Wyrzutek Michelle Paver. Recenzja

Wyrzutek-Michelle-Paver

Chyba bez zawstydzenia mogę się przyznać że uwielbiam opowieści o Torkau, chłopcu z klanu Wilka, przemierzającym lasy, góry, rzeki i podziemia życia w poszukiwaniu swego szczęścia, w poszukiwaniu prawdy, w poszukiwaniu dobra. Wędrówka ta pełna jest dylematów, walki na śmierć i życie z bezwzględnym złem, okraszona obficie magią (i tą dobra i tą złą). W życiu Toraka ogromne znaczenie mają pradawne prawa Natury, szacunek do przyrody, zasad i poszanowania życia.

Książka wciąga czytelnika jak wirujące oko cyklonu, powoduje przyspieszone bicie serca i rozbudza wyobraźnię. Nie sposób nie zaprzyjaźnić się z Torakiem i jego przyjaciółką Renn. Nie sposób nie współczuć mu gdy zło nad nim zwyciężą.. Al. Enie martcie się chwilowo…

Przygody, które są udziałem Toraka i jego czteronożnego brata Wilka zaskakują i fascynują. Czytelnik nigdy nie wie jak skończy się rozdział, nie mówiąc już o całej książce.

Torak rozumie mowę zwierząt od zawsze. W tomie serii Kronik Pradawnego Mroku zatytułowanym Wyrzutek Torak straci tę umiejętność… Zapomni nawet kim był, nie będzie wiedział kim jest.. Z ogromnym bólem w sercu będzie walczył z sobą samym, wstydem, upokorzeniami i tajemnicą tatuaży, którymi naznaczyli go Pożeracze Dusz. Torak stanie się wyrzutkiem i będzie musiał uciekać przed własnymi przyjaciółmi, by ocalić życie. Na koniec pozna też tajemnicę życia i pochodzenia swojej przyjaciółki Renn. Nie łatwo będzie z tymi tajemnicami żyć. Ale…

Przeczytajcie koniecznie z pewnością i wy staniecie się wielbicielami przygód Toraka.

Fragment ksiażki:

„(..) Po chwili usłyszał szelest, podniósł wzrok i na drugim brzegu rzeki zobaczył renifera. Stał na trzech nogach, wściekle drapiąc kopytem tylnej nogi po wyrzynających się nowych rogach. Zwierzę wyczuło, że Torak nie poluje i drapało się dalej. Rogi krwawiły – swędzenie musiało być tak dojmujące, że tylko ból przynosił ulgę.
Właśnie tak powinienem postąpić, pomyślał Torak. Odciąć wszystko zdecydowanym ruchem. Niech boli. Zachowam tajemnicę. Wtedy nikt nie będzie wiedział.
Rzecz w tym, że nawet jeżeli zmusiłby się do wycięcia tatuażu, to by nie wystarczyło. Żeby się go pozbyć, musi odprawić odpowiedni rytuał. Dowiedział się tego od Renn, kiedy spytał ją od niechcenia o zygzakowate tatuaże na jej nadgarstkach.
– Jeżeli nie odprawisz rytuału, znaki po prostu wrócą – powiedziała.
– Wrócą? – przeraził się Torak.
– Oczywiście. Nie zobaczysz ich, ale będą sięgać do szpiku kości. Nie znikną.
Na tym skończyła – nie był w stanie zmusić jej do tego, by mu opowiedziała o rytuale, nie ujawniając, czemu chce to wiedzieć.
Poirytowany renifer potrząsnął jeszcze raz głową i ruszył truchtem do Lasu, a Torak podniósł z ziemi poroże i skierował się ku obozowisku. Miał szczęście, że znalazł rogi wystarczająco duże, żeby dać kawałek każdemu z klanu – będą idealne na haczyki do wędek i młotki do krzemienia. Fin-Kedinn będzie zadowolony. Torak próbował skupić się tylko na tym. (..)"

O autorce:
Michelle Paver urodziła się w środkowej Afryce, lecz jeszcze jako dziecko zamieszkała w Anglii. Porzuciła pracę w firmie prawniczej, by poświęcić się pisaniu. Kroniki Pradawnego Mroku wyrosły z zainteresowań autorki antropologią i światem zwierząt. Wilczy brat (W.A.B. 2005), pierwszy tom cyklu, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Prawa do jego wydania sprzedano w ponad trzydziestu krajach, a Ridley Scott zapowiada ekranizację. W 2005 roku w ankiecie „Time′a" powieść zajęła pierwsze miejsce jako najlepsza książka dla młodych czytelników, uhonorowano ją też specjalną nagrodą Wybór Rodziców 2005. Drugi tom sagi, Wędrujący duch, ukazał się nakładem W.A.B. w 2006 roku, trzeci – Pożeracz dusz, w 2007. W przygotowaniu kolejne tomy.
www.torak.info;
www.michellepaver.com

Michelle Paver Wyrzutek
Przekład z angielskiego Katarzyna Koczubiej-Pogwizd, cykl Kroniki Pradawnego Mroku, literatura dla młodszych
i starszych, premiera 18.09.2008

Czwarty tom Kronik Pradawnego Mroku, których kilkunastoletni bohater zabiera czytelników do krainy magii.
Wydawnictwo W.A.B.

www.wab.com.pl

termin wydania: 18 września 2008 wydanie: I
tytuł oryginału: Outcast
przekład: Krzysztof Mazurek
gatunek: powieść, od 10 lat
oprawa: twarda obwoluta, miękka skrzydełka
format: 14,2 x 20,2 cm
liczba stron: 336
ilustracje: Katarzyna Koczubiej-Pogwizd
ISBN 978-83-7414-533-6 oprawa miękka
ISBN 978-83-7414-491-9 oprawa twarda

Patronat medialny Miastadzieci.pl

Autor tekstu : Kamila Waleszkiewicz

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Wyrzutek Michelle Paver. Recenzja