Stan cywilny i dzietność a składka OC?

Stan cywilny i dzietność a składka OC?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Ubezpieczyciele najchętniej sprzedają swoje produkty osobom, które są odpowiedzialne, mają poukładane życie osobiste i wiedzą czego chcą. W tym tekście zajmiemy się tym, jak na wysokość składki OC wpływają stan cywilny kierowcy oraz jego dzietność.

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Zanim przejdziemy do omówienia wpływu stanu cywilnego i dzietności na wysokości składki OC, opowiemy Ci nieco więcej o tym, gdzie kupić dobre ubezpieczenia komunikacyjne. Otóż obecnie najlepszym miejscem na tego typu zakupy bez wątpienia jest Internet. W sieci znajdziesz ogólnodostępne oraz całkowicie darmowe wyszukiwarki ubezpieczenia OC, które po wpisaniu przez Ciebie kilku informacji znajdą najlepsze ubezpieczenie, spełniające Twoje oczekiwania. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź, jak działa dobra wyszukiwarka OC.

Stan cywilny a składka OC

Niektórzy kierowcy czują, że towarzystwo ubezpieczeniowe przekracza pewną granicę, pytając o tak wrażliwe dane. Musisz jednak zrozumieć, że objęcie kierowcy polisą wiąże się z poniesieniem dosyć dużego ryzyka, które firma ubezpieczeniowa chce jak najbardziej minimalizować. Lata praktyki doprowadziły do zbudowania przekonania, że osoby, które mają ustabilizowane życie osobiste, o wiele rzadziej biorą udział w wypadkach drogowych. Nie szarżują i nie szukają podziwu, wykonując ryzykowne manewry. W związku z tym kierowcy w związkach małżeńskich w wielu firmach mogą liczyć na niższą składkę. W roku 2020 różnice były dosyć widoczne:

 • osoby w związkach małżeńskich – 595 zł,
 • wdowa lub wdowiec – 621 zł,
 • osoby po rozwodzie – 652 zł,
 • osoby stanu wolnego – 950 zł.

Wniosek jest więc bardzo prosty. Jeśli chcesz mieć niższą składkę, wejdź w związek małżeński. Jest to jednak teza nieco na wyrost, ponieważ różnice nie są aż tak drastyczne. Niemniej jednak widać zależność pomiędzy stanem cywilnym a wysokością składki.

Czy dzieci obniżają składkę OC?

Z reguły tak. Jak już wspominaliśmy wyżej, towarzystwo ubezpieczeniowe szuka elementów, które obniżają ryzyko spowodowania niebezpiecznego zdarzenia oraz szarżowania na drodze. Oprócz stanu cywilnego dobrze na wysokość składki wpływa również posiadanie dzieci. Wynika to z faktu, że większość kierowców po przyjściu na świat potomka staje się o wiele bardziej rozważna i świadoma swoich czynów. W końcu mało kto będzie szaleć za kierownicą, gdy na tylnym siedzeniu siedzi jego dziecko. Średnie ceny w tym kontekście w roku 2020 kształtowały się w następujący sposób:

 • bezdzietni – 773 zł,
 • kierowcy z jednym dzieckiem – 642 zł,
 • kierowcy z dwójką lub większą liczbą dzieci – 613 zł.

Analizując te ceny, pamiętaj jednak, że samo posiadanie dzieci nie gwarantuje niskiej składki. Może bowiem być tak, że kierowca ma dwójkę dzieci, ale jest bardzo młody. W takiej sytuacji ubezpieczyciel podwyższy składkę, nie zważając na potomstwo. Wiek jest bowiem bardzo ważnym aspektem, który towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę. Nie podchodź więc do tego zbyt restrykcyjnie, ponieważ wysokość składki jest wynikiem wielu czynników.

Co jeszcze wpływa na składkę OC?

Oprócz stanu cywilnego i dzietności istnieje jeszcze szereg czynników, wpływających na ostateczną wysokość składki OC. Najważniejsze z nich to:

 • wiek,
 • doświadczenie za kierownicą,
 • miejsce zamieszkania,
 • marka pojazdu,
 • model pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • przebieg,
 • rok produkcji,
 • miejsce garażowania.

Dopiero zbadanie każdego elementu z osobna może dać całościowy obraz kierowcy oraz ryzyka, jakie płynie z objęcia go ubezpieczeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że na niektóre czynniki możesz zmienić, by uzyskać tańszą polisę.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Podsumowanie

Jak widzisz, kalkulacja składki OC jest procesem, który wymaga szczegółowych informacji o osobie, ubiegającej się o ochronę. Ceny ubezpieczeń mogą się więc od siebie diametralnie różnić, ponieważ każdy kierowca ma inną historię. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, ile w roku 2021 najczęściej klienci płacą za ubezpieczenie OC, sprawdź tu: https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/.

 

 

 

Materiał promocyjny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent