Weleda
Weleda Baby

Agnieszka - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Aga, Agunia
Znaczenie : czysta, nieskalana
Planeta : Merkury
Znane : Agnieszka Duczmal, Agnieszka Dygant, Agnieszka Holland, Agnieszka Osiecka, Agnieszka Radwańska, Agnieszka Rylik
Imieniny : 21 stycznia, 6 marca, 20 kwietnia i 27 sierpnia

Historia imienia

Poprzez różne skojarzenia imię to łączy się z ideą początku, zaczynania. Ludziom znającym łacinę imię Agnes przypominało słowo agnus, czyli baranek, a znak Barana jest pierwszym wiosennym znakiem zodiaku, znakiem odrodzenia życiodajnej siły Słońca. Dodajmy do tego nasze przysłowie: „Święta Agnieszka wypuszcza ptaki z mieszka”. Tu imię Agnieszka również jest związane z wiosną, początkiem i odrodzeniem przyrody. Święta Agnieszka malowana jest na obrazach z barankiem na rękach, a w dniu jej święta, 21 stycznia, święci się w Rzymie dwa białe baranki, z których wełny zostaną sporządzone szaty papieża.

Znaczenie imienia Agnieszka

Agnieszka, po łacinie Agnes, wzięła się od greckiego słowa hagné, czyli „czysta, nieskalana”.

Numerologia imienia Agnieszka

Tak więc liczba tego imienia równa się JEDEN, co stawia Agnieszki w szeregu tych, którzy idą na początku, przewodzą innym. Także czystość i niewinność (to znaczy „Agnieszka” po grecku) właściwa jest istotom, które stoją „u początków”.

Jaka jest Agnieszka?

Imię Agnieszka jest u nas chętnie nadawane, ponieważ ma od razu formę zdrobniałą, pieszczotliwą, czyli jakby szczególnie nadaje się dla dzieci. Ta zdrobniała forma imienia nie powinna jednak nikogo mylić! Prawie zawsze okazuje się, że dziewczynka, którą nazwaliśmy Agnieszką, jest nad wiek samodzielna, nie daje się urabiać i pokazuje swoje pazurki. Agnieszki wcześnie potrafią zapewnić sobie niezależność. Często już jako nastolatki stają się faktyczną głową rodziny, a przynajmniej rodzice muszą się liczyć z ich zdaniem. Młode Agnieszki szybko wchodzą w świat dorosłych i znajdują dla siebie pole do popisu, na którym mogą być pierwsze i najlepsze. Siła charakteru, niezależność, otwarty umysł, rozsądek i zawodowa sprawność – wszystko to jednak wcale nie przeszkadza Agnieszce być kobietą. Kiedy potrzeba, potrafi stać się prawdziwą ozdobą tego niedoskonałego świata. Agnieszki, zgodnie z magią swojego imienia, długo zachowują młodość, świeżość i ciekawość świata. W wieku dojrzałym mogą być wzięte za koleżanki swoich córek!

Znak zodiaku imienia Agnieszka

Znak zodiaku najbardziej zgodny z charakterem tego imienia to Wodnik. Wodnik, jak typowa Agnieszka, ma silny charakter, ale nie narzuca się innym i czyni swoje bez zbędnego hałasu. Drugim znakiem Agnieszki jest pierwszy znak wiosny, Baran. Również Ryby, Lew, Strzelec, Bliźnięta i Waga to znaki, którym bez przeszkód można nadać to imię. W przypadku pozostałych znaków imię Agnieszka może pełnić rolę ępedagogiczną”: uczyć młode istoty pogody ducha i optymizmu.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

495 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent