Skuteczne sposoby na łagodzenie objawów grypy
Delfinek
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Objawy grypy potrafią być bardzo uciążliwe: utrudniają codzienne funkcjonowanie, wykluczają możliwość pracy i zmuszają do ograniczenia jakiejkolwiek aktywności. Trzeba też pamiętać, że grypa to nie jest zwykłe przeziębienie – zakażenie tym wirusem może doprowadzić do poważnych powikłań, a w najpoważniejszych przypadkach nawet do śmierci. Sprawdź, jak łagodzić objawy grypy.

Co to jest grypa?

Grypa to choroba zakaźna o charakterze wirusowym. Atakuje układ oddechowy i przenosi się drogą kropelkową – poprzez kichanie, kaszel lub kontakt z wydzielinami osoby zakażonej. Każdego roku obserwuje się wzrost zachorowań na grypę w okresie epidemicznym, czyli w miesiącach jesienno-zimowych. W grudniu zakażeń (i ich podejrzeń) bywa nawet ponad milion.

Grypa może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osoby zakażonej. Szczególną ostrożność zaleca się osobom starszym, które mają osłabiony układ immunologiczny, oraz dzieciom, których odporność nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.

Dolegliwości towarzyszące grypie często są mylone z symptomami przeziębienia, czyli innej powszechnie występującej choroby wirusowej. Warto wiedzieć, jak odróżnić od siebie te dwa schorzenia oraz jak łagodzić ich objawy.

Jakie są objawy grypy?

Grypę od przeziębienia najłatwiej jest odróżnić przez to, że objawy tej pierwszej pojawiają się zwykle nagle i od razu są bardzo nasilone. Rodzaje występujących przy obu schorzeniach dolegliwości mogą być zbliżone, choć i tu również obserwujemy pewne różnice.

W przypadku grypy bardzo często pojawia się wysoka gorączka i dreszcze, bóle mięśni oraz bóle kostno-stawowe. Z uwagi na fakt, że wirus atakuje drogi oddechowe, chory może mieć trudności respiracyjne. Oprócz tego przy grypie występują takie symptomy, jak ból głowy, katar, kaszel (zwykle suchy), ból gardła oraz silne zmęczenie. U dzieci niekiedy pojawia się również biegunka.

Warto pamiętać, że nieleczona lub źle leczona grypa może wywołać wiele powikłań, które dają własny zestaw objawów. Przykładowo dość często występuje bakteryjne nadkażenie infekcji wirusowej, co może skutkować m.in. zapaleniem płuc czy oskrzeli. W skrajnych przypadkach powikłana grypa może prowadzić do śmierci pacjenta.

Jakie są sposoby na łagodzenie objawów grypy?

Jeżeli podejrzewasz u siebie grypę, najlepiej jak najszybciej udaj się do lekarza. Wczesna diagnoza (nie zapominajmy, że lekarz może zlecić szybki test na grypę, który pozwoli mieć dość dużą pewność co do infekcji) i wdrożenie właściwej terapii daje największe szanse na szybki powrót do zdrowia. Oprócz zapisanych przez specjalistę lekarstw możesz również wspomagać swoją rekonwalescencję poprzez przyjmowanie wyrobów medycznych dostępnych bez recepty. Są to różnego rodzaju kapsułki i saszetki na grypę, które łagodzą objawy choroby, umożliwiając funkcjonowanie zbliżone do normalnego. Pamiętaj jednak, że nawet produkty bez recepty mogą mieć efekty uboczne. Skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą ich wykorzystanie.

Pamiętaj też, że środki farmaceutyczne to nie wszystko. Aby jak najszybciej uporać się z chorobą, zadbaj o swój organizm na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim pozwól mu się zregenerować, poświęcając jak najwięcej czasu na wypoczynek i sen. Ogranicz swoją codzienną aktywność do niezbędnego minimum i staraj się unikać stresu, który jest wrogiem rekonwalescencji.

Aby Twoje ciało zyskało więcej siły do walki z wirusami, jedz zdrowe i zbilansowane posiłki. Zwróć uwagę na to, aby dieta była lekkostrawna i zawierała produkty wysokiej jakości. Włącz do niej warzywa i owoce, które zawierają szczególnie potrzebne w czasie choroby witaminy i minerały. Unikaj natomiast żywności słodzonej i wysoko przetworzonej. Pamiętaj również o regularnym przyjmowaniu płynów (wody, bulionów, naparów ziołowych), aby zapobiec odwodnieniu.

Dbaj o higienę osobistą oraz o czystość wokół siebie. Często wietrz mieszkanie i dezynfekuj powierzchnie, aby zminimalizować ilość wirusów w Twoim otoczeniu. Możesz również posłużyć się oczyszczaczem powietrza oraz dyfuzorem pary, który odpowiednio je nawilży. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko nadmiernego przesuszenia błon śluzowych, które są szczególnie narażone na uszkodzenia np. w trakcie kichania, kaszlu czy wycierania nosa chusteczką.

Staraj się ograniczać kontakty z innymi ludźmi. Wirus grypy bardzo łatwo przenosi się z osoby na osobę, co sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Poświęć czas sobie i reaguj na potrzeby własnego organizmu, aby wspomóc go w dochodzeniu do zdrowia.

572 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent