Katarzyna

Katarzyna - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Kasia, Kaśka
Znaczenie : czysta
Planeta : Merkury
Znane : Katarzyna Bujakiewicz, K. Cerekwicka, K. Cichopek, K. Dowbor, K. Figura, K. Glinka, K. Grochola, K. Herman, K. Klich, K. Kolenda-Zaleska, K. Kowalska, K. Nosowska, K. Skrzynecka, K. Stankiewicz, K. Zielińska
Imieniny : 13 lutego, 24 marca, 15 września, 25 listopada, 30 grudnia

Historia imienia

Greckie słowo, od którego utworzono imię Katarzyna, brzmiało: katharos – „czysty, prawy, bez skazy”. Tuż obok w słowniku widzimy podobne słowo: kathaireo – „burzę, zabijam”. Jest to jeden z przejawów tego, iż w imieniu tym siły budujące, tworzące łączą się z niszczącymi.

Znaczenie imienia Katarzyna

Katarzyna –„czysty, prawy, bez skazy”.

Numerologia imienia Katarzyna

Liczba imienia wynosi SZEŚĆ – chciałoby się powiedzieć „na szczęście”, gdyż szóstka jest liczbą harmonii i równowagi i dzięki jej wpływom Katarzyny mogą sobie poradzić z kapryśnymi energiami, związanymi z ich imieniem.

Jaka jest Katarzyna?

Katarzyny w większym stopniu niż właścicielki innych imion (a na pewno w większym stopniu niż pozostałe numerologiczne szóstki) odczuwają przeciwieństwa tkwiące w ich duszy. Zanim dokonają ostatecznych wyborów w życiu, często myślą o rzeczach niemożliwych do pogodzenia. Cenią sobie wolność, ale też są przywiązane do wspomnień i pamiątek. Pragną być samodzielne, ale czują potrzebę pomocy ze strony kogoś o silniejszej osobowości. Pociąga je nowa moda i nowe style życia, a jednocześnie boją się postępować inaczej, niż uczyły mamy czy babcie. Po mniej lub bardziej niespokojnej i burzliwej młodości zaczynają przeważać wpisane w to imię wpływy harmonijnej szóstki i Katarzyna stopniowo staje się zwolenniczką porządku, jasnych reguł życiowej gry, a nawet zaczyna się skłaniać ku tradycji i pewnemu konserwatyzmowi. W przeciwieństwie jednak do innych szóstek, które łatwo się godzą na tradycyjną rolę kobiety, Katarzyny nie czują się do końca „udomowione”, lubią demonstrować swoją niezależność i wolność poglądów. Zwykle imię to jest wskaźnikiem dużej inteligencji i żywego umysłu. Katarzynom z natury wiedza łatwo wchodzi do głów, choć mogą się bronić przed etykietą prymuski i intelektualistki. W ogóle natura Katarzyn jest kapryśna i często nieobliczalna. Najlepiej czują się u boku silnych mężczyzn, którzy dają im poczucie bezpieczeństwa.

Znak zodiaku imienia Katarzyna

IImię Katarzyna najbardziej jest odpowiednie dla znaków Merkurego, czyli dla Panny i Bliźniąt; dobrze oddaje ich wielostronność i niechęć do jednoznacznego zapisania się do pewnej roli. Dobrze też posłuży Skorpionom i Wodnikom. U Baranów, Lwów i Koziorożców imię to może wyzwolić zbyt wielkie napięcia i skłaniać je do nazbyt radykalnych kroków w życiu. Strzelcom i Rybom obiecuje wiele przygód, a mało stabilizacji. Również nie jest najbardziej odpowiednie dla ceniących sobie spokój i ciepło Raków, Wag i Byków.

Znane osoby, które nadały córce imię Katarzyna

Donald Tusk

Beata Kozidrak

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie