UD

Cezary - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Czarek, Czaruś
Znaczenie : od caesar (cezar), czyli tytułu rzymskich przywódców
Planeta : Mars
Znane : Cezary Grabarczyk, Cezary Harasimowicz, Cezary Kosiński, Cezary Kucharski, Cezary Łukaszewicz, Cezary Morawski, Cezary Pazura, Cezary Trybański, Cezary Żak
Imieniny : 27 lipca, 15 kwietnia i kilka mniej popularnych

Historia imienia

Imię Cezary wzięło się od tytułu rzymskich władców, którzy za nic w świecie nie chcieli, by uważano ich za zwykłych królów. Tak się nazywał wielki wódz Juliusz Cezar, a jego następcy na pamiątkę zaczęli się tytułować cezarami. Stąd wziął się w końcu tytuł cesarz, a także imię Cezary. Naprawdę przydomek Cezar, a właściwie caesar wywodzi się od słowa caesaries, czyli czupryna, długie włosy. Czyli Cezar, Cezary, to jakby „kudłaty”.

Znaczenie imienia Cezary

Cezary – od caesar (cezar), czyli tytułu rzymskich przywódców.

Numerologia imienia Cezary

Liczba imienia Cezary wynosi JEDEN. Zwykle jedynka oznacza ludzi samodzielnych, a czasem wręcz samowolnych; takich, którzy zawsze sami decydują o sobie, wszędzie muszą pierwsi i nikogo nie słuchają. Choć w pierwszej chwili może wydać się to wadą, jedynki zwykle mają rację i słusznie trzymają się własnych pomysłów na życie. Imię Cezary wydobywa na jaw właśnie tę niepokorną i żywiołową stronę znaczenia liczby jeden.

Jaki jest Cezary?

Cezarym często się wydaje, że są jedyni w swoim rodzaju, najlepsi i do tego uwielbiani przez wszystkich. Rzeczywistość jednak wcale nie musi być dla nich tak łaskawa. Jako dzieci bywają urwisami i przysparzają kłopotów matkom (choć ojcowie mogą być z nich dumni…). W dalszym życiu szukają przygód i próbują wszystko robić na własną rękę, co nie zawsze jest najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie kariery. Cezarym zależy na tym, by być osobą oryginalną, niepowtarzalną i wyróżniać się na tle innych. Nic dziwnego, że bywają ulubieńcami kobiet!

Znak zodiaku imienia Cezary

W zodiaku podobnie myślą i zachowują się Strzelce, Barany i Lwy i dla nich właśnie imię Cezary jest najbardziej odpowiednie. Dobrze też będą się czuć z tym imieniem indywidualiści Wodniki, energiczne Bliźnięta i Skorpiony oraz niepokorne Koziorożce. Ryby i Raki obdarowane tym imieniem mogą zbytnio odstawać od swojego środowiska, zaś znaki Wagi, Byka i Panny niosą wyraźnie odmienne wibracje. Charakter imienia Cezary trafnie oddał Stefan Żeromski w postaci bohatera swej powieści „Przedwiośnie”, buntowniczego idealisty – Cezarego Baryki.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

375 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent