Weleda
Weleda Baby

Rywalizacja rodzeństwa. Recenzja

Rywalizacja-rodzeństwa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Tych wątpliwości jest tak wiele, że czasem dorośli nie decydują się już na kolejne dziecko. Wszystkie pośród nich rozwiać może książka Rywalizacja rodzeństwa. Zakończ kłótnie i ciesz się spokojem w domu Thomasa B. Brazeltona i Joshuy D. Sparrowa.

Ta niewielka książeczka, wbrew tytułowi, nie jest jedynie źródłem informacji odnoszących się do rywalizowania rodzeństwa. Stanowi ona skarbnicę wiedzy na temat tego, jak radzić sobie w rodzinie, kiedy pojawia się na świecie nowy potomek. Mowa jest w niej również o wychowaniu jedynaków i bliźniaków, pokonywaniu problemów z adopcją, o tych, które występują w rodzinach zrekonstruowanych i wielu innych kłopotach, które wiążą się z wychowaniem dzieci. Zaś wszystkie z przedstawianych informacji są rzetelne i zadziwiająco trafne. Każdy, kto ma dzieci w domu, wielokrotnie będzie zauważał, że autorzy przedstawiają sytuacje, jakie pojawiają się w ich codziennym życiu.

Trzeba przede wszystkim wskazać na autorytet autorów Rywalizacji rodzeństwa – Thomasa B. Brazeltona i Joshuy D. Sparrowa. Książka należy do znanej serii poradników The Brazelton Way, w których Brazelton i Sparrow pomagają dorosłym w pokonywaniu problemów pojawiających się w przestrzeni wychowania najmłodszych. Książki z tej serii są również niezastąpionym źródłem informacji na temat rozwoju dzieci i wspomagania go na wszystkich etapach ich życia. Autorzy są specjalistami w swoich dziedzinach, wybitnymi naukowcami i praktykami, autorami wielu prac naukowych. Brazelton prowadzi również program telewizyjny What every baby knows, który otrzymał wiele nagród i cieszy się ogromną popularnością pośród widzów.

Głównym tematem książki jest tytułowa rywalizacja rodzeństwa.
Autorzy w rzeczowy i jasny sposób opisują kolejne etapy życia dzieci i ich reakcje na starsze lub młodsze rodzeństwo. Wzięto tu do tego pod uwagę najróżniejsze konfiguracje, jakie pojawiać mogą się w każdej z rodzin. Dokonano analizy możliwych zachowań młodszych dzieci wobec ich starszego rodzeństwa, starszego rodzeństwa wobec ich młodszych siostry lub brata, stosunki w jakie mogą wchodzić dzieci w rodzinach wielodzietnych, w rodzinach z dziećmi adoptowanymi i z bliźniakami. Po rzeczowym omówieniu problemów, które mogą się pojawić we wszystkich ze wspominanych tu układów, następuje wskazanie, jak należy postępować, by dało się rozwiązywać wszystkie kłopoty, nikogo przy tym nie raniąc. Każdy problem zostaje zaś podsumowany w postaci punktów, które zostały przy tym wyodrębnione graficznie, co pozwala na łatwe ich odnajdywanie i przypominanie sobie zebranych w tych miejscach rad.

Rywalizacja rodzeństwa Thomasa B. Brazeltona i Joshuy D. Sparrowa staje źródłem bogatej wiedzy na temat rodzicielstwa i radzenia sobie z kłopotami, jakie pojawiają się podczas realizowania tej trudnej roli. Jest to książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic, niezależnie od tego, ile dzieci posiada.

Magdalena Żerek www.czytamto.pl

Rywalizacja rodzeństwa. Zakończ kłótnie i ciesz się spokojem w domu
Thomas B. Brazelton i Joshua D. Sparrow
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Sopot 2014

 

544 ocen
5.00
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Magdalena Żerek

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent