksymilian Biennenstock
Imieniny : 12 marca, 14 sierpnia, 26 sierpnia, 12 października, 29 października i 27 listopada
 

Historia i znaczenie imienia Maksymilian

Imię Maksymilian pochodzi od łacińskiego „Maximilianus”, które jest formą „Maximus” oznaczającą „największy”. Maksymilian stał się tradycyjnym imieniem wśród członków królewskiej rodziny Habsburgów w Austro-Węgrzech, a także królewskiego domu Bawarii. Uważa się, że Maksymilian pochodzi z połączenia dwóch nazwisk, w hołdzie rzymskim generałom – Fabiusowi Maximusowi i Corneliusowi Scipio Aemilianusowi.

Fabius Maximus żył w III wieku p.n.e. i stał się sławny podczas Drugiej Wojny Punickiej (Republika Rzymska kontra Kartagina). Nadano mu przydomek „opóźniacz”, ze względu na swoją strategię „wojny o wyczerpanie” na włoskim polu bitwy. Chodziło o to, by zmęczyć wroga przez długi czas, a nie przez zacięte, konfrontacyjne bitwy. Uniemożliwił także armii Hannibala uzyskanie potrzebnych zasobów, jednocześnie zachowując siłę własnych wojsk.

Cornelius Scipio Aemilianus był przywódcą armii rzymskiej podczas Trzeciej Wojny Punickiej i dowodził ostatecznym oblężeniem Kartaginy (dzisiejsza Tunezja) w II wieku p.n.e. Spowodowało to całkowite zniszczenie długoletniego wroga Rzymu.

Wspólnie imiona tych dwóch niezwykłych rzymskich generałów tworzyły słowo „wielkość”.

Maksymilian to obecnie imię szczególnie popularne w Austrii, Niemczech i w Szwecji. Również w Polsce – w 2018 roku imię to znalazło się na 23. miejscu pod względem popularności wśród imion nadanych w tym roku.

Numerologia imienia Maksymilian

Liczba imienia Maksymilian to numerologiczna JEDYNKA.

Jaki jest Maksymilian?

Maksymilian miewa niezwykle nowatorskie pomysły, które realizuje, pobudzając także innych do działania. Charakterystyczne dla niego są cechy przywódcze – choć o to specjalnie nie zabiega, ludzie w naturalny sposób za nim podążają, wybierając go jako lidera. Maksymilian jest pewny siebie, odważny w działaniu, a przy tym prostolinijny i dobroduszny.

Znak zodiaku imienia Maksymilian

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Maksymiliana to Baran i Skorpion, najlepiej współgrające z jego charakterem.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Maksymilian:

Bartosz Opania, Rafał Maślak, Krzysztof Ibisz, Dominika Tajner, Dariusz Kordek

308 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent