Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
Okres przedszkolny to czas beztroski oraz edukacyjnych wyzwań. To także moment pierwszych znaczących zmian w życiu dziecka, które być może na trwałe zapiszą się w jego pamięci. To właśnie tutaj maluch będzie spędzał kilka godzin godzin, będzie przygotowywał się do nauki w szkole i nabędzie wiele innych umiejętności jak choćby respektowania reguł, działania w grupie i samodzielności. Warto dołożyć wszelkich starań, aby ułatwić dziecku odnalezienie się w tej nowej sytuacji. Z pewnością zaowocuje to w przyszłości – udany start w żłobku lub przedszkolu to przecież pierwszy krok w stronę samodzielności!

Jakimi wyznacznikami powinni kierować się rodzice przy wyborze placówki dla dziecka? Czy kluczowa jest oferta zajęć, odległość od domu, czy sposób żywienia najmłodszych?

Nie jest łatwo, bo, po pierwsze, wybór jest. I to całkiem spory.

film

Po drugie nie wiadomo, co dla naszego dziecka okaże się najlepsze. I czym w ogóle się kierować. Jedno jest pewne: nikt za nas tej ważnej decyzji nie podejmie.

Od czego zacząć?

Po pierwsze proponuję popytać innych rodziców. To zawsze najcenniejsze źródło informacji. Po drugie trzeba zastanowić się, czego oczekujemy.

Co może być ważne?

Przedszkole idealne to takie, które znajduje się blisko domu, ma elastyczne godziny pracy, ma w ofercie ciekawe zajęcia oraz wspiera zainteresowania naszych dzieci. Rodzice zakładają, że wszystkie podstawowe potrzeby dzieci będą zaspokojone w placówce. Nieczęsto sprawdzają, na jakim poziomie przedszkole zapewnia poczucie bezpieczeństwa, intymności, godności osobistej, wolności wyboru, jaki ma system wychowawczy (m.in. jak uczy porządku i dyscypliny), jak kształtuje relacje z rodzicami. Każda rodzina, a więc też każde dziecko ma nieco inne potrzeby, ale te podstawowe wydają się uniwersalne.

Gdy wybieramy przedszkole zależy nam przede wszystkim na tym, by nasze dziecko szło do niego co rano z uśmiechem i czuło się tam bezpieczne. Dlatego zwykle wybieramy placówkę, która jest położona niedaleko domu i do której będą uczęszczać także jego koledzy z podwórka. Ze względu na – zapracowanie i notoryczny brak czasu – odległość przedszkola od domu lub pracy jest bardzo istotna. Jeśli kończymy pracę ok. 17:00 to nie dojedziemy na 17:00 do przedszkola na drugim końcu Warszawy. Większość przedszkoli pracuje do tej właśnie magicznej godziny. Są oczywiście placówki pracujące dłużej, ale szkoda tych naszych małych brzdąców… O 18:00 czy 19:00 one nadają się tylko do łóżka, a nie do zacieśniania rodzinnych relacji.

Zajęcia dodatkowe bądź profil przedszkola

Chcąc, by nasza pociecha poza pewną ogólną wiedzą na temat świata przyrody, liter i cyfr zdobywała w przedszkolu także dodatkowe umiejętności, warto zastanowić się nad przedszkolem profilowanym. Może to być na przykład przedszkole językowe, w którym dzieci uczą się języka obcego bardziej intensywnie i według rozszerzonego programu nauczania. Do wyboru mamy też stawiające na aktywność fizyczną przedszkola sportowe, w których ofercie znajdziemy na przykład judo czy karate, gry zespołowe, pływanie, a nawet zajęcia taneczne. Można także znaleźć przedszkola artystyczne, ukierunkowane na rozwijanie u maluchów zdolności plastycznych lub muzycznych.

W większych miastach znajdziemy przedszkola językowe, artystyczne albo jedno i drugie razem. A każde nawet najzwyklejsze oferuje język angielski dla dzieci na zajęciach dodatkowych. W większości jest też rytmika, gimnastyka korekcyjna, plastyka, taniec, pianinko, drama, a nawet eksperymenty naukowe. Niestety, ponieważ to zajęcia dodatkowe, musimy za nie dodatkowo zapłacić. W przedszkolach prywatnych są one najczęściej wliczone w comiesięczne czesne.

Ze względu na nasze poglądy na życie, wiarę, czy obywatelstwo istotny może okazać się charakter i rodzaj przedszkola. W stolicy znajdziemy przedszkola katolickie, prowadzone np. przez siostry zakonne, wegetariańskie, a także przedszkola narodowe np. kanadyjskie, czy amerykańskie.

Szczęście i zadowolenie dziecka  – ważna jest kadra!

Szukamy miejsca, w którym osoby zajmujące się maluchami to ludzie z pasją, którzy wzbudzają w nich sympatię, są w stanie wypełnić ich chłonne umysły interesującymi informacjami i zadbać o ich rozwój.

Jeśli pedagodzy są wyjątkowi, albo po prostu obdarzają dziecko przyjaźnią, szacunkiem i akceptacją…. Rozumieją dziecięce potrzeby i możliwości, to bez względu na stan techniczny budynku, czy nowoczesność zabawek – nasze dzieci będą w takim przedszkolu szczęśliwe i z pewnością będą się harmonijnie rozwijać. A my nie przypłacimy rozstania depresją.

10 pytań, na które przed wyborem przedszkola powinien odpowiedzieć każdy rodzic:

1. W jaki sposób dzieci mają zapewnioną potrzebę bezpieczeństwa?

2. Jak przeprowadzona jest adaptacja?

3. Co personel przedszkola uważa za adaptację? Czy tylko kilka zajęć  tzw. otwartych o rekrutacji? A może coś więcej?

4. Jakie są możliwości współpracy z rodzicami zarówno w okresie adaptacji, jak i potem, gdy dziecko uczęszcza regularnie do placówki?

5. Co dzieje się, gdy dziecko płacze?

6. Jaki jest system żywienia dzieci?

7. W jakim stopniu jadłospis odzwierciedla zasady zdrowego żywienia?

8. Jak zagwarantowana jest możliwość wyboru w trakcie posiłku?

9. Jak przedszkole gwarantuje intymność w toalecie?

10. Jak dzieci mogą odpoczywać? Czy często dzieci wychodzą na świeże powietrze?

(Monika Rościszewska-Woźniak)

Pierwsze dni w każdym z nich będą dla dzieci nowością i stresem

Dla jednych większym dla innych mniejszym, ale z pewnością nie będą to typowe dni naszej codzienności. Coraz więcej przedszkoli oferuje możliwość delikatnego, stopniowego oswajania się z Paniami, salami, czy specyfiką pracy organizując dni otwarte oraz spotkania adaptacyjne dla dzieci i rodziców przyszłych przedszkolaków. Dzięki takim działaniom dzieciaki poznają otoczenie, wychowawczynie, przyszłych kolegów i uczą się innego rytmu dnia.

Najczęściej dzieci po pierwszym zachwycie przedszkolem przeżywają kryzys, płaczą, nie chcą chodzić. Pierwszy zachwyt mija, bo obowiązek podporządkowania się cyklom śniadań, obiadów i zajęć zaczyna męczyć. Inne dzieci bywają złośliwe, a leżakowanie przykre. Niestety, a może stety, nasze dzieci dorośleją w przedszkolach. Zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności – również te interpersonalne, społeczne. I pozostawia to w nich trwały ślad. A kryzys zazwyczaj mija po kilku dniach lub tygodniach.

Wybór przedszkola z pewnością nie będzie łatwy – kierujcie się sercem, intuicją i zdobywajcie jak najwięcej informacji – a na pewno uda się dokonać właściwego!

Przeczytaj także:

395 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Kamila Waleszkiewicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent