UD

Zwierzaki cudaki. Recenzja

Zwierzaki-cudaki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Czy fascynuje mnie zoologia? Bez przesady. Czy lubię czytać fakty o zwierzakach? Szczerze mówiąc wolę je oglądać. To znaczy wolałam. Do tej pory nie wiedziałam, że o zwierzętach można pisać w sposób tak prosty, zrozumiały i ciekawy zarazem. Bez upiększeń i niepotrzebnego idealizowania. Bo przecież życie zwierząt w ich naturalnym środowisku wcale nie jest usłane różami. Nie brakuje w nim aspektów brutalnej walki o przeżycie czy zachowanie gatunku. Jak o tym wszystkim w przystępny sposób opowiedzieć kilkulatkowi?

Okazuje się, że można. Wystarczy nie bać się trudnych tematów i mówić wprost o rzeczach, o których szkolne podręczniki milczą. Zademonstrować ciekawostki z życia zwierząt. Opisać ich zwyczaje i wyjaśnić dlaczego zachowują się w taki sposób. Pokazać okrutny świat zwierzęcych zabójców z perspektywy… samych zabójców. Udowodnić, że słowa takie jak "kupa" czy "siusiak" mogą pojawiać się w książce nie wywołując zniesmaczenia ani dzieci ani rodziców. Zaprawić to wszystko szczyptą wyobraźni dziecka. Dodać garść poczucia humoru. I przepis na fascynującą książkę o zwierzakach gotowy!

Publikacja składa się z czterdziestu krótkich opowieści o tytułowych zwierzakach-cudakach czyli zwierzętach nietypowych, rzadko spotykanych i takich, z których istnienia w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Czemu zielonego płaza nazwano Jaszczurką Jezusa Chrystusa. Jak bardzo rozczochrany jest Jak. Czy Altannik sprawdziłby się jako architekt wnętrz. Która ryba pływa z własną latarką. Czym przejawia się szlachetność surykatek. Dlaczego samiec ośmiornicy umiera po spotkaniu z damą swojego serca…

Takie ciekawostki przekonają do książki nawet największego przeciwnika czytania. Po lekturze "Zwierzaki cudaki" trafią na pewno do rąk rodziców, a potem nawet dziadków. Bo to lektura dla całej rodziny. Nie twierdzę tego tylko na podstawie kobiecej intuicji. Sprawdziłam! Podczas zajęć z uczniami liceum, którzy słuchali treści z prawdziwym zaciekawieniem. A zainteresować lekturą 16latków – bezcenne.

Anna Perlińska-Supeł 

Zwierzaki cudaki. Księga najdziwniejszych zwierząt świata
Przedział wiekowy: 7+
Format: 15 x 20 cm
Oprawa twarda
Objętość: 88 stron
Premiera: 2011
Wydawnictwo Dwie Siostry

Polecamy również Ale heca! Ale draka! Nowe wiersze o zwierzakach. Recenzja  oraz Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce. Recenzja

353 ocen
4.97
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Anna Perlińska-Supeł

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent