Szkolna wyprawka. 4 kroki do sukcesu

Jak skompletować wyprawkę dla dziecka do szkoły, przedszkola
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Taka refleksja pomoże rozsądnie wydać pieniądze, a jednocześnie sprawi, że dziecko nie będzie przekraczało progu przedszkola/szkoły zestresowane, że nie ma potrzebnych przyborów. To może wydawać się małym problemem, lecz w oczach dziecka jest to problem. Początki przedszkola czy szkoły bywają trudne, a świadomość, że inne dzieci mają wszystkie przybory może dodatkowo podnieść poziom stresu.

Pierwszym impulsem bywa wyprawa do centrum handlowego i w miarę rozsądny zakup materiałów.

Niestety już po kilkunastu minutach stwierdzamy, że nie ma możliwości nie kupić wszystkiego, bo tak naprawdę wszystko się może przydać. Nawet elektryczna temperówka do ołówków:) Za „naszych czasów” nie było takich gadżetów… Rozsądek jednak podpowiada, że zwykła temperówka jest naprawdę wystarczająca, a na dodatek zajmuje w plecaku dziecka mniej miejsca, a wszyscy wiemy, że plecaki stają się powoli większe od naszych pociech.

Kolejnym i chyba najbardziej trafnym pomysłem będzie przejrzenie strony www przedszkola/szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko, wywiad z sąsiadką, która niedawno przeżywała podobne rozterki.

Być może okaże się, że pierwszego dnia w przedszkolu dzieci dostaną karteczki z listą potrzebnych materiałów lub, że to przedszkole zajmuje się zakupem materiałów plastycznych i niektórych przyborów. To coraz powszechniejsza i bardzo wygodna dla nas – rodziców metoda, bo wyręcza nas w nerwowym (najczęściej) bieganiu po sklepach tuż przed początkiem roku szkolnego. Przybory przedszkolne zakupują panie wychowawczynie. Wszystkie dzieci korzystają z tych samych farb, dużych tubek kleju, pędzli, arkuszy brystolu, czy kolorowej krepiny. No i jeszcze jeden ważny aspekt społeczny… Wspólne zakupy dla całej grupy sprawiają , że dzieci z biedniejszych i bogatszych rodzin korzystają z tych samych przyborów i żadne nie czują się gorsze.

Zatem przed zakupami warto warto zadzwonić lub wybrać się do przedszkola i porozmawiać z przyszłą opiekunką, czy wychowawczynią.

Każda informacja może okazać się cenna, także dla naszych portfeli 🙂

Oczywiście każde dziecko jest indywidualne i lubi mieć coś szczególnego, pięknego i tylko jego!

To jest zawsze możliwe, przecież w takich podstawowych wyprawkach nie ma piórników, długopisów, piór, czy gumek do mazania… Dlatego najwłaściwszy będzie zakup podstawowych materiałów – oczywiście piórnik z pełnym wyposażeniem i zeszyty, plecak z ulubionym bohaterem z bajek. Nie wnikam specjalnie w kolorystykę zeszytów, piórników i plecaków, ale pamiętajmy o tym, że dla dziecka jest to najważniejszy szczegół. Porozmawiajmy i zabierzmy naszą pociechę do sklepu, zaznaczając , że zakupy będą zrobione według wcześniej przygotowanej listy. Kompletowanie wyprawki przedszkolnej czy szkolnej to okazja do uczenia dzieci podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. Myszkowanie wśród bajecznie kolorowych zeszytów, różnokształtnych piórników i wesołych plecaków może stać się radosnym krokiem w stronę oswajania się z nową , przedszkolną czy szkolną rzeczywistością i pozytywnym etapem przygotowań do kolejnego okresu w życiu dziecka. Dlatego pozwólmy dzieciom zdecydować jak będą wyglądać ich piórniki i zeszyty, torba na obuwie, a nawet najmniejsza gumka w kształcie samochodu lub różowego kwiatka 🙂

 

 

512 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama rezolutnego kilkulatka oraz kilkumiesięcznego urwisa. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent