Piosenki w procesie nauki języka angielskiego

Piosenki-w-procesie-nauki-języka-angielskiego
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Właśnie dlatego piosenki są niezastąpionym narzędziem pracy lektorów języka angielskiego w szkołach, ale przede wszystkim wspaniałym sposobem, by uczyć dziecko obcego języka w domu od najwcześniejszych lat życia.

Każde dziecko jest inne, ale nauka poprzez słuch towarzyszy wszystkim dzieciom od pierwszych chwil życia.

Jeżeli chcemy, by nasze dziecko nie miało problemów z nauką języka obcego, postarajmy się o to, aby się z nim osłuchało. Na początek puszczajmy mu coś w tle; może to być choćby stacja radiowa nadająca programy po angielsku albo nasze ulubione płyty. Jest to ćwiczenie, które pomoże oswoić się z językiem także dorosłym – nasz mózg zapamiętuje dźwięki płynące z tła, nawet gdy się na nich nie skupiamy i nie staramy się ich zrozumieć.

Pozwólmy, aby dzieci oglądały swoje ulubione kreskówki w wersjach anglojęzycznych.

Na pewno nie będą miały problemu ze zrozumieniem, o czym rozmawiają ze sobą bohaterowie bajek; wspaniałym tego przykładem są filmy Disneya, w których często pojawiają się piosenki. Kto z nas nie pamięta Śnieżki śpiewającej w domu krasnoludków albo Filiżanki i Dzbanuszka z Pięknej i Bestii? Dzieci uwielbiają powtarzać wszystko, co robią ich ulubione postaci, zatem pozwólmy dziecku oglądać jedną bajkę nawet kilka razy.

Też z pewnością kiedyś mieliście jakiegoś muzycznego idola i w kółko słuchaliście jego piosenek.

{image 197189 0}Na pewno kilka słów pamiętcie do dzisiaj. Tak samo jest z dziećmi – jeżeli zakochają się w jakiejś piosence, będą ją nucić do znudzenia, a przy okazji nauczą się kilku nowych słów i zwrotów.

Jedna z moich uczennic w ogóle nie chciała się uczyć angielskiego. Zauważyłam, że zawsze przynosiła na zajęcia swój ulubiony piórnik z Violettą. Któregoś dnia zapytałam dziewczynkę, dlaczego tak bardzo ją lubi; odpowiedziała, że Violetta jest super i pięknie śpiewa. Od tego momentu nie mamy problemów z angielskim i zawsze na lekcji śpiewamy przynajmniej jedną piosenkę Violetty. Warto sprawdzić, co nasze dziecko lubi.

Zacznijmy jednak od prostych piosenek.

Można je znaleźć w dobrych podręcznikach do nauki języka angielskiego, ale przypomnijmy sobie także, czego sami uczyliśmy się na lekcjach angielskiego. Na początek może to być jakiś wierszyk albo rymowanka, na przykład Potato: "One potato, two potatoes, three potatoes, four" i tak dalej. To bardzo prosta wyliczanka, szybko wpada w ucho, a przy okazji dzieci uczą się liczenia i poznają pierwszą angielską nazwę warzywa. Innym przykładem jest stara i powszechnie znana piosenka "Head and shoulders", dzięki której dzieci uczą się nazywać po angielsku części ciała i zostają zachęcone do ćwiczeń.

Posłuchaj:{ music: 2_Audio_Track.mp3 }

A może Twoje dziecko ma już ulubioną piosenkę filmową?

Wykorzystaj ją w edukacji swojej pociechy.

Przeczytaj także:

Kiedy najwcześniej można rozpocząć naukę języka angielskiego?