Kończyny dolne są niezwykle ważnym elementem anatomicznym ludzkiego ciała. Ułatwiają utrzymanie statycznej postawy, jak i dynamiczności w trakcie przemieszczania się. Ich budowa ma ogromne znaczenie, ponieważ ich właściwe ukształtowanie pełni szereg istotnych funkcji. Należy do nich chociażby ochrona ośrodkowego układu nerwowego i narządów wewnętrznych przed wstrząsami podczas ruchu. Codzienna aktywność fizyczna u dzieci może prowadzić do przeciążenia stóp, które w konsekwencji niekiedy skutkuje płaskostopiem. Czym ono jest? Jak można je zdiagnozować i wyleczyć?
Spis treści
Czym jest płaskostopie?
Płaskostopie to wada polegająca na nieprawidłowym ukształtowaniu anatomicznym stopy. Jej podeszwa przyjmuje formę wygiętego łuku, dlatego też podczas chodzenia tylko część stopy styka się z podłożem. Kiedy jednak wspomniany łuk ulegnie obniżeniu i spłaszczeniu, cała podeszwa zaczyna dotykać powierzchni, na której stoi, co może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. W momencie gdy u dziecka zauważa się wspomniany problem, należy rozważyć wizytę u ortopedy dziecięcego.
Płaskostopie u dzieci jest fizjologicznie prawidłowym ukształtowaniem stopy u noworodków. Można z nim spotkać się także u dzieci do 10. roku życia. Dopiero w wieku sześciu lat kształt podeszwy zaczyna nabierać łukowatej formy, co wynika z obciążenia stopy oraz poddawania jej dużym naciskom. Najczęściej w wiek 8-10 lat u dziecka stopa kształtuje się całkowicie.
Jak rozpoznaje się płaskostopie u dziecka?
Jedną z pierwszych metod stosowanych podczas badania płaskostopia jest metoda pantograficzna. Przeważnie do tego celu maluje się stopy dziecka bezpieczną farbą, a następnie wykonuje się ich odcisk podporowy np. na kartce papieru. Umożliwia to wstępne określenie, czy stopy dziecka kształtują się prawidłowo.
Bardziej zaawansowanym sposobem jest badanie plantograficzne stóp. Umożliwia ono wykonanie obrysu stopy, a następnie porównaniu go z gotowymi wzorcami i wskaźnikami. Badanie to zapewnia wysoki poziom precyzji i pozwala ocenić poziom nachylenia i wysklepienia stopy.
Komputerowe badanie stóp to kolejna technika, w której lekarz wykonuje odbitkę stóp na specjalnej, przeznaczonej do tego celu platformie. Znajduje się w niej kamera, która skanuje cały obraz stóp i dokonuje wnikliwej analizy wysklepienia.
Należy także wspomnieć o metodzie radiologicznej. W tym badaniu konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ze zdjęć można wyczytać, czy kąty pomiędzy poszczególnymi kośćmi w stopie są prawidłowe.
Czy można wyleczyć płaskostopie?
Istnieją pewne sposoby stosowane podczas terapii i leczenia płaskostopia. Ich celem jest wyeliminowanie bólu, jaki towarzyszy dziecku podczas chodzenia, czy zwiększenie elastyczności chodu.
Należy zaznaczyć, iż szybkie wykrycie płaskostopia i wprowadzenie metod terapeutycznych we wczesnym dzieciństwie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie tego problemu zdrowotnego. Najtrudniej jest w sytuacji, gdy płaskostopie jest wyraźnie zauważalne, uwzględniając również przy tym ewentualne deformacje kostne.
Pierwszym sposobem jest wprowadzenie dostosowanych do potrzeb konkretnego dziecka ćwiczeń korekcyjnych i zajęć fizjoterapeutycznych. Systematyczne uczęszczanie na tego typu zajęcia i wspieranie ich ćwiczeniami wykonywanymi w domu może wpłynąć pozytywnie na wzmocnienie mięśni stóp i poprawić ogólną wydolność nóg.
Drugi sposób to zastosowanie u młodych pacjentów wkładek ortopedycznych. Ta metoda ma na celu ukształtowanie łuku w podeszwie stopy, by nadać jej prawidłowe ułożenie. Poziom korekty w dużej mierze zależy jednak od tego, z jakich butów dziecko korzysta na co dzień, w jakim jest wieku, w jakim stopniu zaawansowania jest jego wada wyjściowa oraz jak duża jest aktywność ruchowa dziecka. Wkładki stosuje się przeważnie przy osłabieniu lub niewydolności mięśni oraz więzadeł w stopach. Należy jednak łączyć tę metodę z innymi, gdyż samo noszenie wkładek nie usuwa przyczyny płaskostopia.
Kompleksowy program leczenia może trwać nawet kilka lat. Przynosi jednak wtedy najlepsze i trwałe rezultaty.
Artykuł sponsorowany