Uszkodzony fotelik dziecięcy – czy można uzyskać odszkodowanie?

Kiedy wymieniać fotelik dziecięcy

Nawet drobna stłuczka może poważnie uszkodzić fotelik samochodowy Twojego dziecka. Na szczęście nie zawsze musisz wymieniać sprzęt na własny koszt. Niektórzy ubezpieczyciele i producenci mogą pomóc Ci w zakupie nowego fotelika.

Od maja 2015 roku polscy kierowcy podróżujący z dziećmi, muszą przewozić je w fotelikach samochodowych aż do przekroczenia przez nie 150 cm wzrostu.  W praktyce oznacza to, że jeden fotelik może służyć dziecku od kilku do nawet kilkunastu lat (np. foteliki 9-36 kg). Jeśli w tym czasie dojdzie do wypadku lub choćby drobnej kolizji, fotelik należy wymienić. Niestety koszt nowego sprzętu może przekroczyć nawet 1000 zł. Istnieje jednak możliwość otrzymania odszkodowania za fotelik dziecięcy.

Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia

Zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania zawartą w art. 361 § 2 k.c., naprawienie szkody z ubezpieczenia obejmuje wszelkie straty poniesione przez poszkodowanego. W praktyce oznacza to, że poszkodowany ma prawo ubiegać się o likwidację wszelkich szkód powstałych wskutek wypadku lub kolizji. Są to więc nie tylko uszkodzenia samego pojazdu, ale także np. fotelika dziecięcego. Aby potwierdzić, że w chwili zdarzenia fotelik rzeczywiście znajdował się w samochodzie, warto wezwać policję i sporządzić odpowiednią dokumentację.

Szkodę należy zgłosić w standardowy sposób do ubezpieczyciela sprawcy lub własnego, jeśli posiadamy opcję bezpośredniej likwidacji szkody. Odszkodowanie zostanie wypłacone także, jeśli sprawca posiadał ubezpieczenie krótkoterminowe (sprawdź OC krótkoterminowe według najtaniejuagenta.pl). Warunki ubezpieczenia OC regulowane są ustawą i w każdym towarzystwie są takie same. Nie ma więc znaczenia, u którego ubezpieczyciela sprawca zdarzenia posiada polisę. Więcej na temat ubezpieczenia OC przeczytasz w serwisie najtaniejuagenta.pl.

Odszkodowanie z Autocasco

Jeśli to sprawca zdarzenia miał zamontowany w samochodzie fotelik dziecięcy, nie może liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy OC. Jednym z możliwych wariantów otrzymania zwrotu kosztów poniesionych na nowy sprzęt, jest wykupione wcześniej ubezpieczenie Autocasco. Oczywiście polisa musi mieć odpowiedni zakres. Np. minicasco nie zapewni tego typu ochrony. W wielu towarzystwach należy wykupić ochronę fotelika jako opcję dodatkową. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala kwotę, która zostanie wypłacona w przypadku uszkodzenia fotelika. Może to być konkretna suma lub odpowiedni procent wartości fotelika. Dokładne informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Producent też może pomóc

Jeśli nie posiadasz polisy Autocasco lub nie obejmuje ona ochroną fotelika dziecięcego, możesz zwrócić się do producenta. Niektórzy z nich (np. Recaro lub BeSafe) oferuje bezpłatną wymianę fotelików po kolizji lub wypadku. Aby firma wypłaciła odszkodowanie, konieczne jest dostarczenie niezbędnej dokumentacji. BeSafe oczekuje np. przesłania drogą mailową fotografii z miejsca zdarzenia oraz samych fotelików po kolizji. Dodatkowo należy dostarczyć oświadczenie sporządzone przez policję. Jeśli więc nawet w przypadku drobnej stłuczki w Twoim aucie znajdowały się foteliki, warto wezwać służby porządkowe.

Czy wymiana fotelika w ogóle jest konieczna?

Każdy producent fotelików samochodowych zaleca ich wymianę po kolizji lub wypadku, nawet jeśli nie mają widocznych uszkodzeń zewnętrznych. Podczas zdarzeń drogowych foteliki zostają w dużym stopniu obciążone i może dochodzić do awarii, które nie są widoczne gołym okiem. Niestety nawet mikrouszkodzenia wewnętrzne mogą sprawić, że w przyszłości fotelik nie spełni w 100% swojej funkcji, a dziecko nie będzie w nim bezpieczne. Nie warto więc ryzykować, nawet jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się otrzymać odszkodowania na zakup nowego produktu.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także