Smartwatch do biegania – na co zwrócić uwagę?

Smartwatch do biegania – na co zwrócić uwagę
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Jednym ze sposobów na zwiększenie motywacji do regularnej aktywności fizycznej jest zakup smartwatcha. Inteligentne urządzenie na nadgarstek, które śledzi nasz ruch i parametry zdrowotne, pozwoli analizować postępy i dzielić się osiągnięciami z innymi.

To dobry wybór, jeśli potrzebujemy zewnętrznego wsparcia w podjęciu decyzji o uprawianiu sportu i wytrwaniu w tym postanowieniu. Smartwatch to też świetne rozwiązanie dla osób, którym o aktywności fizycznej nie trzeba przypominać, a przy tym – szukają sprzętu, który pozwoli im dowiadywać się o sobie więcej, dokładnie sprawdzając na przykład tętno czy liczbę spalonych kalorii. Wpływa to na planowanie kolejnych treningów czy podejmowanie decyzji dietetycznych. Jednym z najpopularniejszych sportów, które uprawiają Polacy, jest bieganie. Nic dziwnego – nie wymaga specjalistycznego przygotowania ani drogiego sprzętu. Każdy z nas może zacząć od szybkiego marszu, stopniowo przechodząc w trucht. Dlatego zastanawiając się, jaki smartwatch wybrać do monitorowania biegania, musimy dokładnie przeanalizować najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę.

Dla biegacza: smartwatch czy zegarek sportowy?

Zanim przejdziemy do kluczowych funkcjonalności i parametrów smartwatcha, dobrze zastanowić się, który sprzęt lepiej sprawdzi się dla osób regularnie biegających – smartwatch czy może jednak zegarek sportowy?

Za tym pierwszym rozwiązaniem przemawia jego uniwersalność – oprócz monitorowania progresu w sporcie, otrzymamy bogactwo innych funkcji, przydatnych w innych dziedzinach życia. To inwestycja, która opłaci się nie tylko w kontekście mierzenia postępów w treningach, ale też zwiększania efektywności pracy zawodowej, łatwiejszego zarządzania aplikacjami na telefonie czy utrzymywania kontaktu z bliskimi. Nic więc dziwnego, że jeśli chcemy wybrać jedno inteligentne urządzenie na nadgarstek, możliwie uniwersalna opcja będzie tą, którą najpierw rozważymy.

Dla kogo jest więc zegarek sportowy? To sprzęt, który pozwala na gromadzenie i analizę danych dużo dokładniej niż smartwatch. Jednak po zegarek sportowy sięgną raczej bardziej zaawansowani biegacze, którzy niezwykle świadomie podchodzą do osiągania kolejnych celów treningowych. Ci, którzy uprawiają ten sport czysto rekreacyjnie, skłaniać się będą ku smartwatchowi – właśnie ze względu na uniwersalność. Na korzyść zegarka sportowego trzeba oddać jednak jedną, bardzo ważną zaletę – żywotność baterii. Można go ładować dużo rzadziej niż inteligentny zegarek, przez co szansa, że urządzenie rozładuje się w środku treningu, jest bardzo niska.

Smartwatch dla biegacza – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydowaliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie dla nas smartwatch, czas przyjrzeć się szczegółom, które mogą wpłynąć na finalny wybór modelu.

Na co patrzeć, przeglądając specyfikację smartwatchy idealnych dla biegaczy?

  • Czas pracy – dobrze wybrać model z żywotną baterią, który umożliwi jak najdłuższe korzystanie ze smartwatcha na jednym ładowaniu.
  • Monitorowane sporty – byłoby wskazane, by oprócz biegu, można było w zegarku monitorować też na przykład marsz. To często pierwszy krok do regularnego uprawiania joggingu.
  • Śledzone parametry zdrowotne – rzut oka na śledzone parametry związane ze zdrowiem, jak tętno, długość kroku, pokonywanie pięter i przewyższeń, pozwolą precyzyjnie analizować rezultaty treningów i wskazywać kolejne cele.
  • Odtwarzanie muzyki – większość z nas lubi biegać przy ulubionej muzyce. Niektóre smartwatche mają wbudowaną pamięć, na której możemy zapisać ulubione utwory. W innych – możemy łatwo korzystać z serwisów strumieniujących muzykę, jak Spotify.
  • Design i wygoda – sportowe smartwatche mają często wygodny, silikonowy pasek. Znacznie lepiej leży na ręku podczas biegania niż metalowa bransoleta lub pasek ze skóry.
  • Kompatybilność ze smartfonem – przy wyborze smartwatcha, niezależnie od celu, dobrze sprawdzić, czy będzie on działał z naszym telefonem.

Wybór inteligentnego zegarka do biegania wzmocni nasze postanowienie o regularnych treningach. To, jaki model wybrać, zależy od naszych preferencji co do producenta, budżetu i kluczowych funkcjonalności – nie tylko tych ograniczonych do uprawiania sportu.

Duży wybór smartwatchów znajdziesz w MediaMarkt.pl

Materiał promocyjny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent