Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybrać?

Zabawki sensoryczne dla niemowląt - jakie wybrać?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
O prawidłowy rozwój dziecka należy dbać od najwcześniejszych lat życia. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się zabawki sensoryczne, które umożliwiają poznawanie swoich umiejętności i badanie świata. Jakie gadżety będą najlepsze dla niemowlaka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne mają za zadanie wspierać zarówno fizyczny, jak i umysłowy rozwój dziecka. Złożone są z elementów, które oddziałują na różne zmysły – wzrok, słuch, dotyk, a nawet węch i smak. Aby zapewnić odpowiednie bodźce, wykorzystuje się ciekawe faktury materiałów, dobrze dobrane kolory, a także przedmioty wydające dźwięki. Sensoryczne i motoryczne środki uczenia się pozwalają dziecku lepiej zrozumieć świat.

Warto pamiętać, że zabawki muszą być zawsze dostosowane do wieku i możliwości malucha. W przypadku niemowląt najważniejszy jest umiar. Zbyt wiele bodźców może stworzyć chaos, który będzie dużym obciążeniem dla dziecka.

Jakie są najlepsze zabawki sensoryczne dla niemowląt?

Zabawki sensoryczne muszą wzbudzać zainteresowanie malucha i zachęcać go do interakcji np. przez potrząsanie lub dotykanie. Wybierając gadżety o różnych kształtach i powierzchniach, można umożliwić dziecku poznanie otoczenia na wiele sposobów.

• Gryzaki – polecane są zwłaszcza dla ząbkujących maluchów. Przynoszą ulgę i dodatkowo dostarczają wrażeń sensorycznych.
  • Grzechotki – dla niemowlaka idealnym wyborem są grzechoczące skarpetki, buciki lub dzwoneczki zaczepiane na rączkę.
  • Piłki sensoryczne – przydają się do masażu, rozwijają zmysł dotyku i zapewniają wiele ruchu oraz poprawę koordynacji.
  • Maty sensoryczne – pobudzają zmysły, a jednocześnie zwiększają zdolności manualne i motoryczne dziecka.

Ciekawymi gadżetami są też kostki aktywizujące i książeczki materiałowe. Przed zakupem zabawki warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie jej elementy zmieszczą się w dłoni malucha. Na wczesnym etapie rozwoju dziecko bardzo często poznaje świat przez potrząsanie, chwytanie czy gryzienie.

Wybór odpowiednich zabawek dla niemowlaka – czym się kierować?

Obecnie wybór zabawek sensorycznych jest ogromny. W praktycznie każdym sklepie można znaleźć kilka gadżetów tego typu. Nie wszystkie są jednak godne uwagi. Aby wybrać te najlepsze, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

• Bezpieczeństwo – jeśli istnieje szansa, że dziecko może zrobić sobie krzywdę podczas zabawy, to trzeba zrezygnować z zakupu danego produktu.
  • Wiek – przedmiot musi być dopasowany do etapu rozwoju i możliwości malucha.
  • Jakość – zabawki dla najmłodszych powinny być wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Warto zwrócić uwagę na atesty produktu.
  • Kolor – w przypadku najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzają się czarne, czerwone i białe przedmioty. Jeśli chodzi o nieco starsze maluchy, to można postawić na różne kolory.
  • Materiały – należy zwrócić uwagę na to, czy zabawki są odpowiednio miękkie oraz czy poszczególne elementy nie zawierają uczulających składników.

Produkty dla dzieci należy dość często myć. Dlatego warto wybierać takie, które są łatwe w praniu i czyszczeniu. Istotna jest też prosta forma zabawki. W przypadku niemowlaków najlepiej spiszą się gadżety złożone z niewielu elementów, rozwijających kilka zmysłów jednocześnie.

Materiał promocyjny