Wierszyki na deser. Recenzja

Wierszyki-na-deser
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Jak wiersz Marii Konopnickiej Jabłonka, to na sąsiedniej stronie obowiązkowo przepis na pyszny jabłecznik. Jeśli wiersz Skrucha Józi, w którym mowa o wyjadaniu konfitur, to uzupełnieniem jest przepis na chlebek bananowy z konfiturą wiśniową. Skoro wiersz Doroty Strzemińskiej-Więckowiak o truskawce, to obok przepis na deser truskawkowy. Jeśli wiersz o malinowej kryjówce, to obok wiersza zdjęcie lodów malinowych i instrukcja, jak je samodzielnie wykonać. W takiej konwencji napisana jest książka Wierszyki na deser.

W sumie znajdziemy tutaj 30 wierszyków i 30 przepisów na rozmaite desery.
Dowiemy się, jak przygotować m.in. koktajle, ciasta, ciasteczka, naleśniki, lody, musy czy przekąski składające się z owoców połączonych z ryżem lub kaszką. Przepisy nie są skomplikowane, dzięki czemu smakołyki może tworzyć dziecko wspólnie z rodzicem, babcią czy rodzeństwem. Ich wykonanie nie jest też bardzo czasochłonne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nie brakuje propozycji na chłodniejsze, jesienne dni, jak i przepisów na desery, które cieszą się popularnością zwłaszcza letnią porą.

Kolorowa i apetyczna książka kusi fotografiami kulinarnymi.
Wzrok przyciągają jednak nie tylko barwne ilustracje, ale również treść. Znajdziemy tutaj klasyczne wiersze, znane rymowanki (np. Sroczka kaszkę warzyła) oraz współczesne wierszyki. Wspólne czytanie wierszy i wspólne pichcenie to z pewnością idealnie dobrane składniki, z których może powstać niezapomniany deser rodzinnych chwil. Dzieci uwielbiają eksperymentować, poznawać nowe smaki, zapachy, towarzyszyć rodzicom w kuchni. Jeszcze bardziej może je do tego zachęcić posiadanie własnej mini książki kucharskiej. Wspólne przygotowywanie deserów może okazać się taką samą, jak nie większą frajdą niż ich późniejsza konsumpcja. Liczy się bowiem razem spędzany czas, wspólna aktywność, wykonywanie zadania i cieszenie się z jego efektów. A przy okazji można nauczyć się wesołych wierszyków, tematycznie nawiązujących do deserów, które będziemy chcieli przyrządzić.

Katarzyna Klimek-Michno

 

Wierszyki na deser
ilustracje: Agnieszka Kamińska
Okładka: twarda
Wydawnictwo SBM

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent