Pojedynek z Ambasadorem?

Pojedynek-z-Ambasadorem
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

O wizycie Dariusza Rekosza dowiedziałam się przypadkiem, ale nie mogłam przepuścić takiej okazji, skoro od kilku tygodni jestem ustawicznie nękana prośbami o zakup kolejnych tomów przygód Morsa i Pinky. Zatem zajrzeliśmy na stronę autora i ruszyliśmy na spotkanie.

Sala pełna kilku- i kilkunastolatków – widać, że ci ostatni przygotowali się do rozmowy o twórczości pisarza. Wśród maluchów przeważały pytania konkretne, czyli kiedy, gdzie i za ile można kupić „Morsa”. Autor opowiadał o historii powstania serii, swoich upodobaniach lekturowych, ilustracjach Bohdana Butenki, kulisach kontaktów z wydawcami, a także o swojej najnowszej książce dla nieco starszych czytelników („Szyfr Jana Matejki”).

To, co uderzyło nas podczas spotkania to poczucie, że obcujemy z innym, nowym typem pisarza. Bo oto Pan Rekosz twardo stąpa po ziemi, potrafi odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości. Nie boi się założyć kostiumu krzyżaka, idzie zawalczyć w teleturnieju, a na koniec z zimną krwią odpowiada siedmiolatkom i siedemnastolatkom na pytania (kto nie spróbował, nie wie, jakie to wyzwanie). Muszę przyznać, że taka postawa robi wrażenie. Nie mogliśmy tego nie dostrzec.

Dlatego, choć spotkanie odbyło się dwa tygodnie temu (7 czerwca 2008 r.), jego konsekwencje są trwałe i doprawdy imponujące. Mamy zaszczyt ogłosić, że Dariusz Rekosz został mianowany pierwszym Honorowym Ambasadorem Literatury Polskiej dla dzieci i młodzieży Kampanii MAMA, TATA…& MYSELF? Tytuł ten może otrzymać Twórca, który w szczególny sposób przyczyni się do popularyzacji idei i celów Kampanii, a zatem nie tylko ciekawie pisze, ale i robi coś ponad to, np. odwiedza polskich czytelników, mieszkających poza krajem, czy w inny sposób angażuje się w promocję polskiej literatury wśród polonii. Dowód na to, że świeżo mianowany Ambasador nie traci czasu i bardzo poważnie angażuje się w cel Kampanii możecie wyśledzić, zaglądając na stronę www.czytampopolsku.pl , która – mamy nadzieję – ruszy już 1 lipca.

A że iskra w oku błyska i czuć w Autorze ducha przygody, mamy dla Pana, Panie Darku, propozycję. Z tych nie do odrzucenia, rzecz jasna. Wyzywamy Pana na pojedynek (tudzież mecz Polska –Polska/Irlandia). Opowiadanie. Nie więcej niż 5 stron (9000 znaków). Miejsce akcji – Irlandia. Czas – współczesność. Gatunek – przygoda. Początek: „ – A ty, M., czemu nie uważasz?”. Brzmi znajomo, prawda?

Zapraszamy wszystkich do pojedynku z Autorem. Jeśli masz nie więcej niż 18 lat, znasz język polski i mieszkasz na terenie Irlandii lub Wielkiej Brytanii – stań do pojedynku z Dariuszem Rekoszem – autorem „Morsa i Pinky”.

Zapraszamy do udziału w konkursie na opowiadanie. Przesyłajcie swoje teksty najpóźniej do 31 lipca 2008 r. na adres: czytampopolsku@gazeta.pl. Najlepsze prace zostaną opublikowane między innymi na stronie www.czytampopolsku.pl .

Nagrody w konkursie ufundowała Firma BADACZ – Pierwszy Polski Salon Prasowy w Irlandii. Już wkrótce – konkurs literacki dla dorosłych.

REGULAMIN KONKURSU
informacje ogólne
Konkurs POJEDYNEK NA SŁOWA został ogłoszony w ramach Kampanii MAMA, TATA… & MYSELF?,
a jego organizatorem jest Fundacja AKADEMIA MŁODYCH. Celem Konkursu jest promocja literatury polskiej oraz języka polskiego wśród polskich dzieci i polskiej młodzieży, zamieszkałych na terenie Irlandii lub Wielkiej Brytanii.

wskazówki

przedmiot Konkursu – opowiadanie, miejsce akcji – Irlandia, czas – współczesność, gatunek – przygoda, maksymalnie 5 stron tekstu (do 9000 znaków – można to sprawdzić w Wordzie w Recenzja/Statystyka wyrazów), początek (pierwsze zdanie): – A ty, M., czemu nie uważasz?

· terminy Konkurs trwa od 1 VII do 31 VII 2008 r.
· Ogłoszenie Konkursu nastąpi 1 lipca 2008 r.
· Nadsyłanie prac konkursowych – od 1 lipca do 31 lipca 2008 r.
· Prace nadesłane po godzinie 24.00 31 lipca 2008 r. nie zostaną wzięte pod uwagę.
· Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone 15 sierpnia 2008 r. na stronie www.czytampopolsku.pl

zgłoszenia
· Uczestnikami Konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych mogą być dzieci i młodzież w wieku do 18. roku życia.
· Konkurs ma charakter indywidualny. Zgłoszenia pracy dokonuje jedna osoba.
· Zgłoszenia można dokonać poprzez nadesłanie pracy do dnia 31 lipca 2008 r. na adres e-mail, podany
w ogłoszeniu (w temacie: POJEDYNEK_wiek_nazwisko_tytuł pracy)
· Nadesłanie pracy konkursowej jest jednoznaczne z akceptacją warunków regulaminu Konkursu, włącznie ze zgodą na publikowanie prac konkursowych oraz nazwisk i imion autorów prac w związku
z Konkursem lub Kampanią MAMA, TATA… & MYSELF?.

jury konkursu
i kryteria oceny prac
· Jury składa się z 5 osób, w tym przedstawicieli Patronów Kampanii.
· Decyzja Jury konkursu, co do wskazania laureatów Konkursu oraz przyznania im nagród jest ostateczna.
· Podstawowe kryteria oceny prac: jakość językowa, atrakcyjność i oryginalność pomysłu oraz ścisłe przestrzeganie podstawowych zasad Konkursu.

nagrody
· Finaliści konkursu to zwycięzcy w dwóch kategoriach wiekowych.
· Konkurs przewiduje przyznanie 3 numerowanych miejsc oraz do 3 wyróżnień w każdej kategorii.
· Laureaci miejsc 1-3 w poszczególnych kategoriach otrzymają: nagrody rzeczowe, dyplomy, a ich prace zostaną opublikowane na stronie Kampanii www.czytampopolsku.pl oraz opcjonalnie na stronach lub na łamach publikacji Partnerów Kampanii.
· Zdobywcy wyróżnień otrzymają dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymają podziękowania i pisemne poświadczenia uczestnictwa w Konkursie (drogą e-mailową).
· Organizator dopuszcza możliwość przyznania Grand Prix Konkursu.
· Organizator dopuszcza możliwość nieprzyznania poszczególnych miejsc w przypadku, jeśli poziom nadesłanych prac okaże się niewystarczający w opinii obiektywnego Jury.
· Finaliści Konkursu zostaną powiadomieni o tym fakcie za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres wskazany przez Uczestnika w e-mailu zgłoszeniowym. Lista osób nagrodzonych zostanie również opublikowana na stronie Kampanii oraz stronach partnerskich.
· Nagrody zostaną wysłane pocztą na adres korespondencyjny wskazany przez Uczestnika w e-mailu zgłoszeniowym.
· Wszelkie pytania dotyczące Konkursu należy kierować na adres e-mailowy podany przez Organizatora. Organizator konkursu odpowie w ciągu siedmiu dni na adres e-mailowy podany przez Użytkownika.

dane osobowe uczestników
· Nadesłanie przez Uczestnika Konkursu pracy oznacza zaakceptowanie niniejszego Regulaminu oraz wyrażenie zgody, w przypadku przyznania nagrody, na opublikowanie jego imienia, nazwiska i nazwy miejscowości,
w której mieszka na stronie Kampanii i w materiałach zw. z Kampanią zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 r.
· Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na zbieranie, przetwarzanie i przekazywanie podmiotom trzecim, współpracującym przy organizacji Konkursu, podanych przez nich danych osobowych celem wykonania zobowiązań Fundacji jako organizatora konkursu, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 roku.
· Na podstawie bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy o ochronie danych osobowych Uczestnik konkursu ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich poprawienia lub usunięcia.
· Uczestnicy wyrażają zgodę na wykorzystywanie podanych przez nich danych do celów marketingowych, w tym w szczególności na przesyłanie przez Fundację oraz podmioty współpracujące przy organizacji konkursu informacji dotyczących Konkursu na adres e-mail podany przez Uczestnika.
· Organizator zastrzega sobie prawo usuwania lub wykluczenia zgłoszeń do konkursu będących wynikiem plagiatu lub jakiejkolwiek innej formy działań nieuczciwych. Eliminowani uczestnicy będą informowani droga e-mailową o podjętej przez organizatora decyzji o usunięciu lub wykluczeniu.
· Organizator zastrzega sobie prawo zmiany Regulaminu w trakcie trwania konkursu, o czym bezzwłocznie poinformuje Uczestników umieszczając nową jego wersję na stronie Kampanii.
· Niniejszy regulamin stanowi jedyny dokument określający zasady Konkursu i jest udostępniony wszystkim potencjalnym Uczestnikom Konkursu na stronie Kampanii.

 Polecamy również Magiczny sabat polskich dzieci w Cork – Irlandia oraz Nagrody w Konkursie Literatury Dziecięcej

342 ocen
4.97
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Kamila Waleszkiewicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent