Uszkodzony fotelik dziecięcy – czy można uzyskać odszkodowanie?

Kiedy wymieniać fotelik dziecięcy

Nawet drobna stłuczka może poważnie uszkodzić fotelik samochodowy Twojego dziecka. Na szczęście nie zawsze musisz wymieniać sprzęt na własny koszt. Niektórzy ubezpieczyciele i producenci mogą pomóc Ci w zakupie nowego fotelika.

Od maja 2015 roku polscy kierowcy podróżujący z dziećmi, muszą przewozić je w fotelikach samochodowych aż do przekroczenia przez nie 150 cm wzrostu.  W praktyce oznacza to, że jeden fotelik może służyć dziecku od kilku do nawet kilkunastu lat (np. foteliki 9-36 kg). Jeśli w tym czasie dojdzie do wypadku lub choćby drobnej kolizji, fotelik należy wymienić. Niestety koszt nowego sprzętu może przekroczyć nawet 1000 zł. Istnieje jednak możliwość otrzymania odszkodowania za fotelik dziecięcy.

Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia

Zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania zawartą w art. 361 § 2 k.c., naprawienie szkody z ubezpieczenia obejmuje wszelkie straty poniesione przez poszkodowanego. W praktyce oznacza to, że poszkodowany ma prawo ubiegać się o likwidację wszelkich szkód powstałych wskutek wypadku lub kolizji. Są to więc nie tylko uszkodzenia samego pojazdu, ale także np. fotelika dziecięcego. Aby potwierdzić, że w chwili zdarzenia fotelik rzeczywiście znajdował się w samochodzie, warto wezwać policję i sporządzić odpowiednią dokumentację.

Szkodę należy zgłosić w standardowy sposób do ubezpieczyciela sprawcy lub własnego, jeśli posiadamy opcję bezpośredniej likwidacji szkody. Odszkodowanie zostanie wypłacone także, jeśli sprawca posiadał ubezpieczenie krótkoterminowe Warunki ubezpieczenia OC regulowane są ustawą i w każdym towarzystwie są takie same. Nie ma więc znaczenia, u którego ubezpieczyciela sprawca zdarzenia posiada polisę.

Odszkodowanie z Autocasco

Jeśli to sprawca zdarzenia miał zamontowany w samochodzie fotelik dziecięcy, nie może liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy OC. Jednym z możliwych wariantów otrzymania zwrotu kosztów poniesionych na nowy sprzęt, jest wykupione wcześniej ubezpieczenie Autocasco. Oczywiście polisa musi mieć odpowiedni zakres. Np. minicasco nie zapewni tego typu ochrony. W wielu towarzystwach należy wykupić ochronę fotelika jako opcję dodatkową. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala kwotę, która zostanie wypłacona w przypadku uszkodzenia fotelika. Może to być konkretna suma lub odpowiedni procent wartości fotelika. Dokładne informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Producent też może pomóc

Jeśli nie posiadasz polisy Autocasco lub nie obejmuje ona ochroną fotelika dziecięcego, możesz zwrócić się do producenta. Niektórzy z nich (np. Recaro lub BeSafe) oferuje bezpłatną wymianę fotelików po kolizji lub wypadku. Aby firma wypłaciła odszkodowanie, konieczne jest dostarczenie niezbędnej dokumentacji. BeSafe oczekuje np. przesłania drogą mailową fotografii z miejsca zdarzenia oraz samych fotelików po kolizji. Dodatkowo należy dostarczyć oświadczenie sporządzone przez policję. Jeśli więc nawet w przypadku drobnej stłuczki w Twoim aucie znajdowały się foteliki, warto wezwać służby porządkowe.

Czy wymiana fotelika w ogóle jest konieczna?

Każdy producent fotelików samochodowych zaleca ich wymianę po kolizji lub wypadku, nawet jeśli nie mają widocznych uszkodzeń zewnętrznych. Podczas zdarzeń drogowych foteliki zostają w dużym stopniu obciążone i może dochodzić do awarii, które nie są widoczne gołym okiem. Niestety nawet mikrouszkodzenia wewnętrzne mogą sprawić, że w przyszłości fotelik nie spełni w 100% swojej funkcji, a dziecko nie będzie w nim bezpieczne. Nie warto więc ryzykować, nawet jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się otrzymać odszkodowania na zakup nowego produktu.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie