Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Plecak szkolny jest podstawowym elementem wyprawki każdego dziecka, bez względu na jego wiek. Na rynku czekają różne propozycje – od klasyczny tornistrów, aż po lekkie worki. Jaki model wybrać, aby był maksymalnie praktyczny, wygodny w noszeniu i bez problemu pomieścił wszystkie przybory szkolne? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.

Różne rodzaje plecaków szkolnych

Jaki plecak szkolny wybrać dla dziecka? Na rynku znajdziesz kilka typów. Pierwszym z nich jest klasyczny tornister, który możesz pamiętać z czasów swojego dzieciństwa. Jest sztywny, ma dużą i pojemną komorę oraz jest zapinany na klapę. Pomimo swojej prostoty nadal cieszy się dość sporą popularnością.

film

Na rynku znajdziesz też typowe plecaki szkolne, czyli modele zaprojektowane specjalnie z myślą o noszeniu podręczników. Mają rozmiar mieszczący format A4 i mnóstwo praktycznych przegródek. Nie brakuje też wyprofilowanego tyłu. Ciekawą propozycją są również ergonomiczne plecaki. Ich nazwa nie jest przypadkowa – idealnie dopasowują się do pleców dziecka, zapewniają komfort oraz mają wzmocniony dół i wielostopniową regulację szelek.

Rozmiar i pojemność plecaka szkolnego. Dopasuj je do wieku swojego dziecka

Choć plecak szkolny musi pomieścić podręczniki, zeszyty, piórnik i nie tylko, to nie może być ani za duży, ani za ciężki. Dlaczego? Powód jest prosty – taki model będzie niepraktyczny i niekomfortowy w noszeniu. Specjaliści radzą, aby dopasowywać rozmiar i pojemność plecaka do wieku dziecka. Przykładowo uczniom szkoły podstawowej wystarczy 20 l i około 37 cm wysokości. Z kolei dla licealistów sprawdzą się większe, mieszczące nawet do 30 l modele.

Nie bez znaczenia jest również lekkość samego plecaka szkolnego. Tu warto kierować się wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i zdecydować się na model, którego waga wynosi maksymalnie 15% masy ciała dziecka.

Funkcjonalność i wygoda przenoszenia plecaka szkolnego

Ze względu na ilość niezbędnych rzeczy, plecak szkolny powinien być wyposażony w przynajmniej kilka przegródek. Oprócz komory głównej przyda się np. mniejsza kieszonka na klucze i telefon, boczna siateczka na butelkę, a także zewnętrzny dodatek zapinany na zamek błyskawiczny. Równie praktycznym, a często wręcz obowiązkowym elementem plecaka szkolnego, są regulowane, odpowiednio wyprofilowane szelki i uchwyt do przenoszenia. W przypadku młodszych dzieci warto zdecydować się na model z dodatkowo usztywnianym tyłem.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Co jeszcze jest ważne?

Kupując plecak szkolny, zwróć koniecznie uwagę, czy jest wyposażony w elementy odblaskowe. To jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, zwłaszcza jeśli będzie wracać do domu po zmroku. Dobrze, aby znalazły się one zarówno na z tyłu plecaka, np. w okolicach zewnętrznej kieszeni, jak i na szelkach.

Równie ważny jest sam wygląd plecaka szkolnego. Powinien być on zgodny z gustem dziecka. W przypadku młodszych uczniów świetnie sprawdzą się modele z postaciami z bajek, podczas gdy nastolatkom na pewno spodobają się plecaki w neonowym kolorze, ozdobione oryginalnym printem czy z logo ulubionej marki

Artykuł sponsorowany

159 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent