Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

W Warszawie otwarto Centrum Zaburzeń Oddawania Moczu

W-Warszawie-otwarto-Centrum-Zaburzeń-Oddawania-Moczu
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Zaburzenia w oddawaniu moczu

Zaburzenia w oddawaniu moczu są istotnym problemem diagnostycznym i terapeutycznym. Występują bardzo często i są uciążliwe nie tylko dla pacjentów, ale również ich rodzin. Grożą wieloma powikłaniami, a także mają niekorzystny wpływ na psychikę dziecka.

Centrum Zaburzeń Oddawania Moczu

To jedna z nielicznych placówek w Polsce posiadających pełne zaplecze diagnostyczno-lecznicze dla dzieci z zaburzeniami oddawania moczu. Wykonywane w niej są wszystkie badania potrzebne do postawienia rozpoznania, m.in. urografia, cystografia, rtg, cystoskopia i badania urodynamiczne. Placówka przyjmuje dzieci z takimi zaburzeniami oddawania moczu jak moczenie nocne, moczenie dzienne, nietrzymanie moczu czy zaburzenia neurogenne pęcherza moczowego. Jej konsultantem jest prof. Czesław Szymkiewicz, były Kierownik Kliniki Urologii Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Centrum powstało w odpowiedzi na rosnącą liczbę małych pacjentów czekających w kolejce do lekarza specjalisty. Dzięki niemu mogą oni uzyskać szybką diagnozę i zalecenia do leczenia. W zależności od potrzeb placówka będzie się sukcesywnie rozwijać – mówi dr n. med. Beata Jurkiewicz, Kierownik Centrum Zaburzeń Oddawania Moczu.

Lekarze inicjatorzy

Inicjatorami uruchomienia Centrum byli lekarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „DOBRA NOCKA”. Od momentu naszego powstania w 2004 roku zabiegaliśmy o stworzenie takiego centrum. Mamy nadzieję, że dzięki tej placówce uda nam się zapewnić dzieciom cierpiącym na zaburzenia oddawania moczu pomoc medyczną na najwyższym poziomie – mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „DOBRA NOCKA".

Centrum jest samodzielną jednostką działającą w strukturze Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Jego działalność jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby dostać się na leczenie, należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Na wizytę można się zapisać, dzwoniąc pod numer 022 829 41 20.

Warszawski Szpital dla Dzieci jest najstarszym w kraju szpitalem dziecięcym. W 2004 roku minęło 135 lat jego działalności. Wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany stanie się wkrótce pierwszym w Polsce Szpitalem Jednego Dnia. W czasie kilkugodzinnego pobytu będzie tu można wykonać wszystkie badania oraz konsultacje specjalistów, bez konieczności pozostawiania dziecka na noc.

Informacji mediom udziela:
Monika Pojawa, Tel.: (22) 858 74 58 wew. 28, E-mail: monika.pojawa@moczenienocne.pl

Informacje dodatkowe:
Stowarzyszenie „DOBRA NOCKA” powstało w 2003 roku z inicjatywy grupy lekarzy od wielu lat zajmujących się leczeniem dzieci z moczeniem nocnym. Jego członkowie propagują i rozwijają inicjatywy, postawy i działania mające na celu nagłośnienie problemu moczenia nocnego u dzieci.

Stowarzyszenie jest wspierane przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, które objęły honorowy patronat nad organizacją. W listopadzie 2004 Stowarzyszenie „DOBRA NOCKA” otrzymało status organizacji pożytku publicznego.

Informacje na temat moczenia nocnego można znaleźć na stronie internetowej www.moczenienocne.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 35 35 00, czynnej w poniedziałki i środy w godzinach od 18.00 do 20.00.

Polecamy również  Anoreksja, bulimia, bigoreksja u dzieci i młodzieży oraz Szpital Pluszowego Misia

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent