Bolesław
UD

Bolesław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Bolek, Boluś
Znaczenie : więcej sławy
Planeta : Jowisz
Znane : Bolesław Leśmian, Bolesław Piecha, Bolesław Prus
Imieniny : 19 sierpnia

Historia imienia

W imieniu Bolesław dobrze dziś rozumiemy tylko drugi człon, „sław”, od sławy. Pierwsza część, „bole”, nie zachowała się w języku polskim, ale istnieje w pokrewnych językach, na przykład w rosyjskim, gdzie bolje znaczy „więcej”, a bol′szoj – „wielki”. Tak więc Bolesław to imię życzące „więcej sławy”. Pierwszy ze znanych w historii Bolesławów rzeczywiście zdobył tej sławy bardzo wiele. Bolesław Chrobry, bo o nim mowa, dwukrotnie powiększył państwo Polan, które odziedziczył po swoim ojcu, Mieszku; wyprawiał się zbrojnie na Kijów i snuł plany zjednoczenia Europy wespół z niemieckim cesarzem Ottonem. Kronikarze przekazali obraz Bolesława Chrobrego jako otyłego wielkoluda, miłośnika piwa i pięknych dam. Polityczne ambicje miał jednak nadmierne, a gdy umarł, jego państwo zaczęło się rozpadać.

Znaczenie imienia Bolesław

Bolesław to imię życzące „więcej sławy”

Numerologia imienia Bolesław

Liczba imienia Bolesław stoi w pełnej zgodzie z jego znaczeniem, wynosi bowiem TRZY, a trójka oznacza ludzi błyskotliwych i śmiałych, a przy tym czyniących wiele gestów na pokaz. Trójkom zwykle bardzo zależy na tym, aby się popisać i być duszą towarzystwa. Często te cechy wystarczają, aby odnosić sukcesy – i zyskiwać „wiele sławy”.

Jaki jest Bolesław?

Bolesławowie rzeczywiście zwykle dbają o sławę, rozgłos i autoreklamę. Dbają też o to, aby zasiadać w prezydiach i komitetach i aby mówić po imieniu równie jak oni sławnym ludziom. Są stworzeni do parad i jubileuszy i chętnie stają w środku kręgu światła. Zwykle dopisuje im szczęście, a ludzie szybko wybaczają im błędy. Sami nie pamiętają ewentualnych porażek i nie przejmują się tą trudniejszą i bardziej szarą stroną życia. Zgodnie z charakterem liczby TRZY mają Bolesławowie szczęście do ludzi i wiele zawdzięczają swoim społecznym kontaktom. Mają też wiele fantazji, przedsięwzięcia prowadzą z rozmachem i chyba czuliby się lepiej w atmosferze Hollywood czy Teksasu niż pośród polskiej pospolitości. Na szczęście wielu Bolesławów to wędrowcy i obieżyświaty. Dobrze jest, jeżeli Bolesław ma u swojego boku damę serca, która lepiej niż on rozumie codzienne potrzeby i zna ograniczenia domowej kasy.

Znak zodiaku imienia Bolesław

Imię Bolesław, w pełni zgodne z charakterem, jaki daje Jowisz, z natury najbliższe jest znakowi Lwa. Jednakże Lew, podbudowany energią tego imienia, może być skłonny do przesady i nie znać miary w swoich poczynaniach. To samo można powiedzieć o prostolinijnym Baranie i śmiałym Strzelcu. Kolejne znaki, którym do twarzy będzie z tym imieniem, to Waga i Wodnik. Bykom i Skorpionom doda ono rozmachu i zapału, Bliźniętom – odwagi w stawianiu sobie ambitnych celów. Najmniej jest imię Bolesław zgodne ze statecznym charakterem Koziorożca, Panny i Raka, a Ryby może przyprawić o nadmiar fantazji.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

213 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent