Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Które z polskich miast zapewnia najlepsze warunki rozwoju dzieciom? Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej? W którym mieście na dzieci czeka najwięcej miejsc w publicznych żłobkach, przedszkolach i podstawówkach? Gdzie koszty życia najmniej obciążają domowy budżet?

W rankingu miast najbardziej przyjaznych rodzinom z dziećmi porównano m.in. dostępność publicznych placówek wczesnej edukacji, średnie zarobki i poziom bezrobocia, a także ceny za korepetycje i zajęcia w szkołach językowych. W zestawieniu uwzględniono dziesięć największych miast w Polsce.

film

Zwycięzcą rankingu została Warszawa. Najgorszymi z perspektywy rodzin dużymi miastami okazały się Lublin i Szczecin, który zajął ostatnie miejsce.

Ranking miast przyjaznych dzieciom i rodzinom

  1. Warszawa
  2. Poznań
  3. Gdańsk
  4. Łódź
  5. Białystok
  6. Wrocław
  7. Bydgoszcz
  8. Kraków
  9. Lublin
  10. Szczecin

Szczegółowe kryteria oceny wybrane jako najważniejsze przez rodziców:

Dostęp do edukacji – państwowe żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe

Za najbardziej istotny wskaźnik  uznano dostęp do publicznej edukacji. Analizując dane z poszczególnych miast, wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców, którzy przypadają na państwowe żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe.

Pod tym względem najlepsza sytuacja jest w Poznaniu. Poznań dystansuje inne miasta pod względem dostępności szkół podstawowych i przedszkoli. Przy tym jednak znacząco traci w liczbie publicznych żłobków, zajmując szóstą lokatę w zestawieniu ogólnym.

Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa. Stolica dysponuje największą liczbą publicznych żłobków, w całym mieście tego typu placówek jest 65 – dwa razy tyle, co na terenie Łodzi, zajmującej drugie miejsce w tym zestawieniu. Do tego Warszawa ma najbardziej rozbudowaną sieć publicznych przedszkoli i podstawówek, których łącznie w mieście jest ponad 600 (a np. Poznań ok. 240 tego typu placówek).

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom z Dziećmi 2019

Zarobki rodziców

Drugim najważniejszym aspektem określającym jakość życia w danym mieście są średnie zarobki. Różnice w przeciętnych wypłatach występują nie tylko między regionami,  lecz także w obrębie samych województw. W niektórych miejscach znacznie odbiegają od średniej krajowej.

Na najwyższe zarobki można liczyć przede wszystkim w centralnych powiatach regionów; im bliżej największego miasta województwa, tym wyższa średnia pensja. Wyjątek od tej reguły stanowią miasta z dobrze rozwiniętym przemysłem wydobywczym: Lubin, Jastrzębie-Zdrój i Bełchatów. Tam pensje są średnio o 47 proc. wyższe niż na terenie reszty kraju. Jak wygląda sytuacja w miastach wojewódzkich?

Dane GUS wskazują na dominację Warszawy. Najniższe pensje otrzymują zaś zatrudnieni w najmniejszych miastach wojewódzkich: Bydgoszczy i Białymstoku.

Poziom bezpieczeństwa w mieście

Z punktu widzenia rodziców bardzo ważny jest również poziom bezpieczeństwa w danym mieście. Pod uwagę wzięto m.in.: liczbę wykrytych i rozwiązanych przestępstw, indywidualnie odczuwane bezpieczeństwo (zadowolenie mieszkańców), bezpieczeństwo komunikacyjne.

Najbezpieczniejszym polskim miastem wojewódzkim jest Bydgoszcz, która o włos prześcignęła Kraków. Zbiera ona punkty za skutecznie działające organy porządku publicznego oraz niewielką liczbę wypadków komunikacyjnych; w tym drugim przypadku wyprzedza ją jednak stolica Małopolski. Kraków wygrywa też pod względem indywidualnego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Najmniej bezpiecznie jest w Łodzi, która traci punkty głównie ze względu na indywidualnie odczuwane bezpieczeństwo. Na plus trzeba jednak zaliczyć sprawnie działające organy ścigania, których skuteczność stoi na identycznym poziomie, co w Krakowie.

Mieszkania

Istotnym czynnikiem dla rodziców są również ceny mieszkań. Pod tym względem najlepsza sytuacja jest w Łodzi, Bydgoszczy i Białymstoku, gdzie koszty zarówno wynajmu, jak i kupna lokali są najniższe w kraju. Najwięcej za mieszkanie zapłacimy  w Warszawie.

Komunikacja miejsca, ceny korepetycji  i zajęć dodatkowych

Istnieją również dodatkowe koszty, ściśle związane z posiadaniem dzieci, należą do nich np. ceny korepetycji i zajęć dodatkowych. Tutaj stawki kształtują się podobnie jak w przypadku mieszkań: najdrożej jest w stolicy, najtaniej na Podlasiu i Kujawach.

Co jednak zaoszczędzą białostoczanie na korepetycjach, to stracą na komunikacji miejskiej. Podobnie jest w  Gdańsku, nie można tam liczyć na darmową komunikację miejską – bilety dla najmłodszych kosztują połowę pełnej stawki. Dla odmiany we Wrocławiu, Lublinie, Warszawie, Krakowie i Poznaniu uczniowie jeżdżą za darmo – choć w tym ostatnim na darmową komunikację mogą liczyć wyłącznie mieszkający w Poznaniu uczniowie szkół podstawowych na przejazdach w strefie A.

Źródło iKalkulator.pl

617 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent