Rzucajcie talerzami!

📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

We frisbee można grać na różne sposoby. Często widzi się osoby, które po prostu podają dysk między sobą w parze albo w kole, jeśli jest ich więcej. Niektórzy wolą, tak zwane, freestyle frisbee, czyli ćwiczenie rozmaitych efektownych rzutów i sztuczek, takich jak np. obracanie dysku na jednym palcu.

Istnieje też drużynowa wersja frisbee, nazywana ultimate.
Mecz przypomina trochę rugby, ale gra jest bezkontaktowa. Chodzi o to, żeby zdobywać punkty, łapiąc dysk w strefie wyznaczonej na końcu boiska. Gracze nie mogą biegać z dyskiem. Po złapaniu frisbee zatrzymują się i podają do innego zawodnika swojej drużyny. Jeżeli dysk upadnie na ziemię, wyleci poza teren boiska albo zostanie przechwycony przez gracza drugiej drużyny, inicjatywę przejmuje przeciwik. W grze nie ma sędziów, obowiązuje zasada fair play. Szczegółowe reguły można znaleźć na stronie www.frisbee.pl.

Frisbee ma tę dobrą stronę, że żeby zacząć wystarczy dysk i odrobina cierpliwości. Pierwsze rzuty mogą wydawać się trudne, ale już po kwadransie zaczynają trafiać tam, gdzie chcemy. Pomóc mogą dwie rady: starajmy się trzymać dysk poziomo i używajmy przy rzucie nadgarstka, tak żeby dysk obracał się jak najszybciej. To sprawi, że nie będzie się chwiał i poleci płasko i daleko. Rzucanie jest trudniejsze, kiedy jest wiatr, dlatego dobrze jest znaleźć sobie zaciszne miejsce w parku.

W sklepach sportowych
Dyski można już kupić w niektórych sklepach sportowych oraz czasem w sklepach z zabawkami. (Ale nie liczmy wtedy na dobrą jakość dysku!) Osobiście początkującym graczom polecam sklepy w przejściu podzienym pod Rondem Jazdy Polskiej w Warszawie. Profesjonalne dyski do ultimate frisbee można kupić przez internet składając zamówienie na stronie www.sklep.aerobie.com.pl. Co ciekawe, sklep oferuje też aerobie, czyli inny typ latających dysków oraz specjalne, wytrzymałe frisbee do zabawy z psem.

Zabawa w frisbee świetnie integruje grupę, proponuję rzucać talerzem rodzinnie.

No cóż, pozostaje tylko wziąć dysk, znaleźć trochę wolnej przestrzeni i rzucać! Do czego Was serdecznie namawiam.

Polecamy również  Czas na sport oraz Młodzież i rekreacja

 

Autor tekstu : Katarzyna Szeniawska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent