Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Złodzieje snów. Recenzja

Złodzieje-snów
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Kilkuletnia Basia obserwuje rodziców stojących tuż przed rozstaniem. Rozwód rodziców nigdy nie jest dla dziecka wydarzeniem obojętnym – nawet jeśli tak, jak Basia nie do końca wie, co i dlaczego się wydarzyło. Dziewczynka nie tylko jest świadkiem zupełnie nowych w jej świecie wydarzeń – smutku i gniewu mamy – ale i sama doznaje nowych, niepokojących, uczuć. Jest zagniewana, przestraszona, traci poczucie bezpieczeństwa.

Jej ręce to obejmowały szyję mamy, to obejmowały szyje taty. I gdyby były dłuższe, objęłyby naraz obie szyje. Ale nie były dłuższe.”

Dziecko w takiej sytuacji, w jakiej znalazła się Basia musi poradzić sobie z wieloma sprzecznymi myślami, pytaniami, których nie potrafi zadać. Uciekają od niej sny, „w kolorowe kwiatki, w kolorową kratkę, w kolorowe historyjki, jak zwykle”. Basia z pomocą brata wyrusza w drogę, by odzyskać swoje sny. Po drodze spotka jednak kogoś komu zdecyduje się część z nich podarować – kogoś kto nie miał żadnych kolorowych snów…

Złodzieje snów to książka, którą przeczytać powinni przede wszystkim rodzice, łudzący się, że dziecko nie widzi ich problemów, że żyje w dziecięcym świecie do którego nie docierają nasze kłopoty. Dziecko widzi wiele – ale nie potrafi zapytać. Dziecko, przed którym rodzinne dramaty – rozwód, chorobę – próbujemy ukryć może cierpieć bardziej niż poinformowane na bieżąco o kłopotach.

To książka też dla dzieci – dla tych, którym chcemy pomóc odzyskać bezpieczeństwo i odnaleźć siebie – a nawet swoje kolorowe sny – w sytuacji zmian w rodzinie, w szczególności gdy dochodzi do rozwodu rodziców…

 

Książka wpisana na listę leków Książkowego Pogotowaia Ratunkowego

 

 

MAŁGORZATA STRĘKOWSKA – ZAREMBA
ZŁODZIEJE SNÓW

Książka może okazać się pomocna dla dzieci:
– których rodzice się rozstają
– bardzo wrażliwych, które utraciły poczucie bezpieczeństwa
– u których problemy rzutują na całą codzienność (problemy ze snem, przygnębienie, depresja u dzieci)

Książka może być lekiem na takie „choroby” jak:
– rozwód rodziców – kłopoty rodzinne

 

Wydawca: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 80 s.
Oprawa: twarda
Wymiar: 120×190 mm
EAN: 9788310114921

Polecamy również Kto jest samotny? Recenzja oraz Serce na sznurku. Recenzja

Autor tekstu : Małgorzata Klejn

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent