Rodzicielstwo przez zabawę. Recenzja
UD

Rodzicielstwo przez zabawę. Recenzja

Rodzicielstwo-przez-zabawę
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Szukamy własnej drogi, kombinacji, która sprawdzi się w naszej rodzinie, obserwujemy, słuchamy, próbujemy różnych metod, brniemy przez tomy rodzicielskich poradników, szukamy wsparcia u specjalistów – bardzo chcemy, staramy się, a tymczasem sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli…

Zabawa jako metoda wychowawcza?

Książka Rodzicielstwo przez zabawę to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy czują, że zabrnęli w rodzicielski kozi róg, ale i dla tych, którzy dopiero szukają w sobie i świecie sposobu na bycie rodzicem. Amerykański psychoterapeuta Lawrence J. Cohen proponuje nam wybór najbardziej naturalnej z możliwych dróg, ścieżki na którą każdego dnia, niezmiennie i niestrudzenie ciągną nas oburącz nasze dzieci; przedstawia koncepcję rodzicielstwa przez zabawę. Utrudzeni codziennymi zmaganiami przecieramy oczy ze zdumienia: zabawa jako metoda wychowawcza? Czyżby to mogło być takie proste?

Klucz do dziecięcego świata 

W swojej książce Cohen przekonuje, że głęboka więź, dialog i porozumienie, będące podwalinami dobrych relacji w rodzinie i sukcesów wychowawczych, nie są możliwe bez zaangażowania we wspólną zabawę z dzieckiem. Pokazuje, że zakamarki dziecięcej duszy nie odsłonią się dla nas rodziców w długiej rozmowie przy popołudniowej herbacie, ale dostrzeżemy je doskonale, gdy damy się zaprosić do świata zabawy, gdy pozwolimy się poprowadzić w nieznane porzucając własne ograniczenia, doświadczenia i problemy, na dziecięcych warunkach. Bawiąc się zyskamy niecodzienną możliwość, by stanąć z własnym dzieckiem serce w serce i poznać jego lęki, problemy czy radości – to bezcenna wiedza, której w dodatku nie sposób pozyskać w inny sposób z uwagi na uwarunkowania i ograniczenia rozwojowe naszych pociech. Dzięki zabawie zyskamy klucz do dziecięcego świata i nie będziemy musieli wciąż się obijać o chłodne mury dziecięcej izolacji i bezradności. Świadomi wielkiej mocy zaklętej w zabawie, wykorzystamy ją nie raz jako narzędzie terapeutyczne, by uleczyć to, co boli, przeraża, czego mały człowiek nie jest w stanie sam przepracować, czy udźwignąć, by pomóc radzić sobie z trudnymi emocjami, odczarować złą rzeczywistość; zyskamy możliwość działania!

Drzwi do świata dzieciństwa rodziców 

Wielu rodziców bezpowrotnie zatrzasnęło drzwi do własnego dzieciństwa; sama myśl o niczym nieskrępowanej i szalonej zabawie jest dla nich paraliżująca. Inni są zbyt zmęczeni, zestresowani dorosłym życiem i zabiegani, by odnaleźć w sobie iskrę i chęci. Zejście na podłogę, porzucenie tu i teraz i podążanie za śmiechem to dla coraz większej rzeszy współczesnych rodziców jedynie abstrakcyjne slogany. Cohen zachęca: zaryzykujcie, spróbujcie przełamać barierę dorosłości, a odnajdziecie sens zachowania waszych dzieci. Poczujecie ogromną ulgę i wewnętrzną siłę, bo zrozumiecie, że okazywana przez nie agresja, lękliwość, upór (czy z czym tam się innym borykacie) nie jest waszą wychowawczą porażką, a wołaniem o uwagę i pomoc w konkretnych sprawach. Nie jest testem na granice rodzicielskiej cierpliwości, a wręcz przeciwnie: na siłę miłości i wsparcia, bez którego dzieci nie są w stanie poradzić sobie z otaczającym je światem, którego ponad wszystko potrzebują, choć nie potrafią tej potrzeby nazwać ani wprost wyrazić.

Książka nie jest teoretyzującym poradnikiem, naprawdę pobudza kreatywność i wręcz popycha do zabawy z dzieckiem. Autor, sam wykorzystujący w codziennej pracy terapeutyczną moc zabawy, pisze w co i jak się bawić, podaje przykłady zabaw będących remedium na konkretne problemy, podpowiada jakich znaczeń szukać w zachowaniach naszych dzieci. To praktyczny przewodnik dla wszystkich rodziców: dla tych zbyt dorosłych by bawić się z dziećmi i jak dzieci oraz dla tych, w których skrywa się wiecznie skory do figli Piotruś Pan. Serdecznie polecam lekturę życząc Dużym i Małym wyśmienitej zabawy!

Ania Maschke

Rodzicielstwo przez zabawę
Autor: Lawrence J. Cohen
Tłumaczenie: Anna Rogozińska.
Wydawnictwo MAMANIA

151 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent