Twoje prawa ważna sprawa. Recenzja

Pewnie dla wielu, całe szczęście, to oczywiste: dzieci, jak wszyscy ludzie, mają swoje prawa. Są też tacy, którzy, niestety, chętnie polemizowaliby z tą prawdą. I dlatego warto o tym mówić, przypominać, nazywać, tłumaczyć. Wyobrażam sobie, że ta niewielka książeczka jest nie tylko do czytania, ale i do rozmów. Bo co to właściwie dla dziecka znaczy, że każdy ma prawo być tym, kim jest? Albo że dzieci mają prawo do życia. Czy też do wolności wypowiedzi.

Prawa są różnego kalibru. Od tych zwykłych, codziennych, czasami takich, nad którymi nie zawsze nawet się zastanawiamy po takie "grubsze" – poważniejsze – związane z przemocą, uzależnieniami, adopcją, rasizmem, niepełnosprawnością.

Podawane są przykłady – dla lepszego zrozumienia. Każde prawo jest tu zilustrowane – w sposób dowcipny, czasem zaskakujący, ale nie prześmiewczy, mam wrażenie, że z zachowaniem właściwych proporcji.

I część zdecydowanie dla dorosłych – skrócona wersja "Konwencji o prawach dziecka". Bo tak naprawdę książka jest ilustrowaną opowieścią właśnie o tym dokumencie. Na koniec jedna uwaga dotycząca wydania – teksty "w dymkach" są momentami mało czytelne – literka "i" zlewa się z innymi, natrudziłem się z rozszyfrowywaniem, próbując dokładnie wczytać w ich treść…

Książka, w której warto docenić nie tylko podjęty temat, ale i ciekawe jego przedstawienie.

Arkadiusz Lubowicki

Twoje prawa – ważna sprawa
Autor: Pernilla Stalfelt
Tłumaczenie: Iwona Jędrzejewska
Wydawnictwo Czarna Owieczka

 

Autor tekstu : Arkadiusz Lubowicki

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Twoje prawa ważna sprawa. Recenzja