Weleda
Weleda Baby

Wszystko dla rozwoju dziecka

Wszystko-dla-rozwoju-dziecka
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Ryszard Kapuściński, wybitny polski reportażysta zwykł mówić, że współczesna cywilizacja jest jak pędzący z ogromną szybkością pociąg. Jeśli do niego nie wsiądziemy w odpowiednim czasie, to odjedzie bez nas i nie będziemy w stanie go dogonić. Do wskoczenia do tego pociągu od najmłodszych lat przygotowują się nasze dzieci, które za kilkanaście lat będą konkurować na rynku pracy w nowoczesnej, wielokulturowej Europie. Czy polski system edukacyjny zapewni naszym dzieciom odpowiednie przygotowanie, jaki jest udziałem małych Francuzów, Niemców czy Brytyjczyków?

Potencjał intelektualny dziecka

Rozwój naszych dzieci to sprawa zbyt poważna, by powierzyć je tylko i wyłącznie szkole. Potencjał intelektualny dzieciaków zależy przede wszystkim od nas, rodziców i od możliwości rozwoju, jakie im stworzymy. Od nas zależy, czy nasze dziecko polubi czytać książki, jakie filmy będzie oglądać. Tym bardziej, że czas maksymalnej chłonności mózgu przypada na lata, kiedy maluch najwięcej czasu spędza z rodziną. Z badań przeprowadzonych przez niemieckich i amerykańskich badaczy wynika, że dzieci, które oglądają telewizję więcej niż ponad półgodziny dziennie mają słabiej rozwiniętą wyobraźnię; rysowane przez nich postaci były uboższe, zawierały mniej szczegółów.

Rozwijanie wyobraźni dziecka

Na rozwijanie wyobraźni dzieci ogromny wpływ ma percepcja słuchowa, którą najlepiej stymuluje słuchanie bajek. Dziecko bawiąc się przy bajce, z dźwięków kreuje swój niepowtarzalny świat i zamieszkujące je postaci. Ponadto ma kontakt z piękną, poprawną polszczyzną. Taki sam mechanizm działa, kiedy słucha piosenek po angielsku, francusku czy niemiecku – w ten sposób kształtujemy w nim predyspozycje do nauki języków obcych.

Nauka czytania

W początkowej fazie nauki czytania najważniejszy jest właśnie słuch. Według dr Ireny Majchrzak, autorki odmiennej metody nauki czytania w świat liter można wprowadzać już dziecko trzyletnie. Po kilkukrotnym ułożeniu z klocków z literkami jego imienia, dziecko zaczyna je rozpoznawać.

Nauka liczenia, dodawania i odejmowania

 Nauka czytania może być fascynują zabawą dla całej rodziny. Może lekcje matematyki też nie będą dziecko przerażać, jeśli od najmłodszych lat będziemy go oswajać z liczbami? W stawianiu pierwszych kroków w świecie liczb i najprostszych działań matematycznych pomocne są zabawki edukacyjne, które uczą liczyć, dodawać i odejmować.

Zanim dziecko pójdzie do szkoły

Zanim dziecko pójdzie do szkoły zdobywa niemal 80 proc. informacji o świecie i warto go w tym procesie wspierać. Encyklopedie Larousse′a w ciekawy i prosty sposób wprowadzają dziecko w świat starożytnych kultur, mitologii, a losy historycznych i bajkowych bohaterów są w nich zaprezentowane w komiksowej, atrakcyjnej dla dziecka formie ilustracyjnej.

www.maciejkowo.pl
Wszystko dla rozwoju dziecka

645 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : www.maciejkowo.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent